Spis treści:
- Kalarepa – charakterystyka
- Kalarepa – wartości odżywcze
- Właściwości zdrowotne kalarepy
- Kto nie powinien jeść kalarepy?
- Co można zrobić z kalarepy?
Jeśli chcesz zgubić zbędne kilogramy, w twojej diecie nie może zabraknąć warzyw. Dostarczą ci niezbędnych witamin i minerałów, są niskokaloryczne i lekkostrawne, a odpowiednio przygotowane mogą być bardzo smaczne. Do takich warzyw należy kalarepa. Można wyczarować z niej nie tylko pyszne sałatki i surówki, doskonale sprawdzi się również do bardziej fantazyjnych dań. Warto wspomnieć także o tym, że kalarepa kryje w sobie moc właściwości zdrowotnych. Dlatego koniecznie musisz włączyć ją do swojego jadłospisu. Sprawdź, co można zrobić z kalarepy.
Kalarepa – charakterystyka
Kalarepa jest rośliną dwuletnią, należącą do rodziny kapustowatych. Prawdopodobnie przybyła do nas z okolic basenu Morza Śródziemnego. Co ciekawe, znana była już w starożytnym Rzymie. Powszechnie uprawia się ją również w Polsce, najczęściej można spotkać się z odmianą o zielonych lub fioletowych łodygach. Bulwa, a także liście kalarepy kryją w sobie mnóstwo cennych wartości odżywczych. Kalarepa ma lekko słodki, przyjemny smak, przypominający nieco młodą kapustę.
Kalarepa – wartości odżywcze
Ma mnóstwo wartości odżywczych, jednak zdecydowanie je się ją zbyt rzadko. W kalarepie można znaleźć witaminy takie jak: A, C, E, K, te z grupy B, a także minerały: żelazo, wapń, magnez, fosfor, cynk i potas. Co ciekawe, jedząc 100 g kalarepy, możesz pokryć swoje dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Cenna jest nie tylko bulwa kalarepy, w jej liściach również znajduje się mnóstwo substancji mineralnych i witamin, dlatego nie należy ich wyrzucać.
Właściwości zdrowotne kalarepy
Kalarepa wykazuje właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze, dlatego warto jeść ją w okresie, kiedy organizm w szczególności narażony jest na infekcje, przeziębienie i grypę. Ma również wpływ na zwalczanie bakterii w układzie pokarmowym.
Szeroko znane są również właściwości przeciwnowotworowe kalarepy, wszystko za sprawą zawartych w niej izotiocyjanianów, indoli i sulforafanów. Jedzenie kalarepy jest również korzystne dla układu nerwowego oraz zdrowia oczu – zawiera luteinę. W liściach kalarepy znajduje się mnóstwo żelaza, dlatego poleca się je osobom, które mają anemię.
Kalarepa to również doskonałe warzywo dla osób, które chcą schudnąć. Jest niskokaloryczna, w 100 g jest jedynie 27 kcal. Co więcej, dzięki zawartości błonnika sprawi, że na długo będziesz czuć się syty, dzięki czemu unikniesz podjadania. Wpływa również na prawidłowe trawienie.
Kto nie powinien jeść kalarepy?
Warzywo to jest bardzo zdrowe, jednak nie każdy może je jeść. Kalarepy powinny unikać osoby, które cierpią z powodu chorób wątroby oraz niedoczynności tarczycy. Jeżeli masz częste problemy żołądkowe, surowa kalarepa również nie będzie wskazana.
Co można zrobić z kalarepy?
Kalarepę można jeść na surowo, gotować, smażyć oraz piec. Wszystko zależy jedynie od twoich kulinarnych upodobań. Oczywiście najprościej wykorzystać ją w surówkach, warto jednak rozważyć przygotowanie bardziej skomplikowanych dań, np. zupy, czy kotletów z kalarepy – to dania, które przypadnie do gustu wszystkim wegetarianom. Co więcej, z kalarepy można zrobić również przetwory do słoików na zimę.
Surówka z kalarepy
Idealna surówka, która sprawdzi się do niemal, każdego obiadu. Do przygotowania surówki z kalarepy będziesz potrzebować: średniej wielkości kalarepy, jabłko, dwie marchewki, koperek, sok z cytryny, łyżkę oliwy z oliwek, sól i pieprz do smaku.
Wszystkie owoce i warzywa umyj, obierz i zetrzyj na tarce. Przełóż do miski, dodaj posiekany koperek, oliwę i sok z cytryny, wymieszaj. Dopraw solą i pieprzem do smaku.
Zupa krem z kalarepy
Domowe zupy krem to obiad idealny na jesień. Dodatkowo ta zrobiona z kalarepy, będzie wyjątkowo delikatna, a na dodatek niskokaloryczna. Przygotuj: cztery średnie ziemniaki, dwie kalarepy, 750 ml bulionu, 100 ml śmietanki 30 proc., gałkę muszkatołową, sól, pieprz, natkę pietruszki.
Zacznij od umycia i obrania ziemniaków i kalarepy. Następnie pokrój je w mniejsze części, przełóż do garnka, zalej bulionem i ugotuj, aż do miękkości. Całość dokładnie zblenduj, dodaj zahartowaną śmietanę, gałkę muszkatołową oraz sól i pieprz do smaku, podgotuj przez kilka minut. Podawaj z posiekaną natką pietruszki i pieczywem.
Kiszona kalarepa
Kalarepę można również ukisić. Wystarczy, że przygotujesz: trzy duże kalarepy, świeży koperek, dwa ząbki czosnku, dwie łyżeczki gorczycy, ziele angielskie, liście laurowe, wodę i sól.
Umytą i obraną kalarepę pokrój w słupki. Do wyparzonych słoików rozłóż przyprawy, a następnie włóż kalarepę. W wodzie rozpuść sól, używaj jednej łyżki soli na litr wody. Do przygotowanych słoików wlej solankę. Po pięciu dniach kalarepa będzie gotowa.
Frytki z kalarepy
Lubisz frytki i chcesz jeść je również na diecie? Koniecznie wypróbuj frytki z kalarepy, będą nie tylko bardzo smaczne, ale i zdrowe. Będziesz potrzebować: dwie kalarepy, sól, ulubione przyprawy – pieprz, czosnek granulowany, paprykę słodką, chili, łyżkę oliwy z oliwek.
Kalarepę umyj, obierz i pokrój w słupki. Włóż do miski, wsyp sól i poczekaj, aż kalarepa puści wodę. Frytki osusz na ręczniku papierowym, przełóż do miski, dodaj oliwę oraz w szystkie przyprawy. Dokładnie wymieszaj. Piekarnik rozgrzej do 200 stopni, na blasze wyłożonej papierem do pieczenia ułóż frytki, piecz przez 25 minut.
Sprawdź, jakie dania z kalarepy przygotowali nasi użytkownicy.
2. Kalarepa faszerowana łososiem
Zobacz przepisKalarepa faszerowana łososiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Kalarepa po szwajcarsku
Zobacz przepisKalarepa po szwajcarsku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Kalarepa i ziemniaki z grilla
Zobacz przepisKalarepa i ziemniaki z grilla / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Zapiekanka z kalarepy i ziemniaków
Zobacz przepisZapiekanka z kalarepy i ziemniaków / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Pij szklankę tego soku na czczo. Oczyści jelita i przyniesie ulgę »
Te triki musi znać każdy szef kuchni. Jak obrać paprykę ze skóry? »
Tym grożą nieleczone infekcje. Powikłania dotyczą serca, płuc, uszu lub zatok »