Spis treści:
- W jakim okresie trwa sezon na dynię?
- Dynia - wartości odżywcze
- Dynia - kalorie
- Dynia - właściwości
- Dynia - zastosowanie
Dynia to warzywo słodkie, o niezwykle charakterystycznym smaku. Trudno pomylić ją z czymś innym. Ma także bardzo szerokie zastosowanie. Zrobicie z niej mnóstwo deserów i przekąsek, ale także dania główne, zupy i oczywiście przetwory do słoików, które mogą towarzyszyć nam później przy obiedzie.
Sprawdź także: Jak czyścić rydze? Przygotuj najlepsze potrawy z rydzami
W jakim okresie trwa sezon na dynię?
Jeśli kochacie to warzywo, prawdopodobnie doskonale wiecie, w jakim okresie trwa sezon na dynię. Pewnie wyczekujecie go każdego roku. Jednak niezorientowani powinni dowiedzieć się, że chociaż dynia jest warzywem kojarzonym z jesienią (i Halloween), to sezon na nią rozpoczyna się już w lipcu. Trwa do października, kiedy najczęściej pojawiają się pierwsze przymrozki. Takie dynie powinny być od razu zjadane bądź przerabiane na przetwory, gdyż nie nadają się do zbyt długiego przechowywania, w przeciwieństwie do dyń letnich.
Dynia - wartości odżywcze
Ile dobra ma w sobie dynia? Wartości odżywcze tego warzywa mogą wydać się wam interesujące, zwłaszcza wtedy, gdy jesteście na diecie. Nie znajdziecie w dyni zbyt wielu węglowodanów, tym bardziej cukrów prostych. Ugotowana dynia to niecałe 5 gramów cukrów (prostych 2 gramy), nieugotowana zaś ma ich tylko o 1,5 grama więcej.
Dynia prawie w ogóle nie zawiera tłuszczu, a także białka. Jest również niezbyt bogata w błonnik, co osobom kochającym warzywa może wydać się dziwne. Rzeczywiście, warzywa zwykle posiadają wiele błonnika pokarmowego, który wspiera pracę jelit. Jednak ugotowana dynia w 100 gramach ma go zaledwie 1,1 gram.
Na szczęście inaczej sprawy mają się w przypadku witamin i minerałów, których w dyni jest mnóstwo. Jak można się domyślić, dynia bardzo bogata w witaminę A. W 100 gramach surowej dyni jest aż 8513 jednostek tej witaminy. Nadal jednak w 100 gramach marchwi jest jej dwa razy więcej. Dynia zawiera również sporo potasu, fosforu, wapnia i niemało magnezu oraz kwasu foliowego i witaminy C.
Dynia - kalorie
Jak w diecie redukcyjnej sprawdzi się dynia? Kalorie to z pewnością spora zaleta tego warzywa. Jeśli jesteś na diecie i starasz się unikać zbyt kalorycznych produktów, dynia może znaleźć się na szczycie Twojej listy zakupów. W 100 gramach ugotowanej dyni znajdziesz zaledwie 20 kcal.
Surowa dynia posiada tylko 6 kcal więcej. To dobra wiadomość dla osób odchudzających się, które lubią słodkości. Muffinki z dynią mogą być lepszą opcją, niż te z czekoladą. Należy jednak pamiętać, iż dynia ma wysoki indeks glikemiczny (IG=75), dlatego nie zaleca się jej w diecie cukrzyków.
Dynia - właściwości
Co dobrego kryje w sobie dynia? Właściwości tego warzywa z pewnością was zainteresują. Beta-karoten, który znajduje się w dyni, ma działanie umożliwiające obniżenie poziomu „złego” cholesterolu. To oczywiście wpływa pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy, zmniejsza ryzyko powstania miażdżycy i chorób serca, takich jak zawał. Ze względu na wysoką zawartość potasu, reguluje ciśnienie tętnicze.
Oprócz tego beta-karoten ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie wzroku. Interesujące właściwości ma nie tylko sama dynia, ale również jej pestki. Od dawna używane były jako środek umożliwiający pozbycie się pasożytów. Przyjmuje się je również przy problemach z prostatą, jednak jest to metoda wzięta z medycyny ludowej.
