Najlepsze przepisy na ogórki

Bliny — kuchnia Kresów Wschodnich

Przepis na tę potrawę jest znany głównie na Ukrainie, Białorusi i w Rosji. Obecnie na stałe wpisał się na listę produktów regionalnych w województwie podlaskim i stanowi jeden z najbardziej znanych przysmaków Kresów Wschodnich. Jak przygotować go według oryginalnej receptury?

Fot. 123RF/Picsel

Bliny to symbol dostatku, obfitości i dobrobytu. Danie to często gościło na stołach podczas rodzinnych uroczystości tj.: święta, wesela, urodziny czy imieniny oraz stypy. Było podawane kobietom w stanie błogosławionym, osobom chorym, ubogim, a także wędrowcom.

Przepis na ten przysmak jest znany od setek lat. Odtwarzano go jeszcze w czasach pogańskich. Z biegiem lat na dobre wpisał się w menu prawosławnych Słowian i stał się obowiązkowym posiłkiem spożywanym podczas świąt zwanych Maselnicą. Wydarzenie religijne skrywające się pod tą nazwą stanowiło oficjalne pożegnanie zimy i rozpoczynało okres wielkiego postu poprzedzającego Wielkanoc. Spożywanie okrągłych placków miało przynieść szczęście i radość na najbliższy rok.

W dawnych czasach, bliny przed zbliżającymi się uroczystościami smażono w domach na kamiennej płycie lub wypiekano w glinianych piecach. Po latach zaczęto korzystać z żeliwnych naczyń. Obecnie są przygotowywanie z udziałem patelni, a po przepis na ten przysmak sięgamy o każdej porze roku, niezależnie od okazji.

 

Tradycyjny przepis na bliny

Bliny można zrobić na wiele różnych sposobów. W zależności od upodobań gospodyni i zaplecza dostępnych produktów, warto eksperymentować z ich składem i sposobem podania. Spośród wszystkich kombinacji możemy wyłonić dwa najbardziej popularne: w wersji rosyjskiej bazujące na mące gryczanej oraz w wersji rodzimej, przygotowane z udziałem ziemniaków i skrobi ziemniaczanej.

Każdy z dostępnych przepisów pozwala na zrobienie przepysznych, puszystych placuszków, wyglądem przypominających popularne naleśniki. Gotowe bliny można serwować w wersji wytrawnej z dodatkiem śmietany, kefiru lub w towarzystwie grzybowego sosu, a także na słodko z owocami, miodem, cukrem, twarożkiem, dżemem lub czekoladą. Występują zarówno w roli samodzielnego dania, jak i dodatku do mięs, ryb oraz serów.

Reklama

Jak przygotować bliny samodzielnie?

Bez względu na to, z jakiego przepisu skorzystacie, przyrządzenie tego dania nie powinno wam zająć dużo czasu. Większość produktów potrzebnych do zrobienia ciasta zapewne bez problemu odnajdziecie w swoich zapasach. Jeśli potrzebujecie inspiracji, zaczerpnijcie wiedzy od naszych utalentowanych użytkowników.

 

1. Bliny ziemniaczane

Fot. Tradycyjna_Kuchnia na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Bliny dyniowe według przepisu z 1917 roku

Fot. Pularda na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Bliny gryczane z wędzonym pstrągiem ojcowskim

Fot. Maczanka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Bliny na drożdżach

Fot. Pelen_brzuszek na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Bliny orkiszowe

Fot. Pelen_brzuszek na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

6. Bliny z serkiem i wędzonym łososiem

Fot. Smacznebodomowe na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

7. Bliny z kawiorem

Fot. Monika1978 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

8. Bliny ziemniaczane z jogurtem, łososiem wędzonym i kawiorem

Fot. Docherro na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Kotlety de volaille

Dzisiaj pyszne kotlety z wyciekającym masłem i rozpływającym serem żółtym. Py...

Odsłon: 156

15 min
8
Ciasta Ciasto budyniowe smerfowe

Budyniowce na petitkach to nasze ulubione ciasta. Trochę takie awaryjne, czyl...

Odsłon: 285

30 min
6
30 min
1

Polecane artykuły

Informacje Chłodnik bułgarski lub litewski, a może hiszpańskie gazpacho. Wyśmienite dania na gorące dni

Żar lejący się z nieba w trakcie letnich miesięcy nie sprzyja apetytowi. Warto w tym czasie stawiać na orzeźwiające potrawy, które pomogą nieco łat...

1
Informacje Zaskakujący miks dwóch polskich klasyków. Co zrobić z porzeczkoagrestu?

Niewiele osób wie o istnieniu tego bogatego w witaminy owocu. Niezależnie od tego, czy będziecie go zajadać na surowo, jako zdrową przekąskę, czy j...

10
Informacje Najlepsze ciasta z owocami. Te przepisy to absolutne klasyki wśród deserów

Ciasta z owocami są prawdziwym symbolem lata. Gdy trwa sezon na soczyste truskawki, maliny czy śliwki, warto z niego skorzystać i przygotować lekki...

8
Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

9