Spis treści:
Kawa pobudza, świetnie wpływa na układ nerwowy, poprawia humor, działa przeciwdepresyjnie, a także zmniejsza ryzyko rozwoju choroby Alzheimera oraz Parkinsona. Regularne picie kawy, pomaga zredukować zbyt wysoki poziom cukru, oraz "złego" cholesterolu we krwi. Korzystnie wpływa także na proces przemiany materii, hamuje apetyt, a także wspiera spalanie tkanki tłuszczowej, dzięki czemu szybciej zobaczysz efekty odchudzania. Do kawy warto dodawać przyprawy, które dodatkowo zwiększą jej walory prozdrowotne. Dziś przyjrzymy się bliżej szafranowi, sprawdzimy, na co pomaga, oraz jak zrobić kawę z szafranem.
Na co jest dobry szafran?
Szafran to cienkie czerwone niteczki o niezwykle intensywnym smaku, uznawane są za jedną z najdroższych przypraw na świecie. Ich właściwości znane były już ok. trzy tysiące lat temu, używali ich mieszkańcom starożytnego Egiptu, Grecji, czy Rzymu. Szafran wykorzystuje je w lecznictwie, kosmetyce, oraz w kuchni. Pozyskiwany jest z kwiatów krokusów, których największe uprawy zlokalizowane są na terenach Turcji, Indii, Iranu, a także Hiszpanii.
Jakie właściwości ma szafran? Warto zwrócić uwagę na jego działanie zmniejszające uczucie ochoty na słodkie przekąski oraz hamujące apetyt. Regularne stosowanie tej przyprawy może więc mieć pozytywny wpływ na efekty odchudzania. Wykazuje także działanie antyoksydacyjne, ma właściwości przeciwstarzeniowe, łagodzi stany zapalne, a także działa przeciwnowotworowo. Pozytywnie wpływa także na układ nerwowy, działa uspokajająco, łagodzi napięcie, poprawia nastrój, przypisuje się mu także działanie przeciwdepresyjne. Co więcej, ma korzystny wpływ na układ pokarmowy, działa także przeciwzapalnie, dlatego będzie pomocny w leczeniu choroby wrzodowej. Szafran może pomóc także kobietom zmagającym się z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, nie tylko zmniejsza wahania nastroju, oraz redukuje skurcze, pozytywnie działa także na kondycję skóry. Uważany jest także za afrodyzjak, oraz sposób na leczenie niepłodności.
Jak zrobić kawę z szafranem?
Do przygotowania tego aromatycznego napoju, oczywiście będzie potrzebna dobrej jakości kawa. Najlepiej używać tej świeżo mielonej. Kawa z szafranem będzie mieć przyjemny, lekko orzechowy smak. Jeżeli jesteś na diecie i chcesz dodatkowo wesprzeć proces odchudzania, nie dodawaj do kawy cukru, ewentualnie wymień go na erytrytol lub ksylitol. Świetnie sprawdzi się również czarna kawa, jeżeli jednak nie wyobrażasz sobie tego napoju bez odrobiny mleka, warto wybrać to o mniejszej zawartości tłuszczu, lub zdecydować się na niesłodzony napój roślinny, np. migdałowy. Ten prosty zabieg znacznie obniży kaloryczność kawy z szafranem.
Zaparz ulubioną kawę tak, jak robisz to zazwyczaj, a następnie do gorącego napoju dorzuć szczyptę przyprawy. Innym sposobem jest ugotowanie 200 ml mleka w rondelku, wraz z odrobiną szafranu i kardamonu. Następnie należy spienić je, tak aby powstała pianka, przelać do kubka lub filiżanki, a następnie dolać szot gorącego espresso. Na koniec możesz także dosłodzić kawę.
Sprawdź, do jakich dań możesz dodać szafran.
1. Rosół z kaczki z szafranem
Zobacz przepisRosół z kaczki z szafranem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Risotto z szafranem, pomidorami i szpinakiem
Zobacz przepisRisotto z szafranem, pomidorami i szpinakiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Złociste faworki z szafranem
Zobacz przepisZłociste faworki z szafranem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Pierogi z łososiem i szafranem
Zobacz przepisPierogi z łososiem i szafranem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Risotto z szafranem, boczkiem i warzywami
Zobacz przepisRisotto z szafranem, boczkiem i warzywami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Szafranowe filety rybne
Zobacz przepisSzafranowe filety rybne / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Omlet biszkoptowy z szafranem i bananami
Zobacz przepisOmlet biszkoptowy z szafranem i bananami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródła: wapteka.pl, 2drink.pl, smaker.pl
Autor: Anna Hutek-Brzezinka
Zobacz także:
Najlepsze źródło witaminy C. Cytryna, brokuły czy papryka? »
Powinien być w każdej apteczce. Pomoże na wzdęcia i uspokoi drażliwe jelita »