Dynia - zastosowanie
Do czego przydaje się dynia? Zastosowanie w kuchni tego warzywa jest naprawdę szerokie. Z miąższu dyni zrobicie pyszny mus, który można wykorzystać, chociażby do osławionej pumpkin latte. Z dyni przygotujecie również ciastka, ciasteczka, muffiny, placki, kotlety, racuchy czy farsz do naleśników. Przepisów jest zatem całe mnóstwo. Oto kilka z nich, które możecie wykorzystać, ciesząc się ciągle trwającym sezonem na dynię.
- Zupa krem z dyni - jesienna zupa, niezwykle rozgrzewająca i przepyszna. W sam raz na chłodne wieczory. Jest też niezwykle prosta do przygotowania. Zacznijcie od obrania i pokrojenia kilograma dyni w niewielkie kawałki. Posiekajcie cebulę i ząbek czosnku, a także na tarce zetrzyjcie kawałek imbiru. Czosnek i cebulę podsmażcie w garnku na niewielkiej ilości oleju. Dodajcie imbir i dynię, a następnie smażcie całość przez kilka minut. Do garnka wlejcie litr bulionu warzywnego lub mięsnego i gotujcie, aż dynia będzie miękka. To powinno zająć około 10-15 minut. Po tym czasie wystarczy zmiksować zupę na gładko i doprawić ją solą i pieprzem. Jeśli chcecie, by kremowa zupa była jeszcze smaczniejsza, dodajcie do niej około 100 mililitrów mleka kokosowego. Dzięki temu będzie słodsza, bardziej kremowa.
- Wytrawne placki dyniowe - jeśli nie macie pomysłu na obiad, a pod ręką akurat znajduje się dynia (nawet niewielka jej ilość), koniecznie przygotujcie pyszne placki dyniowe z serem, które zachwycą wszystkich domowników. Zacznijcie od starcia 350 gramów dyni na tarce o dużych oczkach. Dodajcie do tego starte ziemniaki - około 100 gramów. Dodajcie jajko, odrobinę mąki ziemniaczanej i 50 gramów startego twardego sera. Doprawcie całość solą i pieprzem, a później wymieszajcie całość i zacznijcie smażyć placuszki na rozgrzanym oleju. Wystarczy kilka minut z każdej strony, by placki były złociste i chrupiące.
- Dyniowe placuszki na słodko - a teraz coś na śniadanie. Dynia świetnie sprawdzi się w daniach na słodko, takich jak poranne placuszki, które możecie zrobić z niewielkiej ilości tego warzywa. Wystarczy 400 gramów dyni, którą zetrzecie na tarce o grubych oczkach. W niewielkim garnku duście ją z masłem na wolnym ogniu, dodając odrobinę cynamonu. Powinna być miękka, ale nie rozpadająca się. Wystudźcie ją, a później przełóżcie do miski, gdzie połączycie dynię ze szklanką mleka i szklanką mąki oraz łyżeczką sody oczyszczonej. Teraz wystarczy smażyć placuszki na rozgrzanym oleju i podawać z cukrem pudrem lub sosem czekoladowym.
Placuszki z dynią i śliwkami
Zobacz przepisPlacuszki z dynią i śliwkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
- Muffinki z dyni - jeśli macie akurat ochotę na coś słodkiego, a wiecie, że wypadałoby nawet w cieście zjeść odrobinę warzyw, możecie połączyć przyjemne z pożytecznym i upiec przepyszne muffinki z dynią. Potrzebujecie około pół kilograma pulpy z dyni, którą zrobicie dokładnie tak samo, jak w powyższym przepisie. Wystarczy zetrzeć dynię i udusić ją na maśle. Dodajcie do niej 100 gramów cukru, by ten się rozpuścił. Gdy przestygnie, dodajcie do niej 400 gramów mąki i 3 jajka, a także dwie łyżeczki sody oczyszczonej. Wymieszajcie całość i przełóżcie do papilotek. Pieczcie babeczki przez 25 minut w temperaturze 180 stopni.
Dynia jest warzywem prawdziwie wszechstronnym. Można zrobić z niej dania wytrawne i słodkie, obiadowe i śniadaniowe. Wszystkie jednak mają jedną cechę wspólną - są po prostu przepyszne.
Źródło: smaker.pl
Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Takie pulpety to zupełna nowość. Coraz więcej osób docenia ten składnik »
Rozgrzeje i doda energii w najbardziej ponury dzień. Ta zupa to będzie jesienny przebój »
Mało kto wie, że ten miód wspomaga krążenie i serce. Do tego wzmacnia i chroni wątrobę »