Dlaczego warto jeść rokitnik? Konfitury i dżemy z jego owoców to superfood

Rokitnik to roślina, która nie cieszy się zbyt dużą popularnością w polskiej kuchni, a szkoda, bo ma naprawdę wiele do zaoferowania. Jej ogromnym atutem jest nie tylko atrakcyjny smak, ale również wysoka zawartość substancji odżywczych. Dlaczego warto jeść rokitnik i co można z niego zrobić?

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Rokitnik zwyczajny to krzew występujący głównie na terenie Azji i Europy. Jego charakterystycznym elementem są cierniste łodygi, wąskie liście i niewielkie pomarańczowe owoce. To właśnie te ostatnie wykorzystywane są do przyrządzania rozmaitych przetworów, w tym dżemów, galaretek, sosów i konfitur. Dlaczego warto jeść rokitnik i co z niego zrobić, żeby móc w pełni cieszyć się jego wyjątkowym smakiem i cennymi właściwościami? Poznaj kilka sprawdzonych przepisów i koniecznie zrób większe zapasy - na jesień i zimę będą jak znalazł!

Rokitnik – wartości odżywcze  

Ile kalorii zawiera i co dokładnie kryje w sobie rokitnik? Wartości odżywcze w 100 g jego owoców kształtują się następująco:  

Wartość energetyczna: 74 kcal; 

Białko: 1 g; 

Tłuszcze: 4,2 g; 

Węglowodany: 9,1 g; 

Błonnik: 2,9 g; 

Witamina C: 360 mg; 

Witamina K: 100-200 mg; 

Witamina E: 160 mg; 

Witamina A: 3-40 mg;

Potas: 168-219 mg; 

Żelazo: 0,5-1,5 mg; 

Wapń: 5-7,2 mg; 

Magnez: 8,3-9,5 mg.

Rokitnik – właściwości 

Jakie działanie na organizm wykazuje rokitnik? Właściwości tej rośliny są naprawdę liczne! Wiele korzyści z jej spożywania mogą osiągnąć osoby z niedoborem witaminy C, który objawia się m.in. krwawieniem z dziąseł, powstawaniem siniaków, spadkiem apetytu oraz bólem mięśni i stawów. Wysoka zawartość kwasu askorbinowego zapobiega i wspomaga leczenie infekcji wirusowych, które szczególnie dają się we znaki w okresie jesienno-zimowym. Na uwagę zasługuje fakt, że w tym przypadku jest on bardzo trwały, ponieważ w rokitniku brakuje rozkładającego go enzymu. 

Rokitnik to obfite źródło witamin, minerałów, przeciwutleniaczy, flawonoidów i steroli roślinnych, które wspomagają szereg procesów zachodzących w ludzkim ciele – niwelują stany zapalne, łagodzą dolegliwości reumatyczne, a także przynoszą ulgę przy zaburzeniach żołądkowo-jelitowych. Nie sposób nie wspomnieć również o pozytywnym wpływie na układ sercowo-naczyniowy - związki te regulują ciśnienie krwi i obniżają poziom „złego” cholesterolu, zmniejszając ryzyko wystąpienia miażdżycy, udaru mózgu oraz zawału i niedokrwienia mięśnia sercowego.  

Co można zrobić z rokitnika 

Opcji jest naprawdę wiele! Jego owoce stanowią idealną bazę do przetworów, w tym konfitur, soków, dżemów i galaretek. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodawać je do napojów lub łączyć z wytrawnymi potrawami. Poznaj kilka sposobów na wykorzystanie rokitnika w kuchni i koniecznie wprowadź go do swojego jadłospisu! 

Galaretka  

Galaretka rokitnikowa to przekąska, która posmakuje zarówno małym, jak i dużym smakoszom. Poza owocami do jej przyrządzenia potrzebujesz cukru, startej skórki z cytryny i pomarańczy oraz świeżo wyciśniętego soku pomarańczowego.  

Realizację przepisu rozpocznij od podgotowania rokitnika - rób to do momentu, aż zacznie pękać. Po obróbce termicznej przecedź go przez gęste sitko i dokładnie wyciśnij. Po wykonaniu tych czynności dosyp cukier i wymieszaj.  

Dodaj do powstałej mikstury skórki z cytrusów i sok pomarańczowy - gotuj całość przez ok. 20 minut, cały czas mieszając. Gdy zawartość garnka zgęstnieje, przełóż masę do suchych, wyparzonych słoików i ustaw je do góry dnem. Rokitnik posiada naturalne środki żelujące, więc galaretka powinna stężeć bez dodatku żelatyny czy agaru.  

Dżem  

Co można zrobić z rokitnika, jeśli nie galaretkę? Na przykład smaczny i pożywny dżem! Przekąska w tym wydaniu powstaje z zaledwie trzech składników, tj. owoców, cukru oraz wody. Jak wykonać ją krok po kroku?  

Usuń z owoców listki i zanieczyszczenia, opłucz je pod bieżącą wodą, a następnie wrzuć do garnka i zagotuj. Po ok. 20 minutach przecedź masę przez gęste sitko, a powstały płyn ponownie poddaj obróbce termicznej - tym razem z cukrem. Gdy przecier zgęstnieje, przełóż go do wyparzonych słoików i szczelnie je zakręć. 

