Wytrawne dania na Boże Narodzenie

Wielbiciele mięsnych potraw uśmiechają się na samą myśl o dobrze przygotowanym steku. Jednak czy taka potrawa, aby na pewno jest zdrowa?

Fot. 123RF

Wołowina ma niezwykle szerokie zastosowanie kulinarne i jest jednym z ulubionych produktów wielu kucharzy. Sposobów na jej wykorzystanie możemy mnożyć co nie miara poczynając od klasycznych steków, a na gulaszach i tatarze kończąc. Warto jednak wiedzieć, że wołowina nie tylko doskonale smakuje, ale również pozytywnie wpływa na nasze zdrowie.

Jak wybrać dobrą wołowinę?

Aby móc w pełni skorzystać z dobrodziejstw płynących z jedzenia wołowiny, powinniśmy zadbać żeby zjadane przez nas mięso było możliwie najlepszej jakości. Warto pamiętać, że dobra wołowina jest wilgotna, a po naciśnięciu powraca do pierwotnego kształtu dopiero po kilku chwilach. Dobrej jakości surowe mięso ma kolor od jasnoczerwonego poprzez czerwony, aż do ciemnoczerwonego (barwa mięsa jest zależna od rasy zwierzęcia) i jest lekko wilgotne. Mięso ma charakterystyczną marmurkowatość , czyli tłuszcz który ma duży wpływ na jakość mięsa podczas obróbki termicznej.

Należy unikać mięsa, które ma ciemny kolor, z ciemnymi plamami lub żółtobrązowym tłuszczem, prawdopodobnie zwierzę było stare ,chore lub mięso jest nieświeże. Jeżeli mamy ochotę na duszone mięso, dobrze jest wybrać mostek lub karkówkę.

Łata, antrykot lub polędwica jest idealna do pieczenia, gdzie łata bez kości świetnie pasuje do burgerów, Jeśli mamy chęć na grillowaną wołowinę to dobrym pomysłem jest kupić steki z szpondra, antrykotu, mielonej łopatki lub polędwicy. Do smażenia najlepszy jest stek z rostbefu, antrykotu, polędwicy i łaty. Goleń jest świetna na rosół lub na galaretę.

Przy wyborze mięsa dobrze jest zwrócić uwagę jakiej rasy było bydło, ponieważ do gotowania najlepsze walory smakowe są z krów hodowanych tylko dla mięsa. Najlepsze rasy to Limousin, Black Angus, Hereford, Charolaise czy Wagyu.

Pobierz aplikację smaker

Za co powinniśmy cenić wołowinę?

Przede wszystkim, wołowinę watro włączyć do jadłospisu ze względu na wysoką zawartość łatwo przyswajalnego białka, które stanowi budulec dla naszego organizmu. Ten rodzaj mięsa poleca się przede wszystkim sportowcom, prowadzącym intensywne treningi. Na wołowinę warto również zwrócić uwagę ze względu na niedużą zawartość tłuszczu. Co więcej w znacznej części są to zdrowe tłuszcze nienasycone, mające bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm.

Jedząc wołowinę, zapewnimy sobie także doskonałe źródło żelaza, które jest bardzo istotnym składnikiem hemoglobiny. Co ważne, żelazo zawarte w wołowinie jest najłatwiej przyswajane przez nasz organizm. Z tego względu powinny spożywać ją osoby zagrożone anemią oraz sportowcy, szczególnie podatni na niedobory tego pierwiastka. Aby zagwarantować jak najlepsze wchłanianie żelaza, warto łączyć czerwone mięso z innymi produktami (np. warzywami), które także zawierają pokaźne ilości tego pierwiastka.

Wołowinę warto również spożywać ze względu na zawartość niezwykle cennego kwasu linolowego. Naukowcom udało się udowodnić, że związek ten sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej, co jest bardzo dobrą wiadomością dla wszystkich osób, które starają się zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Ponadto, wołowina stanowi również cenne źródło L-karnityny oraz alaniny. Pierwsza z tych substancji łagodzi skutki starzenia się organizmu oraz przyśpiesza metabolizm. Z kolei alanina poprawia wydajność pracy naszych mięśni. Warto również wiedzieć, że w wołowinie znajduje się dużo składników odżywczych takich jak fosfor, witaminy z grupy B oraz wspominane wcześniej żelazo.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Jak wykorzystać poszczególne części wołowiny?

