Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak zrobić dobrą pizzę
- Na jakim cieście pizza wychodzi najlepsza
- Jakie dodatki na pizzę wybrać
- Najlepsze przepisy na pizzę
Popularność pizzy jest zaskakująca. Chlebowy placek - początkowo przysmak biedaków - dotarł do każdego zakątku świata. W Polsce pojawił się za czasów Zygmunta Starego i jego włoskiej żony królowej Bony. Podczas ich uczty weselnej pizzę podano jako główne danie.
W 1895 roku za sprawą emigrantów z Włoch pizza trafiła do Stanów Zjednoczonych. Jedną z pierwszych pizzerii w tym kraju założył w Nowym Jorku Gennaro Lombardi. To za jego sprawą pizza stała się jedną z najbardziej popularnych potraw w Ameryce. Co roku w USA zjadane są ponad trzy miliardy pizz.
Jak zrobić dobrą pizzę?
Każda pizzeria bazuje na sprawdzonym przepisie, który nierzadko stanowi tajemnicę lokalu. Jednak to nie receptura jest najważniejsza, ponieważ cały sekret tkwi w odpowiednim przyrządzeniu ciasta oraz jakości składników.
Ciasto na pizzę jest ciastem drożdżowym, ale wyrabianym ze specjalnej mąki. Chociaż dopuszczalne jest użycie klasycznej mąki pszennej, znacznie lepszym rozwiązaniem jest wybór mąki typu 00. Dzięki niej można uzyskać miękkie w środku i chrupiące na wierzchu ciasto, które nie nasiąka sosem pomidorowym.
Ważny jest także odpowiedni ser. Chociaż upodobaliśmy sobie sery mocno ciągnące się, oryginalna włoska pizza bazuje na mozzarelli. Warto zatem zadbać o to, by do domowej pizzy użyć wysokiej jakości sera - najlepiej pochodzącego prosto z Włoch.
Niebagatelną rolę odgrywa także sos pomidorowy. Przyrządzany z passaty pomidorowej, doprawiony czosnkiem oraz suszonym oregano, jest delikatny i odrobinę słodki. Sprawia, że spód pizzy nie jest suchy.
Na grubym czy na cienkim cieście?
Klasyczna, włoska pizza to cienki, a jednocześni puszysty placek, który bez trudu utrzyma ciężar dodatków. Zdecydowanie nie ma nic wspólnego z kilkucentymetrowym ciastem, przypominającym bardziej bułki lub drożdżowe zapiekanki. Jeśli ciasto na pizzę będzie zbyt grube, zatracicie to, co najważniejsze - bogaty smak produktów, znajdujących się na wierzchu potrawy. W tym przypadku warto unikać każdej skrajności, także ciasta zbyt cienko rozwałkowanego, które będzie przypominać tekturkę i złamie się zanim zdążymy podnieść kawałek.
Oczywiście, od każdej zasady zdarzają się odstępstwa. Mamy tu na myśli tzw. pizzę chicagowską, która słynie z bardzo grubego ciasta. Jednak zdaniem Włochów (i nie tylko) jest to profanacja klasycznego dania.
Co z dodatkami?
Z pewnością nieraz widzieliście w restauracyjnym menu pizzę, która zawiera minimum 6 dodatków warzywnych, 4 rodzaje mięsa i dodatkowo potężną mieszankę kilku serów. Taka zapiekana sałatka z ciastem z pewnością może nosić wiele nazw, jednak nie powinniśmy jej nazywać pizzą. W tym daniu chodzi przede wszystkim o umiar i umiejętne wyeksponowanie smaku kilku prostych składników. Co więcej, przeładowane dodatkami ciasto może upiec się nierównomiernie i być zbyt wilgotne.
Warto również pamiętać, że upieczonej pizzy nie powinno polewać się keczupem ani innymi sosami. Na widok Polaków polewających pizzę dodatkową porcją sosu pomidorowego, Włosi łapią się za głowę.
7. Ciasto na pizzę bez wyrastania
Zobacz przepisCiasto na pizzę bez wyrastania /Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!
Zobacz także:
Placki z gotowanych ziemniaków: Idealne na słono, jak i na słodko »
Błędy podczas przygotowania owsianki. Czego lepiej unikać? »