Sok 

W jakiej innej formie warto spożywać rokitnik? Wartości odżywcze tej rośliny bez problemu przemycisz do soku. Aby go wyczarować, musisz zaopatrzyć się jedynie w dwa produkty, tj. cukier i owoce rokitnika.  

Oczyść rokitnik z resztek liści i gałązek, opłucz go pod bieżącą wodą i osusz ręcznikiem papierowym. Wrzuć owoce do naczynia, zasyp cukrem i odstaw na co najmniej osiem godzin. Po upływie tego czasu gotuj całość przez pół godziny od momentu wrzenia. Przecedź składniki przez gęste sitko i przelej płyn do butelek. Poddaj te ostatnie procesowi pasteryzacji i umieść w ciemnym miejscu.  

Konfitura  

Konfitura z rokitnika to prawdziwa bomba witaminowa, którą musisz mieć zimą w swojej spiżarni! Jej przygotowanie jest banalnie proste - wystarczy użyć do tego zaledwie trzech komponentów, czyli owoców, cukru oraz wody

Pierwszym krokiem w realizacji receptury jest oczywiście usunięcie wszelkich zanieczyszczeń z owoców. Po opłukaniu wodą wsyp te ostatnie do garnka i gotuj do momentu, aż się rozpadną (ok. 30 minut). Po obróbce termicznej przecedź je przez gęste sitko.  

Przelej powstały płyn do garnka lub rondelka, wsyp cukier i ponownie zagotuj. Gdy składniki zaczną wrzeć, duś je pod przykryciem przez ok. pięć minut. Umieść jeszcze gorący mus w wyparzonych słoikach i odstaw do ostygnięcia. W tym przypadku proces pasteryzacji jest opcjonalny.  

Sos do mięs i ryb  

Co można zrobić z rokitnika, aby podkreślić smak mięsa lub ryby? Najlepiej sprawdzi się tutaj aromatyczny sos! Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że rokitnik doskonale komponuje się z wytrawnymi przekąskami i potrafi uatrakcyjnić nawet najbardziej wykwintne danie.  

Wyżej wspomniany sos powstaje z takich produktów jak szalotka, ocet winny, syrop klonowy, bulion drobiowy oraz sól i pieprz. Zagotuj w garnku syrop klonowy i ocet winny. Dodaj do nich posiekaną szalotkę i duś całość pod przykryciem. Po ok. dwóch minutach wlej bulion, zredukuj nadmiar płynu i dorzuć owoce. Kontynuuj obróbkę termiczną przez pięć minut, ponownie przykrywając garnek pokrywką. Na koniec przecedź wszystko przez sitko i dopraw solą oraz pieprzem wedle uznania.  

Do czego dodawać rokitnik?  

Zastanawiasz się, do czego dodawać rokitnik, jeśli nie do ryb i mięs? Lista możliwości jest bardzo długa! Rokitnikowe przetwory świetnie pasują do domowych wypieków, naleśników oraz gofrów. Co więcej, warto wyczarować z nich pyszny sos do sałatek, makaronu czy deserów. Możesz także posłodzić nimi herbatę, aby wzmocnić jej rozgrzewające działanie. Do wyboru, do koloru!  

1. Sok z rokitnika

 Sok z rokitnika Zobacz przepis

Jak zrobić sok z rokitnika? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Sok z owoców rokitnika

 Sok z owoców rokitnika Zobacz przepis

Co zrobić z rokitnika? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Nalewka z rokitnika

 Nalewka z rokitnika Zobacz przepis

Nalewka z rokitnika / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Nalewka z rokitnika (prawie jak domowy koniak)

 Nalewka z rokitnika (prawie jak domowy koniak) Zobacz przepis

Jak zrobić nalewkę z rokitnika? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Kruche ciasto z galaretką z rokitnika

 Kruche ciasto z galaretką z rokitnika Zobacz przepis

Ciasto z rokitnikiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Nie popełniaj tego kulinarnego błędu! Gulasz za każdym razem wyjdzie gorzki »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
13
60 min
4
Śniadania Parówkowe serce

Bardzo lubię parówki oraz dania z jajek. Dzisiaj łącze te dwa składniki w jed...

Odsłon: 138

15 min
5

Polecane artykuły

Informacje Szkolenia kulinarne – na jaki kurs warto się zapisać?

Ostatnimi czasy preferencje żywieniowe Polaków bardzo się zmieniły. Coraz rzadziej przygotowujemy ciężkostrawne dania i często rezygnujemy z gęstyc...

0
Informacje Biały makijaż oczu z kolorową kreską krok po kroku

Pamiętam, jak pierwszy raz zdecydowałam się na eksperyment z białym makijażem oczu, dodając do niego kolorową kreskę - efekt był oszałamiający i od...

0
Informacje Koktajl z kiszonej kapusty na odchudzanie. Pije regularnie, będziesz mieć talię osy

Szczupła sylwetka to marzenie wielu osób, najprostszym sposobem, aby ją osiągnąć, jest oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta, deficyt kaloryczn...

1
Informacje Wiosenna dieta owsiankowa. Oczyszcza, wzmacnia i dodaje energii

Na czym polega dieta owsiankowa? Choć przyjmuje różne postacie, zawsze koncentruje się na jednym produkcie, czyli owsiance. Odkryj, dlaczego warto...

2