Spis treści:
- Przepis na gołąbki domowe. Jak zrobić gołąbki?
- Gołąbki z kapusty pekińskiej
- Gołąbki z młodej kapusty
- Gołąbki bez zawijania
- Zapiekanka a'la gołąbki z piekarnika
- Gołąbki na parze
- Gołąbki z ziemniakami po podkarpacku
- Gołąbki wegetariańskie
- Gołąbki w sosie pomidorowym i gołąbki w sosie pieczarkowym. Jaki sos do gołąbków?
Przepis na gołąbki domowe. Jak zrobić gołąbki?
Przepis na gołąbki domowe ma w domu większość z nas. Najpierw robiły je nasze babcie, później mamy, a teraz sięgamy po nie my. Niemalże odruchowo kupujemy w sklepie białą, włoską kapustę i przygotowujemy gołąbki według tradycyjnej receptury. Nie ma w tym niczego złego, jednak warto od czasu do czasu spróbować czegoś nowego. Zwłaszcza, jeżeli dzięki temu możemy zaoszczędzić czas albo odkryć danie, które bardziej przypadnie nam do gustu.
Jak zrobić gołąbki bez zawijania, w formie zapiekanki, z ziemniakami po podkarpacku, albo gołąbki z kapusty pekińskiej? Czy gołąbki w sosie pomidorowym lub z mięsem to absolutny "must have"? A może te składniki da się łatwo zastąpić? Oto dziewięć przepisów na gołąbki dla leniwych!
Gołąbki z młodej kapusty
Wraz z wiosną nadejdzie pora na sezonowe warzywa. Jak zrobić gołąbki z młodej kapusty? Trzeba pamiętać, że jej liście są bardziej kruche, a sama kapusta może wydawać się nieco słodsza w smaku.
Po sparzeniu i bardzo delikatnym oberwaniu liści nakładamy farsz z mielonego mięsa wieprzowego i ugotowanego ryżu. Zawijamy ostrożnie i uformowane gołąbki układamy w garnku, wcześniej wyłożonym liśćmi kapusty. Do smaku można dodać również liść laurowy oraz ziele angielskie.
Gołąbki z młodej kapusty zalewamy wodą z dodatkiem domowej kostki rosołowej. Całość przykrywamy pozostałymi liśćmi z główki kapusty. Po 30 minutach należy sprawdzić, czy kapusta jest miękka. Jeśli tak, gołąbki są gotowe!
Gołąbki z młodej kapusty
Zobacz przepisGołąbki z młodej kapusty/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Gołąbki z kapusty pekińskiej
Bywają dni, w które łatwiej jest nam dostać w sklepie kapustę pekińską niż jej włoską odmianę i nie trzeba się tym martwić, bo z niej również można zrobić przepyszne gołąbki.
Co więcej, gołąbki z kapusty pekińskiej robi się szybciej. Po prostu gotujemy ryż, smażymy pokrojoną wcześniej cebulę i mieszamy całość na farsz z mielonym mięsem.
Od kapusty pekińskiej odkrawamy dolną część, aby liście stały się luźne. Po opłukaniu używamy najmniejszych do wyłożenia dna naczynia żaroodpornego, które wcześniej lekko natłuszczamy. Na pozostałe duże liście kapusty nakładamy farsz i zawijamy. Jeśli liście rozwijają się, delikatnie je podłamujemy.
Gołąbki z kapusty pekińskiej układamy warstwowo, przykrywając je luźnymi liśćmi kapusty.
Zobacz też: Jak zrobić naleśniki ziemniaczane?
Gołąbki bez zawijania
Niektórym przepis na gołąbki bez zawijania w pierwszej chwili może wydawać się absurdalny. Podstawą tradycyjnych gołąbków jest przecież kapusta, która okala farsz z mięsa i ryżu.
Nie zawsze jednak mamy w domu całą główkę włoskiej kapusty lub też jest ona na tyle mała, że lepiej jest po prostu ją posiekać i wykorzystać jako część masy na gołąbki. W połączeniu z pozostałymi składnikami kapusta tworzy smaczny farsz na kotleciki a' la gołąbki bez zawijania.
Gołąbki bez zawijania nie tylko robi się szybciej, ale świetnie smakują one również podane z dodatkami, np. z kluskami śląskimi czy kopytkami.
Zapiekanka a' la gołąbki z piekarnika
Inny rodzaj gołąbków bez zawijania to zapiekanka a'la gołąbki z piekarnika. Każdy miłośnik tej klasycznej potrawy, który nie boi się eksperymentować w kuchni, powinien spróbować jej przynajmniej raz w życiu. Najlepiej w sezonie na młodą kapustę, gdyż właśnie taka jest najsmaczniejsza.
