Fot. 123RF/Picsel
Ciężko znaleźć osobę, która nie znałaby smaku puszystych drożdżowych placuszków, smażonych na patelni na złoty kolor, podawanych z cukrem pudrem, śmietaną lub owocami. Przysmak ten od wielu pokoleń gości w polskich domach. Jest przygotowywany na co dzień i od święta na różnego rodzaju okazje i uroczystości. Stanowi waży element wigilijnego menu w województwie podlaskim. Jak zrobić je samodzielnie?
Z tym zadaniem powinien poradzić sobie każdy, nawet początkujący kucharz. Co prawda, zrobienie tego deseru jest nieco czasochłonne, ale sam sposób połączenia składników i proces smażenia jest banalnie prosty. Warto do tej pracy zaangażować dzieci, które z pewnością będą miały wiele frajdy i satysfakcji podczas wspólnego gotowania. Od czego najlepiej zacząć?
Przygotowanie ciasta
Na samym początku warto zadbać o odpowiednie składniki. Jednym z najważniejszych produktów potrzebnych do wyrobienia ciasta są oczywiście drożdże - sprawdzą się zarówno świeże, jak i instant. Należy połączyć je z ciepłym, ale nie gorącym mlekiem, odrobiną cukru i mąki. Tak przygotowany zaczyn przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na około 15 minut, do wyrośnięcia.
Kolejnym krokiem jest wyrobienie ciasta. Na tym etapie, należy połączyć ze sobą wszystkie składniki potrzebne do zrobienia racuchów, tj.: roztopione masło, mąkę, jaja, cukier, szczyptę soli oraz zaczyn, w taki sposób, aby uzyskać jednolitą, gęstą masę. Następnie całość odstawiamy ponownie na 15 min do wyrośnięcia. Jeśli chcemy nieco urozmaicić nasz deser, warto zadbać o dodatki. Mogą to być m.in. jabłka z cynamonem lub inne świeże owoce, które po pokrojeniu w kostkę dodajemy do surowego ciasta.
Smażenie
Gdy ciasto jest już gotowe, przystępujemy do smażenia. Do realizacji tego zadnia posłuży nam patelnia oraz olej. Ciasto nakładamy łyżką, którą przed zanurzeniem w cieście najlepiej zamoczyć w wodzie. Taki zabieg sprawi, że masa nie będzie się zbytnio przyklejała, co zdecydowanie ułatwi nam cały ten proces. Placki smażymy z obu stron na złoty kolor. Po ściągnięciu z patelni najlepiej odsączyć je na papierowym ręczniku z nadmiaru tłuszczu. Gotowe możemy oprószyć cukrem pudrem i podawać z ulubionymi dodatkami, tj.: owocami (świeżymi lub w postaci musu bądź przetworów), kwaśną śmietaną z cukrem lub śmietanką 30-procentową ubitą na puszystą pianę.
Ciekawe pomysły i inspiracje
Jeśli szukacie idealnej receptury na ten przysmak lub zastanawiacie się nad doborem dodatków, bądź też formą serwowania racuchów - zajrzycie do przepisów naszych użytkowników. Gwarantujemy, że znajdziecie tam przepis, który z pewnością zadowoli was i waszych domowników.
Fot. Slodkisentyment na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Szpileczkiibabeczkiblog na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Gotowaniezestylem na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Fafiatko na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. KulinarnaChwila na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Racuchy drożdżowe z burakiem
Fot. Koral na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Drożdżowe racuchy z bananami
Fot. Ewka16 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Racuchy z gruszką na maślance
Fot. Nemezja na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie