Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie właściwości ma czarna rzodkiew?
- Jakie witaminy ma czarna rzepa?
- Czy czarną rzodkiew można jeść na surowo?
- Co zrobić z czarnej rzodkwi?
- Jak przyrządzić czarną rzepę?
Czarna rzodkiew, potocznie zwana czarną rzepą, to reprezentantka warzyw kapustowatych. Stosowana na co dzień w świecie kulinariów, zajmuje równie ważne miejsce w medycynie, dzięki wysokiemu stężeniu substancji leczniczych.
Warzywo to charakteryzuje się specyficznym ciemnym kolorem skórki i jasnym miąższem. Do jego znaków rozpoznawczych należy wysoka łodyga, delikatne fioletowe lub białe kwiaty i lirowate liście. Jakie właściwości zdrowotne ma czarna rzodkiew? I jak w prosty sposób wykorzystać ją w codziennych recepturach?
Sprawdź także: Rzodkiew - nie tylko na kanapki
Czarna rzodkiew: właściwości zdrowotne
Na twoim celowniku od dawna jest czarna rzodkiew? Właściwości zdrowotne tej rośliny są naprawdę niebywałe! Wykazuje ona silne działanie przeciwbakteryjne i pobudza wydzielanie soków trawiennych, niwelując tym samym wzdęcia i negatywne dolegliwości wywołane wrzodami żołądka. Warzywo to nie tylko reguluje wydzielanie żółci, ale również pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit.
Leki oparte na wyciągach z czarnej rzepy są często przepisywane pacjentom z zapaleniem wątroby oraz oskrzeli. Dzięki wysokiemu stężeniu antyoksydantów roślina ta jest również polecana na przewlekłe bóle reumatyczne. Borykasz się z łupieżem lub stanami zapalnymi skóry? W takim razie postaw na kosmetyki z wyciągiem z czarnej rzepy!
Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!
Jakie witaminy ma czarna rzodkiew?
Jakie witaminy ma czarna rzodkiew i co decyduje o jej leczniczym działaniu? To ciemne warzywo może pochwalić się obecnością witaminy C, która wspomaga układ odpornościowy. Wśród innych mikroelementów zawartych w czarnej rzepie wymienia się witaminę A, chroniącą wzrok, a także witaminy z grupy B, które wspomagają koncentrację, pamięć oraz procesy zachodzące na poziomie układu nerwowego.
Czy czarną rzodkiew można jeść na surowo?
Jesteś koneserem warzyw i owoców, ale stronisz od tych, które wymagają długiej i żmudnej obróbki termicznej? Czy czarną rzodkiew można jeść na surowo? Mamy bardzo dobrą wiadomość – jako warzywo kapustne czarną rzodkiew można śmiało spożywać na surowo. Świetnie sprawdzi się ona w roli bazy do surówek, które dopełnią smaku każdego obiadu i przekąski, oraz jako komponent śniadaniowego twarożku.
„Ewa gotuje”: Pikle z rzodkiewek na INTERIA.TV.
Czarna rzodkiew: przepisy na każdą porę dnia
Cenisz sobie zdrowe i zbilansowane posiłki? Jeśli twoja odpowiedź brzmi twierdząco, najwyższa pora, aby na twoim talerzu wylądowała właśnie czarna rzodkiew. Przepisy z tym składnikiem nie wymagają dużego kulinarnego doświadczenia i sprawdzą się o każdej porze dnia. Co można zaserwować z dodatkiem czarnej rzepy, aby nieco zwiększyć jej popularność?
Surówka z czarnej rzodkwi
Surówka z czarnej rzodkwi to jeden z najprostszych przepisów. Możesz do niej dodać wszystkie ulubione warzywa oraz wzbogacić ją o bakalie, takie jak orzechy włoskie, nerkowce czy orzechy pekan. Idealnym uzupełnieniem surówki będą nasiona, w tym czarnuszka, która doda jej wyjątkowego charakteru.
Do zaserwowania podstawowej surówki na bazie rzepy potrzebujesz jej bulwy, kilku słodkich jabłek, jogurtu naturalnego lub majonezu oraz soli himalajskiej do smaku. Zetrzyj wszystkie składniki na tarce i wymieszaj, aż do osiągnięcia jednolitej konsystencji. Surówka z czarnej rzepy będzie wspaniałym dodatkiem do dań obiadowych, placuszków owsianych, a nawet placków ziemniaczanych.
Sok z czarnej rzodkwi
Szukasz innych połączeń smakowych dla warzywa, jakim jest czarna rzodkiew? Przepisy pozostawiają ogromne pole do popisu. Prostym trikiem na włączenie do jadłospisu większej ilości roślinnych składników jest sporządzenie soku z czarnej rzodkwi. Możesz pić go każdego dnia, na przykład w porze obiadowej.
Zetrzyj rzepę na tarce o małych oczkach, a następnie przeciśnij ją przez gazę. Następnie przepuść przez sokowirówkę ulubiony gatunek jabłek i dodaj je do rzodkiewkowego soku. Czym najlepiej doprawić miksturę? My polecamy połączenie miodu oraz cytryny.
Sprawdź także: Rewelacyjny sposób na liście z rzodkiewki
Purée z gotowanej czarnej rzodkwi
Szukasz alternatywy dla klasycznych ziemniaków? Spróbuj przygotować purée z gotowanej czarnej rzodkwi! Przepis na ten przysmak jest banalnie prosty, a smak samej przekąski zadowoli nawet najbardziej wymagające podniebienia.
Aby przyrządzić purée, na liście zakupów umieść rzodkiew, masło klarowane, świeży koperek, mleko oraz sól. Obierz warzywo ze skórki, umyj i pokrój na ćwiartki. Następnie włóż je do osolonej wody i gotuj do miękkości. Gdy rzepa będzie już gotowa, odcedź ją i przeciśnij przez praskę do ziemniaków. Tak powstała masa powinna zostać połączona z masłem i mlekiem, a następnie doprawiona niewielką szczyptą soli. Na samym końcu udekoruj purée świeżo posiekanym koperkiem.
Jeśli lubisz bardziej wyraziste smaki, możesz wzbogacić purée o marchewkę, słodkie jabłka, a nawet odrobinę konfitury z czerwonej cebuli. Gustujesz w orzechach? W takim razie posyp gotowy przysmak blanszowanymi płatkami migdałów.
Czarna rzodkiew smażona z ziołami
Po głowie chodzi ci czarna rzodkiew? Przepis na smażone warzywo z warzywami będzie dla ciebie strzałem w dziesiątkę! Recepturę możesz dopasować do własnych preferencji smakowych, ponieważ rzepa ma na tyle uniwersalny charakter, że łatwo dostosujesz jej smak wybranymi ziołami.
Lubisz włoskie klimaty? Postaw na zioła prowansalskie, suszone pomidory, bazylię i oregano. Innym zestawem, który polecamy, jest pieprz, papryka słodka i szczypta imbiru. Jeśli polska tradycja jest bliska twojemu sercu, postaw na majeranek i rozmaryn.
Czarna rzodkiew smażona z ziołami jest bardzo prosta do przygotowania. Możesz posłużyć się naszym przepisem na purée, które na końcu podgrzejesz na patelni, dodając przyprawy, lub obrać bulwę rzepy, pokroić ją na części i podsmażyć na maśle z pozostałymi składnikami.
Twarożek z czarną rzepą
Twarożek z czarną rzepą do prosty sposób na przemycenie nieco cennych witamin do jadłospisu twoich pociech. Jak go przygotować, aby dawał sytość na długie godziny? Do jej podania potrzebujesz warzyw, śmietany 12%, półtłustego białego sera, czerwonej papryki oraz soli i pieprzu.
Wymieszaj ser biały ze śmietaną. Oskrob warzywo ze skórki i zetrzyj na tarce o małych oczkach, następnie wymieszaj je z serem i dopraw do smaku. Pozwól twarożkowi przez chwilę odpocząć – w rezultacie rzepa zmięknie i przejdzie smakami. Na końcu ponownie wszystko wymieszaj i dodaj słodką paprykę pokrojoną w kostkę.
Innymi elementami, które podkreślą smak czarnej rzepy, są ogórki konserwowe, pomidorki koktajlowe oraz drobno posiekany szczypior. Aby przekąska była jeszcze bardziej sycąca, dosyp do niej garść orzechów włoskich. Smacznego!
1. Surówka z kapusty i czarnej rzepy
Zobacz przepisSurówka z czarnej rzepy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Twarożek z czarną rzepą
Zobacz przepisTwarożek z czarną rzepą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Zupa z czarnej rzepy
Zobacz przepisJak zrobić zupę z czarnej rzepy? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Surówka z czarnej rzepy
Zobacz przepisJak zrobić surówkę z czarnej rzepy? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Pasta serowa z czarną rzepą
Zobacz przepisCo zrobić z czarnej rzepy? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Wojna Rosja-Ukraina. Śledź relację na żywo »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Canneloni: Czy trzeba gotować przed pieczeniem? Z czym podawać? »