Przygotowanie zapiekanki a' la gołąbki na ogół nie zajmuje więcej niż półtorej godziny i wystarczy nam do niej połowa główki kapusty. Po poszatkowaniu wrzucamy ją do wrzącej wody na 10 minut, a po odcedzeniu wykładamy nią dno naczynia żaroodpornego. Później kładziemy na nią wymieszane składniki, czyli podsmażone mięso mielone z cebulą i ryżem. Po dodaniu sosu do gołąbków pieczemy całość pod folią aluminiową przez półtorej godziny w 180 stopniach. Po tym czasie nasza zapiekanka a' la gołąbki jest gotowa.
Gołąbki na parze
Nie od dziś wiadomo, że gotowanie na parze ma wiele zalet. Warto więc sprawdzić przepis na gołąbki na parze, które są nie tylko zdrowsze, ale i lżejsze od tradycyjnych domowych gołąbków. Zwłaszcza jeśli do ich przygotowania wykorzystamy przynajmniej częściowo zamiast wieprzowiny mięso mielone z indyka.
Liście kapusty włoskiej patrzymy we wrzątku i odstawiamy. W tym czasie gotujemy ryż, który po ostudzeniu łączymy z mięsem, cebulą, czosnkiem i przyprawami. Po godzinie kładziemy farsz na liściach kapusty i zawijamy jak tradycyjne domowe gołąbki, które następnie układamy na parze. Po kilkudziesięciu minutach, gdy kapusta jest już miękka, gołąbki na parze są gotowe do spożycia!
Gołąbki wiejskie na parze
Zobacz przepisGołąbki wiejskie na parze/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Gołąbki z ziemniakami po podkarpacku
Aby przygotować gołąbki z ziemniakami po podkarpacku w najprostszej wersji, wystarczy sparzyć główkę młodej kapusty, a po ostygnięciu nałożyć na liście farsz z ziemniaków oraz podsmażanej cebulki.
Po uformowaniu wykładamy duży garnek lub naczynie żaroodporne kilkoma liśćmi kapusty i ciasno układamy w nim gołąbki. Całość zalewamy ulubionym sosem - w tym wypadku można sięgnąć po tradycyjny sos pomidorowy lub aromatyczny sos na bazie suszonych grzybów. Mniej oczywistym, chociaż równie smacznym, wyborem będzie sos paprykowy.
Gołąbki z ziemniakami będą gotowe po kilkunastu minutach zapiekania. Na koniec całość możesz okrasić skwarkami lub dodatkową porcją podsmażonej cebulki.
Gołąbki wegetariańskie
A co, gdyby tak zrezygnować z mięsa mielonego jako składnika gołąbków, i przygotować gołąbki wegetariańskie zrobione jedynie z ryżu i warzyw? W końcu nie tylko mięsożercy mają prawo zajadać się tą przepyszną potrawą!
Po ugotowaniu ryżu kroimy wcześniej podgotowaną marchewkę i cebulę dusimy razem z pokrojonymi pieczarkami. Z powyższych składników robimy farsz, dodając do nich również groszek i jajko oraz ulubione przyprawy. Parzymy kapustę, a po ostudzeniu, kładziemy przygotowaną masę na jej liściach i zawijamy.
Tak przygotowane gołąbki wegetariańskie możemy gotować w dużym garnku na liściach kapusty z dodatkiem bulionu z włoszczyzny oraz przecieru pomidorowego.
Gołąbki wegetariańskie
Zobacz przepisGołąbki wegetariańskie/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Jaki sos do gołąbków sprawdzi się najlepiej?
Gołąbki w sosie pomidorowym to klasyka, na którą decyduje się znaczna większość z nas. Nie jest to jednak jedyna opcja. Jaki inny sos do gołąbków można przygotować?
Jedną z najsmaczniejszych alternatyw jest sos pieczarkowy. Kremowy sos grzybowy również znakomicie podkreśla smak farszu i młodej kapusty. Zwłaszcza jeśli do gołąbków dodajemy kaszę bulgur i polędwicę wieprzową. Niezależnie od tego, czy wolimy tradycyjne gołąbki w sosie pomidorowym, czy mamy ochotę na gołąbki w sosie pieczarkowym, przepisy na oba dania zawsze warto mieć pod ręką.
Gołąbki z młodej kapusty
Zobacz przepisGołąbki z młodej kapusty/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Jak zrobić idealne pieczone ziemniaki? »
Kasza gryczana: Właściwości i zastosowanie »
15 sposobów na wykorzystanie torebek po herbacie. Niektóre zadziwiają »