Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie składniki stosuje się w kuchni prowansalskiej?
- Jakie są najlepsze dania kuchni prowansalskiej?
Prowansja może się kojarzyć przede wszystkim z cudownymi widokami Lazurowego Wybrzeża. Trzeba jednak pamiętać, że region ten odznacza się także pysznymi i aromatycznymi przysmakami. To właśnie tutaj w pełnym słońcu dojrzewają dorodne produkty takie jak warzywa, owoce i oczywiście zioła.
Te dary natury można tutaj spotkać niemal na każdym kroku. To musiało odbić się na przepysznej i znanej na całym świecie kuchni. Dowiedz się więcej o prowansalskich kulinariach i poznaj najpopularniejsze dania z tego właśnie regionu.
Zobacz: Tarta z ricottą, pomidorami i kurkami
Kuchnia prowansalska - kluczowe składniki
Nie trzeba być doświadczonym smakoszem, aby zauważyć, że kuchnia prowansalska znajduje się bliżej kuchni włoskiej niż francuskiej. Wszystko dlatego, że w tego typu daniach stosuje się przede wszystkim mnóstwo warzyw i bardzo aromatycznych przypraw.
Tym samym potrawy te często są bardzo lekkie, ale przy tym oczywiście bardzo apetyczne. W kuchni prowansalskiej stosuje się bardzo dużo aromatycznych ziół. Z pewnością wykorzystujesz często w swojej kuchni zioła prowansalskie. W tego typu kuchni pojawia się również dużo czosnku, oliwek, anchois oraz ogromne ilości przede wszystkim duszonych warzyw: bakłażanów, papryki, pomidorów, cukinii i oczywiście cebuli.
Oliwa z oliwek w kuchni prowansalskiej
Wysokiej jakości oliwa z oliwek to jeden z podstawowych produktów wykorzystywanych w kuchni prowansalskiej. Trzeba jednak przyznać, że produkcja z tego właśnie regionu jest dość ograniczona. A wszystko, dlatego że w latach 50. XX wieku plantacje w regionie Var zostały nawiedzone przez silne mrozy.
Nic dziwnego, że wielu gospodarzy, którzy wcześniej stawiali przede wszystkim na produkcję oliwy z oliwek, zaczęli produkować dochodowe wino. Nikt jednak nie przestał w swoich kuchniach, zarówno tych amatorskich, jak i profesjonalnych, stosować oliwy z oliwek. Zresztą to właśnie ona jest podstawą jednego z najpopularniejszych prowansalskich sosów Aïoii. To po prostu rodzaj czosnkowego majonezu stosowanego przede wszystkim jako dodatek do ryb i warzyw.
Anchois
Łowienie dużej ilości ryb oraz owoców morza to norma w Prowansji. W regionie tym bardzo znana jest domowa pasta Anchöiade. Wykonuje się ją ze zmielonych filetów anchois, pieprzu, czosnku i odrobiny octu. Anchois stanowi też podstawę słynnej pasty Tapenada. Dodaje się do niej także oliwę, zmielone kapary i oczywiście czosnek. Wyśmienicie smakuje na grzankach czy jako dodatek do mięs i ryb.
Zioła
Zioła to niewątpliwie podstawa kuchni prowansalskiej. Najbardziej popularne to tymianek, rozmaryn oraz szałwia. To one właśnie stanowią podstawę słynnej mieszanki ziół prowansalskich, która stosowana jest na całym świecie. W Prowansji sprzedaje się ją na kilogramy.
Sprawdź także: Zioła pomogą w odchudzaniu
Najlepsze dania kuchni prowansalskiej
Prowansalski tian, daube (gulasz prowansalski), a może zupa pistou? Jakie dania kuchni prowansalskiej słyną na całym świecie ze swojego nieziemskiego smaku? Mamy dla was TOP 5, które musicie sprawdzić!
Prowansalska pasta Tapenada
Trudno wyobrazić sobie kuchnię prowansalską bez pasty Tapenada. To przysmak wykonywany z zielonych lub czarnych oliwek. Pastę uciera się w moździerzu, dodając czosnek, anchois oraz kapary. Tapenada to niewątpliwie wynalazek prowansalski, choć trzeba przyznać, że podobne przekąski dostępne są także w różnych innych kuchniach z regionu Morza Śródziemnego.
