Z tego artykułu dowiesz się:
- W jaki sposób siemię lniane wpływa na poziom cholesterolu?
- Czy siemię lniane ma działanie antynowotworowe?
- W jaki sposób siemię lniane wpływa na trawienie?
- Czy siemię lniane pomaga w odchudzaniu?
- Jak siemię lniane wpływa na urodę?
- Jak wprowadzić siemię lniane do codziennej diety?
Małe, brązowe nasionka lnu są bardzo niepozorne, ale skrywają w sobie wielką moc. Wiedzieli o niej już w starożytni Rzymianie i Grecy, polecając spożywanie naparów z siemienia lnianego w przypadkach zapalenia błon śluzowych i bólów brzucha. Jego lecznicze właściwości od dawna doceniała medycyna ludowa. Obecnie, coraz więcej osób sięga po ten produkt, który służy jako uzupełnienie diety oraz remedium na wiele poważnych schorzeń.
Siemię lniane a cholesterol
Jak się okazuje, siemię lniane zdecydowanie wyróżnia się na tle innych nasion. Wszystko to za sprawą zawartych w nim kwasów tłuszczowych, witamin oraz składników odżywczych. To właśnie one sprawiają, że zaledwie 2-3 łyżki siemienia dziennie wystarczą, aby nasz organizm zaczął lepiej funkcjonować.
Co zyskujemy spożywając siemię lniane? Przede wszystkim cenne źródło zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, dzięki którym obniżamy poziom złego cholesterolu, a podnosimy wskaźnik tego dobrego. W ten sposób możemy znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia oraz zawałów serca.
Sprawdź najlepsze przepisy na Boże Narodzenie. Kliknij!
Antynowotworowe działanie siemienia lnianego
Istnieją badania, wskazujące, że nienasycone kwasy tłuszczowe mają właściwości przeciwnowotworowe oraz spowalniają starzenie się komórek naszego ciała. Chociażby z tego względu powinniśmy wprowadzić do diety siemię lniane, które w 100g zawiera aż 42g kwasów tłuszczowych.
Siemię lniane: na problemy z trawieniem i suchy kaszel
Jednak zawartość omega-3 to nie jedyna zaleta tych ziaren. Wytwarzane przez nie substancje śluzowe i oleiste doskonale nawilżają śluzówkę dróg oddechowych oraz osłaniają ściany przewodu pokarmowego. W związku z tym, ich spożywanie szczególnie zaleca się osobom cierpiącym na chorobę wrzodową lub uciążliwy, suchy kaszel. Siemię jest także bardzo pomocne podczas leczenia chorób skóry, oparzeń i odmrożeń. Dzięki zawartości fitoestrogenów siemię łagodzi objawy menopauzy oraz zapobiega miażdżycy i menopauzie.
Siemię lniane dla odchudzających się
Osoby, które włączyły siemię lniane do swojej diety, zwracają uwagę na jego odchudzające właściwości. Jak się okazuje, spożywanie nawet niedużej ilości tych magicznych ziarenek może pomóc nam zrzucić zbędne kilogramy. Wszystko to za sprawą zawartego w nich błonnika, który zapewnia prawidłową perystaltykę jelit. Ziarna lnu wywołują w nas wrażenie sytości, przez co zmniejsza się prawdopodobieństwo, że będziemy podjadać między posiłkami.
Len dla dbających o urodę
Siemię lniane możemy stosować nie tylko wewnętrznie, ale i zewnętrznie. Informacją, która szczególnie ucieszy panie, jest fakt, że te brązowe ziarenka możemy wykorzystać jako doskonałą, a przede wszystkim tanią i naturalną, odżywkę do włosów i paznokci. Wystarczy, że kilka łyżeczek siemienia będziemy gotować przez kilka minut w szklance wody. W ten sposób uzyskamy maseczkę, która w pół godziny odżywi i nada naszym włosom blasku. Jeśli w tym samym wywarze zanurzymy na kwadrans ręce, nasze paznokcie staną się mocne i mniej łamliwe.
Jak jeść siemię lniane
Sposobów na jedzenie ziarenek lnu jest bardzo wiele. Popularną formą jest mielenie ich i dodawanie do różnych posiłków, takich jak owsianki, jogurty lub sałatki. Ponieważ związki w nich zawarte bardzo szybko się utleniają, warto poświęcić kilka chwil na własnoręczne zmielenie siemienia np. w młynku do kawy. W ten sposób mamy pewność, iż czerpiemy z niego wszystko to, co najlepsze.
Wiele osób niepokoją doniesienia o cyjanku, który może wytworzyć się w naszym ciele po zjedzeniu siemienia. Jest to substancja bardzo szkodliwa, mogąca w najlepszym przypadku wywołać bardzo nieprzyjemne zatrucia. Na szczęście, w przypadku ziaren lnu wystarczy przed spożyciem zalać je ciepłą wodą i pozostawić na kilkanaście minut. W ten sposób nie dojdzie do cyjanogenezy. Kleik, który powstaje podczas tego procesu, jest również dla nas niegroźny i możemy bez przeszkód go spożywać, zwłaszcza jeśli zależy nam na poprawie kondycji naszego układu trawiennego.
1. Wegetariańskie nuggetsy
Zobacz przepisWegetariańskie nuggetsy/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Pełnoziarniste bajgle miodowe
Zobacz przepisPełnoziarniste bajgle miodowe/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Chleb gryczany z siemieniem lnianym
Zobacz przepisChleb gryczany z siemieniem lnianym/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Krakersy z siemieniem lnianym
Zobacz przepisKrakersy z siemieniem lnianym/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Koktajl ananasowy z siemieniem lnianym
Zobacz przepisKoktajl ananasowy z siemieniem lnianym/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Sałatka z pieczarkami i siemieniem lnianym
Zobacz przepisSałatka z pieczarkami i siemieniem lnianym/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie