Fot. 123RF/Picsel
Z tego artykułu dowiesz się:
- Co potrzeba do francuskich rogalików?
- Jak zrobić ciasto do croissanta?
- Jak przygotować francuskie rogaliki?
- Jak zrobić rogaliki z ciasta francuskiego?
Croissant, czyli półksiężyc, to rogalik, który najbardziej kojarzy nam się z paryskimi śniadaniami, jedzonymi w towarzystwie kawy, nieodłącznego papierosa i oczywiście z widokiem na wieżę Eiffla.
Chociaż tego ostatniego w Polsce raczej sobie nie zapewnimy, śniadanie w towarzystwie paryskich rogalików jest jak najbardziej możliwe. Można kupić je w sklepie bądź zrobić samodzielnie. A uwierzcie, przygotowanie croissantów to nie lada wyczyn.
Sprawdź także: Ciasta i ciasteczka marchewkowe - w sam raz na chłodne dni
Jak zrobić rogaliki paryskie? To nie takie proste
Czy wiecie, że każdego roku w Paryżu odbywa się konkurs na najlepsze croissanty? Wygrana oznacza nie tylko tytuł mistrzowski, ale również możliwość dostarczania rogalików do Pałacu Elizejskiego. Aż do momentu wyłonienia kolejnego specjalisty, który swoim kunsztem zachwyci jury.
Mogłoby się wydawać, że zrobienie paryskich rogalików wcale nie jest takie trudne. A jednak nie - tu liczy się dosłownie wszystko. Konsystencja, struktura, zapach i oczywiście smak, który przebija smak każdego innego wypieku. Idealne ciasto wymaga przestrzegania przepisu, precyzyjnego przygotowywania ciasta i trzymania się zasad.
Jednak tym, co w cieście na rogaliki paryskie liczy się najbardziej, jest masło. Każdy cukiernik powie wam, że jest ono niezbędnym składnikiem większości ciast. W przypadku croissantów masło może stanowić "być albo nie być" udanego wypieku. Musi być wysokiej jakości, a co za tym idzie - nie może zawierać wody, nie może się kruszyć. Wyroby masłopodobne nie wchodzą tu w grę. Doskonałym wyborem w przypadku ciasta do rogalików paryskich jest masło fińskie lub bretońskie.
Jak zrobić rogaliki paryskie? Krok po kroku was przez to przeprowadzimy. Pamiętajcie jednak, by nie zmieniać zupełnie nic. Za pierwszym razem zróbcie croissanty zgodnie z przepisem. Dopiero po tym, jeśli będziecie chcieli coś zmienić, eksperymentujcie. W przypadku rogalików paryskich istotne jest próbowanie, próbowanie i jeszcze raz próbowanie. Jeśli nie wyjdzie za pierwszym razem, nie poddawajcie się. Tej sztuki można uczyć się przez całe życie.
Nadziewane rogaliki - croissant
Jak zrobić croissanta? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Rogaliki paryskie - przepis idealny
Jakie powinno być ciasto na rogaliki paryskie? Dopracowane do perfekcji. Inne niestety nie zapewni wam odpowiedniego efektu, czyli pysznych, puszystych, chrupiących rogalików. Chociaż sam przepis wydaje się nieskomplikowany, zrobienie idealnych croissantów wymaga precyzji i czasu. Pamiętajcie o tym i odmierzajcie wszystkie składniki.
Czego będziecie potrzebować do zrobienia idealnych rogalików? Przepisu mistrza! Jednym z takich mistrzów jest Laurent Duchêne - cukiernik, który w 2017 roku wygrał konkurs na najlepsze croissanty. Warto uczyć się od najlepszych, dlatego skorzystajcie właśnie z jego przepisu.
300 gramów mąki pszennej 650 i 150 gramów mąki pszennej 550 (tak, jest różnica - mąki mają inną ciężkość oraz stopień oczyszczenia), 25 gramów mleka w proszku, 55 gramów drobnego cukru do wypieków, 10 gramów soli, 250 gramów masła (dobrej jakości), 240 mililitrów letniej wody i 15 gramów drożdży - to wszystkie składniki, które będą niezbędne do przygotowania idealnych rogalików paryskich. Do tego pamiętajcie o żółtkach zmieszanych z mlekiem, którymi należy posmarować wierzch rogalików. Dzięki temu są one pięknie spieczone i chrupiące.
Sprawdź także: Przepisy na śniadania z różnych stron świata
Ciasto na rogaliki paryskie - od czego zacząć?
Aby przygotować idealne ciasto na rogaliki paryskie, zacznijcie od wymieszania drożdży z wodą. Przygotujcie zaczyn także ze szczyptą cukru, by drożdże zaczęły pracować. Odstawcie go na kilka minut, w tym czasie wsypując do miski oba rodzaje mąki.
