Ewa_Gotuje

Jak czyścić rydze? Przygotuj najlepsze potrawy z rydzami

Rydz to jeden z najpopularniejszych grzybów, znany nie tylko ze swojego atrakcyjnego smaku, ale również prozdrowotnych właściwości. Ponadto wyróżnia się on dużą uniwersalnością, ponieważ można wyczarować z niego mnóstwo smacznych i pożywnych dań. Jak czyścić rydze i co z nich przyrządzić?

Rydze - jak wyglądają i jak je czyścić? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Nie bez powodu rydz cieszy się dużą popularnością wśród grzybiarzy - nie dość, że zachwyca swoim smakiem, to jeszcze zasila organizm w cenne substancje odżywcze. Aby wydobyć z niego to, co najlepsze, należy się z nim odpowiednio obchodzić i to nie tylko podczas zbiorów, ale również podczas gotowania. Jak czyścić rydze i co z nich przygotować? Z jakich właściwości słyną i czym się charakteryzują? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.  

Sprawdź także: Rozgrzewające zupy na jesienne dni. Witaminowa bomba, wybitny smak

Jak wygląda rydz? Jak nie pomylić rydza z trującymi grzybami?

Jak wygląda rydz? I jak nie pomylić rydza z łudząco podobnymi grzybami - olszówką i mleczajem wełnianką - które w przeciwieństwie do niego są trujące? Jednym z jego najbardziej charakterystycznych elementów jest kapelusz o lekko pomarańczowym lub rudo-czerwonym zabarwieniu. W przypadku młodych okazów jest on nieco wypukły, a gdy już bardziej dojrzeje, na jego środku pojawia się wgłębienie. Z czasem jego brzegi zaczynają się podwijać.

Pod kapeluszem kryją się pomarańczowe i gęsto rozmieszczone blaszki, które pod wpływem uszkodzenia lub ucisku przybierają kolor zielony. Kolejnym rzucającym się w oczy elementem jest walcowaty trzonek o identycznym kolorze do owocnika. Warto dodać, że grzyb ten jest łamliwy i delikatny, a po jego przecięciu pojawia się pomarańczowy miąższ z mleczkiem.

Jak odróżnić rydze od ich trujących sobowtórów? Taka olszówka, na przykład, jest barwy żółtobrązowej, podczas gdy rydzowi bliżej do koloru rdzy. Po uszkodzeniu jej blaszek pojawia się nie zielony, a dość ciemny, brązowy kolor. Jej miąższ jest bladożółty, pozbawiony mleczka i zapachu. Jeśli chodzi o mleczaja wełniankę, jego kolor można określić jako cielisty lub - w przypadku starszych okazów - pomarańczowo-ochrowy. Jego mleczko jest białe i nie zmienia barwy po kontakcie z powietrzem. Warto zwrócić również uwagę na jego blaszki, które są białe lub jasnokremowe.

Jak czyścić rydze?

Czyszczenie grzybów to jeden z najważniejszych elementów ich obróbki. Jak czyścić rydze, żeby nadawały się do spożycia? Należy zacząć od ich posegregowania i upewnienia się, czy przypadkiem nie trafiłeś na trujące okazy. Przy okazji przyjrzyj się, czy nie są one robaczywe i czy nie pojawiła się na nich pleśń. Jeśli znajdziesz na nich coś podejrzanego, najlepiej wyrzuć takie egzemplarze do kosza.

Po wykonaniu selekcji zabierz się za czyszczenie. Jeśli planujesz spożyć rydze od razu, możesz po prostu wrzucić je do durszlaka i opłukać bieżącą wodą. Trudniejsze zabrudzenia usuń przy użyciu pędzelka lub szczoteczki. Możesz również skorzystać ze starej metody, która polega na krótkim umieszczeniu grzybów we wrzącej, osolonej wodzie.

Twoje zbiory są przeznaczone do suszenia lub mrożenia? Zatem nie zanurzaj ich w wodzie. Czynność ta może wydłużyć ich suszenie, a jeśli umieścisz je w zamrażalniku, po rozmrożeniu będą przypominały mało apetyczną masę. Wynika to z faktu, że grzyby chłoną dużo wody. W tym przypadku lepiej usunąć z nich zanieczyszczenia szczoteczką lub lekko wilgotną ściereczką.

Rydze - wartości odżywcze i właściwości

Co dokładnie w sobie kryją i jakie działanie na organizm wykazują rydze? Wartości odżywcze i właściwości tych grzybów są bardzo zróżnicowane. Jeśli chodzi o wartość energetyczną w 100 g świeżego surowca, wynosi ona 40 kcal. Ponadto można znaleźć w nich dwa gramy białka, sześć gramów węglowodanów oraz zaledwie jeden gram tłuszczu.

W rydzach nie brakuje rozmaitych witamin i minerałów, w tym witamin z grupy B, witamin C i E, magnezu, manganu, miedzi, wapnia, potasu oraz cynku. Nie sposób nie wspomnieć także o obecności aminokwasów egzogennych, czyli takich, których ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować. To właśnie dlatego poleca się je osobom stosującym dietę wegańską.

Dlaczego jeszcze warto jeść rydze? Chociażby ze względu na zawartość silnych antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki i tym samym chronią organizm przed stresem oksydacyjnym. Co więcej, znane są one ze swoich własności przeciwbakteryjnych, przeciwreumatycznych i immunostymulujących. Niektóre źródła wskazują także na ich działanie hipoglikemiczne, czyli obniżające poziom cukru we krwi.

Co można przygotować z rydzów?