Tę prowansalską gęstą, oliwkową pastę wynalazł marsylski szef kuchni Meinier. Przepis stał się niezwykle popularny, gdy opublikowano go w książce kucharskiej na początku XX wieku. Dzisiaj przysmak ten uwielbiają ludzie z całego świata. Trudno się dziwić - jest niezwykle aromatyczny i doskonale smakuje nawet ze zwykłą kromką podpieczonego chleba. Tapenadę podaje się także z warzywami, rybami, mięsem i oczywiście sałatkami.
Aioli
Trudno przejść obojętnie także obok kolejnego prowansalskiego przysmaku. Tym razem mowa o Aioli, czyli przepysznym sosie czosnkowym. Jego przygotowanie jest właściwie banalne. Wystarczy dużą ilość czosnku posiekać w moździerzu, dolewając stopniowo oliwę z oliwek.
Również doskonale smakuje po prostu z grzanką, ale koniecznie trzeba go także spróbować w bardzo popularnym i wykwintnym daniu zwanym Aïoli provençal complet lub Aïoli garni. To po prostu zestawienie dużej ilości warzyw, ryb, jajek, z sosem Aioli w środku. Potrawę tę spożywa się, zanurzając po kolei składniki w sosie. Mieszkańcy Prowansji bardzo często pałaszują ją na piątkowy lunch.
Zupa rybna - Bouillabaisse
Oto przed wami jedna z najpopularniejszych zup z okolic Marsylii. To właśnie tutaj w restauracjach portowych serwuje się to wybitne danie. Co ważne, należy zamówić ją dzień wcześniej. Wszystko dlatego, że jej przygotowanie jest dość skomplikowane. Jednak warto być cierpliwym.
To potrawa składająca się z zupy, ryb, chleba oraz sosu. Niegdyś była to bardzo prosta zupa niezamożnych rybaków, którzy gotowali ją z niesprzedanych resztek i jedli z chlebem z dodatkiem ostrego, ciemnego sosu rouille. Szybko jednak dostrzeżono potencjał tego dania i zmodyfikowano je na bardziej wyrafinowane. Aby przygotować tę potrawę trzeba użyć... co najmniej pięć gatunków ryb.
Daube - gulasz prowansalski
Kolejne danie, które kiedyś było dedykowane osobom niezamożnym, dzisiaj jest jednym z ulubionych potraw osób mieszkających w południowej Francji. Daube to z jednej strony danie, a z drugiej sposób gotowania. To po prostu gulasz przygotowywany oryginalnie w garnku z czerwonej gliny z wąską szyjką.
Do jego przyrządzenia stosuje się tylko dobre mięso, sporą ilość warzyw oraz zioła prowansalskie. Wszystkie te składniki układane są warstwami. Polewa się je również winem, co jest bardzo charakterystyczne dla tej prowansalskiej potrawy. Gulasz pieczony jest w piekarniku w piecu albo na otwartym ogniu przez kilka godzin. Gotowy podaje się z makaronem gnocchi lub polentą.
Ratatouille – prowansalski gulasz warzywny
Zobacz przepisRatatouille – prowansalski gulasz warzywny/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zupa pistou
Kolejna słynna prowansalska zupa, która wykorzystuje potencjał warzyw prowansalskich. Przygotowuje się ją także z fasolą, dużą ilością oliwy z oliwek i makaronem. Może być zrobiona na wodzie, ale także na bulionie. W oryginalnym przepisie przygotowywano ją na wodzie, aby wykorzystać jak najwięcej aromatu z warzyw.
Charakterystycznym składnikiem tej zupy jest dodatek sosu pistou, który jest bardzo podobny do włoskiego pesto. Pistou wykonuje się z oliwy z oliwek, bazylii, pomidorów, parmezanu oraz oczywiście czosnku.
Zupa prowansalska z pistou
Zobacz przepisZupa prowansalska z pistou/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Wojna Rosja-Ukraina. Śledź relację na żywo »
Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy »
Raport: "Obudziły mnie strzały". Wojna w Ukrainie »
Zespół stresu pourazowego - choroba nie tylko z pola walki »