Fot. 123RF/Picsel
Pod względem kulinarnym Rosja jest krajem niezwykłym i pełnym kontrastów. Została ona ukształtowana przez bardzo zróżnicowany klimat, skomplikowaną historię oraz przenikające się wpływy rozmaitych kultur. Wszystko to sprawia, iż na rosyjskim stole każdy znajdzie coś dla siebie. Smakosze zachwycają się tamtejszymi zupami, sycącymi potrawkami oraz daniami jarskimi. Legendą owiane są również lokalne ryby i najwyższej jakości kawior. Czym jeszcze może zaskoczyć nas rosyjska kuchnia?
Tych dań koniecznie musisz spróbować!
Solianka
Na uwagę zasługuje również solanka, przygotowywana na mięsnym lub rybnym wywarze. Jest ona uważana za zupę idealną, ponieważ łączy mnóstwo pozornie niepasujących do siebie smaków. W okresie postu mięsny bulion jest zastępowany przez grzybowy, dzięki czemu staje się ona jeszcze bardziej aromatyczna. Do wywaru najczęściej dodaje się kiszone ogórki, kapary, oliwki, boczek, pory oraz kiełbasę kiełbasę. Na liście składników obowiązkowo musi pojawić się również cytryna.
Okroszka
To kolejna, zaskakująco aromatyczna, zupa przygotowywana na bazie kwasu chlebowego, musztardy, żółtek, pieczonej cielęciny oraz szynki. Dodaje się do niej również ogórki oraz dużo świeżych ziół. Co ciekawe, podawana jest na zimno.
Szczi
To niewątpliwie najpopularniejsza zupa Rosji. Przypomina połączenie kapuśniaku z zupą jarzynową. Reszta zależy od fantazji gotującego. Istnieją przepisy na szczi mięsne, rybne, oraz jarskie. Każda rosyjska gosposia posiada swój autorski przepis na ten specjał, jednak wszystkie receptury łączy unikatowy, kwaśny smak.
Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!
Boeuf Stroganow
To danie przygotowuje się niemal na całym świecie, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że pochodzi ono z Rosji. Tę niezwykłą recepturę zawdzięczamy hrabiemu Aleksandrowi Stroganowi oraz jego kucharzowi: mistrzowi Carême. Według legendy potrawa ta powstała na życzenie głodnego cara Aleksandra I. Carême skomponował więc potrawkę z posiekanej w paski wołowiny, pieczarek i papryki. Danie tak posmakowało władcy, że zajadamy się nim do dziś.
Pielmieni
To kanon rosyjskiej kuchni. Nazwa "pielmian" to w luźnym tłumaczeniu "chlebowe ucho". I tak, nasze uszka to odpowiednik tego rosyjskiego dania. Ciasto na pielmieni robi się z samej mąki i wody, a nadziewa się je surowym mięsem z dodatkiem czosnku i cebuli. Pierożki są następnie gotowane je w rosole lub osolonej wodzie i podawane z dodatkiem śmietany oraz wody z octem.
Kasza gryczana z grzybami
Kuchnia rosyjska to nie tylko dania mięsne, ale także szeroki wybór dań jarskich, przygotowywanych głównie na bazie kaszy gryczanej. Kaszy, przygotowywanej na modłę rosyjską, powinni skosztować nie tylko wegetarianie. Znajdziemy w niej dużą ilość błonnika pokarmowego oraz białka, jest ona również doskonałym źródłem witamin z grupy B, magnezu i cynku.
Kiszonki
Kiszona kapusta czy ogórki nie dziwią żadnego Polaka, jednak w Rosji produkcja domowych kiszonek jest rozwinięta na znacznie szerszą skalę, czyniąc z nich wyjątkowo istotny element lokalnej kuchni. Odwiedzając ten kraj warto skosztować różnego rodzaju przetworów - począwszy od tych tradycyjnych, warzywnych (np. kiszone kalafiory, patisony lub pomidory), a skończywszy na niecodziennych, owocowych (np. arbuzy, jabłka lub melony), których smak został dodatkowo wzbogacony ciekawymi przyprawami.
Chołodec
Danie to, znane w Polsce pod nazwą "zimne nóżki", zjemy niemal w każdej części Rosji. Ta treściwa, mięsna galareta z zanurzonymi w niej kawałkami mięsa i warzyw bywa serwowana jako samodzielne danie lub drobna przekąska na różnego rodzaju biesiadach. Obowiązkowo należy podać ją z odrobiną octu oraz świeżo startym chrzanem.
Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!
Bliny
Te drożdżowe placuszki doskonale nadają się na każdą okazję. Podobnie jak nasze naleśniki, można podać je z niemal wszystkim. Najczęściej do blinów dodaje się śmietanę, wędzonego łosiosia lub śledzie. W najbardziej eleganckiej wersji są podawane z kawiorem.
Czarny kawior
Kojarzy nam się z przepychem, elegancją i wykwintnymi przyjęciami śmietanki towarzyskiej. Rozpowszechnienie tego specjału przypisuje się carowi Iwanowi IV, który oficjalnie wprowadził czarny kawior do kremlowskiego jadłospisu. Współcześnie Rosja jest największym producentem tego rarytasu na całym świecie. Słynny czarny kawior jest pozyskiwany z ikry zagrożonej wyginięciem bieługi, a jego ceny sięgają nawet dwóch tysięcy złotych za sto gramów! Najlepiej smakuje w towarzystwie blin, śmietany oraz dobrej wódki, lub drogiego szampana.
Na spróbowanie rosyjskiej kuchni możemy sobie pozwolić nie tylko przy okazji wycieczki do tego kraju, ale również w swojej kuchni. Oto kilka przepisów naszych czytelników na prawdziwe, rosyjskie dania.
Zupa szczi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
Pielmieni na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Stroganow / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Solianka z ziemniakami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Bliny z łososiem/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Sałatka rosyjska/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Szuba - rosyjska sałatka śledziowa
Szuba / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Sernik rosyjski / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz też:
Tak mieszka Jan Kliment. Jak wygląda dom tancerza? »
Kulinarne sposoby na walkę z przeziębieniem i wzmocnienie odporności »