Zastanawiasz się, co można przygotować z rydzów? Możliwości jest naprawdę wiele. Grzyby te są na tyle uniwersalne, że można je smażyć, piec, a nawet kisić i marynować. Ponadto doskonale łączą się one z rozmaitymi składnikami, np. warzywami. Poznaj kilka ciekawych przepisów z rydzami w roli głównej i odkryj ich wyjątkowo smaczne oblicze.

Rydze z patelni

W kuchni zazwyczaj stawiasz na klasykę? Zatem przekąską, która z pewnością przypadnie ci do gustu, będą rydze z patelni. Ich przyrządzenie jest banalnie proste - jedyne, co musisz zrobić, to oczyścić grzyby, odciąć kapelusze, a następnie namoczyć je w jajku z solą i pieprzem. Po wykonaniu tych czynności smaż je na dobrze rozgrzanym tłuszczu do momentu, aż się zarumienią. W razie potrzeby możesz zmodyfikować swój przepis i uwzględnić w nim dodatkowo czosnek, cebulę czy natkę pietruszki.

Rydze z patelni

 Rydze z patelni Zobacz przepis

Rydze z patelni/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Rydze w pomidorach

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że rydze doskonale komponują się z pomidorami. Jeśli chcesz odkryć nowy, ciekawy smak, koniecznie przyrządź je właśnie w tej wersji. Aby to zrobić, poza dwoma wymienionymi komponentami musisz zaopatrzyć się w czosnek, oliwę z oliwek, parmezan, suszone oregano oraz świeżą bazylię. Realizację przepisu rozpocznij od oczyszczenia grzybów, po czym odetnij od nich nóżki i pokrój na kawałki. Następnie przygotuj warzywa - czosnek pokrój na cienkie plasterki, a pomidory w kostkę. Oprósz te ostatnie solą i pieprzem. Rozgrzej oliwę z oliwek na patelni i podsmaż na niej czosnek wraz z oregano. Po chwilowej obróbce termicznej dorzuć grzyby, a po kilku minutach - pomidory. Gotowe danie podawaj z bazylią i parmezanem. Idealnym dodatkiem będzie świeże pieczywo.

Kaszotto z rydzami

Kaszotto z rydzami to idealna opcja na smaczny i pożywny obiad. Powstaje ono z takich składników jak świeże rydze, kasza jęczmienna, cebula, natka pietruszka, masło oraz sól i pieprz. Pokrój cebulę w drobną kostkę, a następnie zeszklij ją na maśle. Oczyść i pokrój grzyby, po czym dodaj je do cebuli. Po obróbce termicznej wymieszaj zawartość patelni ze świeżo ugotowaną kaszą jęczmienną oraz solą i pieprzem. Gotową potrawę oprósz posiekaną natką pietruszki.  

Kaszotto jęczmienne z rydzami

 Kaszotto jęczmienne z rydzami Zobacz przepis

Kaszotto jęczmienne z rydzami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: ekologia.pl, fit.poradnikzdrowie.pl, smaker.pl

Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Takie pulpety to zupełna nowość. Coraz więcej osób docenia ten składnik »

Mało kto wie, że ten miód wspomaga krążenie i serce. Do tego wzmacnia i chroni wątrobę »

Rozgrzeje i doda energii w najbardziej ponury dzień. Ta zupa to będzie jesienny przebój »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przepis dnia

Ciasta Niedzielny sernik

Przepis na ten sernik jest bardzo prosty, szybki. Nawet początkująca gospodyn...

Odsłon: 4344

30 min
48
Zupy Krem z brokułu i cukinii

Polecam dzisiaj zupę krem z brokuła i cukinii. Zupka bardzo szybka w przygoto...

Odsłon: 39

30 min
5
Dodatki Kluski ziemniaczane

Kluski ziemniaczane to klasyczny dodatek, który wzbogaci każdą zupę. Ich deli...

Odsłon: 47

15 min
2
Dania główne Łosoś z suszonymi jabłkami

Dania rybne powinny być w naszym codziennym menu. Dzisiejszy przepis pozwoli...

Odsłon: 15

>60 min
1
Śniadania Nocna owsianka czekoladowa

Nie masz czasu przygotowywać rano śniadania? Ten prosty i szybki przepis na n...

Odsłon: 47

15 min
1

Polecane artykuły

Ewa gotuje Lokalne produkty w kuchni Ewy Wachowicz. Zawojski pstrąg i oscypek w roli głównej

Ewa Wachowicz w swoim programie z chęcią korzysta z sezonowych warzyw i owoców oraz produktów od lokalnych dostawców. W 520. odcinku swojego progra...

4
Informacje Sztuka pieczenia domowego chleba. Z tymi wskazówkami zawsze się uda

Wymaga cierpliwości i precyzji, ale z odpowiednimi wskazówkami każdy może go zrobić w swojej kuchni. Trudno wyobrazić sobie bez niego śniadanie i k...

5
Informacje Jeden z najzdrowszych dodatków do kanapek. Prawie nie ma kalorii, pomaga schudnąć

Roszponka warzywna jest bardzo często mylona ze swoją dalszą kuzynką - sałatą. Jednak okazuje się, że ma z nią niewiele wspólnego. Charakteryzuje j...

6
Ewa gotuje Ewa gotuje: Zupa jarzynowa z pstrągiem, zapiekanka warzywna, rogaliki z nadzieniem bananowym

W kuchni Ewy Wachowicz królują przede wszystkim składniki dobrej jakości. W 520. odcinku prowadząca przygotuje z nich pyszne i zdrowe dania. Aromat...

4