Mąka powinna być przesiana, by nabrała więcej powietrza. To także wpłynie na puszystość ciasta. Poza tym przesiana mąka lepiej łączy się z wszystkimi składnikami. Nigdy nie pomijajcie więc tego etapu. Do miski z mąką dodajcie również mleko w proszku, sól i cukier. Wymieszajcie wszystko i dodajcie wodę z drożdżami.
Ciasto mieszajcie drewnianą łyżką lub ręką. Należy wyrabiać je przez około 10 minut, by je napowietrzyć i upewnić się, że wszystkie składniki dobrze się połączyły. Możecie użyć także miksera, jednak wtedy ugniatanie ciasta powinno odbywać się maksymalnie przez pięć minut.
Ciasto nie może mieć żadnych grudek - musi być gładkie. Przykryjcie je ściereczką i odstawcie na pół godziny w miejsce o temperaturze pokojowej. Dzięki temu lekko urośnie.
Rogaliki paryskie - przepis na sukces
Gdy ciasto jest już gotowe, przenieście je na stolnicę oprószoną mąką i rozwałkujcie je tak, by tworzyło prostokąt o wymiarach 30x15 centymetrów. Tak przygotowaną masę należy przełożyć na deskę lub tackę (która także powinna być posypana mąką) i przykryć całość folią spożywczą. Ciasto musi chłodzić się w lodówce przez godzinę.
W tym czasie możecie wyjąć masło z lodówki. Nie powinno ono być bardzo miękkie, a jednak na tyle plastyczne, by pozwoliło na kształtowanie. Masło należy uformować w kwadrat o wymiarach 15x15 centymetrów. Powinno mieścić się na połowie ciasta.
Po godzinie wyciągnijcie ciasto z lodówki i przełóżcie je na stolnicę lub blat. Na nie połóżcie masło, a całość złóżcie na pół. Ciasto należy docisnąć do masła, by pozbyć się powietrza. Delikatnie sklejcie ciasto ze sobą na brzegach. Teraz rozwałkujcie otrzymane ciasto z masłem na prostokąt o długości 50 centymetrów. Złóżcie ciasto na pół, by końce spotkały się pośrodku i znowu na pół, tym razem od góry i dołu. Złożone ciasto należy włożyć do lodówki przykryte folią. Chłódźcie je przez 30 minut.
Po tym czasie wyjmijcie i znów rozwałkujcie prostokąt o tych samych kształtach co ostatnio. Powtórzcie składanie i znów zawińcie ciasto w folię, by włożyć je do lodówki na 30 minut. Następnie, po wyjęciu z lodówki, czynność należy ponownie powtórzyć. Tym razem jednak masa powinna być w lodówce przez całą noc. Rano można zabrać się za pieczenie rogalików.
Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!
Rogaliki paryskie - przepis na najlepsze śniadanie
Z samego rana wyciągnijcie ciasto z lodówki i rozwałkujcie je na prostokąt o wymiarach 50x25 centymetrów. Powinno mieć około centymetra grubości. Teraz czas na wycinanie trójkątów - ich podstawa musi mieć dziewięć centymetrów, a boki po 25 centymetrów.
Z trójkątów zacznijcie zawijać rogaliki, zaczynając od podstawy. Pamiętajcie, by rogi wywinąć lekko na dół, by rogaliki miały kształt półksiężyców. Zawinięte croissanty przykryjcie ściereczką na 45 minut do wyrośnięcia. Teraz posmarujcie rogaliki mieszanką żółtka i mleka, a następnie wstawcie je do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni. Pieczemy rogaliki przez pięć minut, a później obniżamy temperaturę do 170 stopni, by piec je jeszcze przez 15 minut. Rogaliki paryskie z przepisu mistrza są już gotowe.
Idealne rogaliki paryskie, w sam raz na śniadanie, można zajadać codziennie. Nie licząc kalorii. Jeśli obawiasz się, że twoje kulinarne umiejętności nie są jednak wystarczające do przygotowania pysznych croissantów, postaw na rogaliki z gotowego ciasta francuskiego. Podsuwamy kilka sprawdzonych przepisów naszych Użytkowników:
1. Rogaliki z ciasta francuskiego
Rogaliki z ciasta francuskiego / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Rogaliki z ciasta francuskiego
Rogaliki croissant / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Francuskie rogaliki z jabłkiem
Francuskie rogaliki z jabłkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Rogaliki francuskie przepis / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Rogaliki z ciasta francuskiego / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Jak zrobić rogaliki drożdżowe bez wyrastania? »
Kwasy omega-3: Dlaczego są tak ważne, jak działają i skąd je brać? »
Kulinarne sposoby na walkę z przeziębieniami i wzmocnienie odporności »