Szyja - mięso z dużą zawartością tłuszczu. Do przygotowania wywarów i potraw z mięsa mielonego.
Karkówka - dolna cześć nazywa się podgardlem. Do gotowania wywarów oraz gulaszu i potrawek.
Łopatka - świetna na zrazy, rolady i steki. Można z niej również przyrządzać potrawy mielone.
Szponder - zawiera dużo tłuszczu i włókien. Polecamy przede wszystkim do gotowania rosołu i wywarów
Mostek - na rosół oraz do potraw duszonych i mielonych.
Łata - na rosół oraz do potraw duszonych i mielonych.
Rozbratel -doskonale nadaje się na pyszne steki oraz pieczone mięso.
Antrykot - jakością nie ustępuje rozbratelowi, jest kruchy i soczysty. Doskonale nadaje się na pyszne steki oraz do pieczenia.
Rostbef - bardzo dobry, a może nawet najlepszy kawałek tuszy. Zwarty, soczysty i jednocześnie delikatny. Doskonały do smażenia (steki) i pieczenia.
Polędwica - na pieczeń lub na steki
Rumsztyk - mięso doskonałej jakości - soczyste, kruche i lekko tłuste. Nadaje się na sztukę mięsa, do pieczenia i smażenia.
Udziec - górna część udźca - soczysta i krucha najlepiej sprawdza się jako potrawa pieczona lub smażona. Wewnętrzna część zaś górnej części - czyli zrazówka - nadaje się do pieczenia, na zrazy oraz tradycyjne rolady. Dolna część jest wykorzystywana w daniach gotowanych i duszonych.
Ligawa - zwarte mięso z udźca. Na zrazy i na steki.
Goleń przednia - do gotowania wywarów.
Goleń tylna - do gotowania wywarów.

1. Roladki wołowe

Fot. Futka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

2. Wołowina z pończochy

Fot. Justa_kitchen na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

3. Wołowina po burgundzku

Fot. Nemezja na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

4. Pieczona wołowina

Fot. AnkaGotuje na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

5. Flaczki wołowe

Fot. Obserwator na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

6. Suszona wołowina

Fot. Szynszylka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

7. Grillowany stek wołowy

Fot. Gregorhspeed na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

8. Wołowina po mongolsku

Fot. MojeBistro na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

9. Kotleciki wołowe z miętą

Fot. Futka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

Weź udział w Wielkim Konkursie Urodzinowym.

Co miesiąc nowa szansa na nagrody!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przekąski Mini paszteciki

Smaczne i proste w przygotowaniu do barszczu czerwonego i nie tylko.

Odsłon: 3605

30 min
7
Dania główne Pstrąg z patelni

Przepis tradycyjny na pysznego , o chrupiącej skórce pstrąga, pieczonego w ca...

Odsłon: 460

30 min
14
Ciasta Bezglutenowy piernik

Bezglutenowy piernik z dodatkiem mąki kukurydzianej i owsianej wcale nie trac...

Odsłon: 5593

30 min
5
Dania główne Makaron z pieczarkami

Prosty, szybki obiad - ulubiony makaron, pieczarki i pyszny sos na bazie kwaś...

Odsłon: 1159

30 min
8

Polecane artykuły

Informacje Takiego boczku na święta jeszcze nie jedliście. Jak przyprawić boczek rolowany?

Pieczona szynka, karkówka i schab to rodzaje mięs, które najczęściej lądują na świątecznym stole. Na szczęście nie musisz ograniczać się jedynie do...

0
Ewa gotuje Boże Narodzenie w kuchni Ewy Wachowicz. Wigilijne przepisy, które warto znać

W kuchni Ewy Wachowicz trwają przygotowania do tegorocznej wigilii. W 530. odcinku programu "Ewa gotuje" prowadząca zdradzi swój przepis na pyszne...

0
Informacje Ciasta na święta bez pieczenia. Ich przygotowanie to tylko chwilka!

Szukasz inspiracji na szybkie i smaczne wypieki? Ciasta na święta bez pieczenia to idealne rozwiązanie dla zabieganych! Przygotujesz je w mgnieniu...

5
Ewa gotuje Świąteczne przepisy Ewy Wachowicz

Ewa Wachowicz już od lat dzieli się z widzami swoimi ulubionymi przepisami na wigilijne i bożonarodzeniowe dania. Wśród propozycji mistrzyni kuchni...

5