Dania jednogarnkowe

Jego zapach podobał się bogom. To warzywo obniża cholesterol i reguluje ciśnienie krwi

Każda gospodyni ma go w swojej kuchni – jest niezbędnym elementem rosołu, świetnie sprawdza się w sałatkach, purée i wegetariańskich pasztetach. Seler, niepozorne warzywo, które kryje w sobie wiele cennych właściwości odżywczych. Odpowiednio przyrządzony może podbić twoje kubki smakowe. Sprawdź, jak wykorzystać seler w kuchni i jak jego jedzenie wpływa na twoje zdrowie.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

To bulwiaste warzywo o intensywnym smaku, często gości w polskich kuchniach. Nic dziwnego, dodaje potrawom intensywnego aromatu, jest również niezbędnym elementem włoszczyzny dodawanej do rosołu. Dodatkowo seler ma wiele właściwości prozdrowotnych, dzięki czemu może być szeroko wykorzystywany w lecznictwie. Na jakie dolegliwości pomaga seler? Jakie dania możesz przygotować z użyciem selera? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Sprawdź także: Jak zrobić herbatę z liści laurowych? Pij ją w ten sposób, efekty cię zaskoczą

Seler – historia

Historia selera sięga 900 lat przed naszą erą. Mieszkańcy starożytnej Grecji leczyli nim przeziębienia i grypę. Natomiast liście selera były używane do wykonywania wieńców dla zwycięzców olimpiady, jednocześnie wykorzystywano go jako symbol żałoby. Dla Rzymian był afrodyzjakiem oraz lekarstwem na kaca. Znany był wówczas nie tylko mieszkańcom trenerów Morza Śródziemnego, podobno seler znalazł swoje miejsce również w grobowcu Tutenchamona. Natomiast Chińczycy stosowali seler do zbijania zbyt wysokiego ciśnienia. Na nasze stoły trafił za pośrednictwem królowej Bony Sforzy, żona króla Polski Zygmunta Starego.

Seler – właściwości

Dlaczego warto jeść seler? Ponieważ ma wiele właściwości odżywczych, znajdziesz w nim między innymi: witaminę A, C, E, K, witaminy z grupy B, oraz związki mineralne: potas, żelazo, cynk, magnez i fosfor. W warzywie tym nie brakuje również błonnika pokarmowego. Jedzenie selera korzystnie wpływa na pracę układu trawiennego, reguluje ciśnienie krwi oraz pozwala zmniejszyć poziom „złego cholesterolu”.

Seler ma więcej witaminy C niż cytrusy, dlatego warto jeść go w okresie jesienno-zimowych, kiedy organizm częściej narażony jest na przeziębienie i grypę. Regularne jedzenie selera wpływa na piękny i zdrowy wygląd skóry i włosów.

W składzie selera występują również flawonoidy, które mają właściwości przeciwutleniające – pomagają w walce z wolnymi rodnikami, zapobiegają starzeniu oraz działają przeciwnowotworowo.

Warzywo to działa również kojąco na układ nerwowy. Pomaga łagodzić stres, ma właściwości uspokajające i przeciwdepresyjne. Zawartość witaminy K wpływa korzystnie na pracę układu krwionośnego oraz zdrowe i mocne kości.

Seler to także doskonałe warzywo dla osób, które chcą schudnąć. W 100 g selera korzeniowego znajdują się jedynie 42 kcal. Warzywo to ma niski indeks glikemiczny, dlatego będzie odpowiednie dla osób, które chorują na cukrzycę.

Lecznicze zastosowanie selera

Seler można wykorzystać również do leczenia różnego rodzaju przypadłości. Jeśli zachorujesz na przeziębienie i dopadnie cię ból gardła i kaszel, możesz przygotować wywar z selera na chrypkę. Wystarczy, że 40 g liści selera ugotujesz przez 10 minut w litrze wody. Taką miksturę wlej do szklanki do połowy, a następnie dolej taką samą część mleka. Taki napój warto pić rano.  

Z selera można przygotować również sok, który sprawdzi się dla osób, które chorują na wrzody żołądka. Sok z selera działa moczopędnie, wspiera procesy trawienne oraz działa na potencję. Polecany jest również osobom na diecie.

Napar z nasion selera będzie świetny dla osób, które mają problemy z wątrobą, wzdęciami oraz reumatyzmem. Wystarczy wsypać dwie łyżeczki pokruszonych nasion selera do szklanki, a następnie zalejesz wrzątkiem. Taki napar warto pić trzy razy dziennie.

Kto nie powinien jeść selera?

Pomimo tego, że seler to niezwykle zdrowe warzywo, niektóre osoby nie powinny go spożywać. Okazuje się bowiem, że może on powodować reakcje alergiczne. W szczególności ostrożnie do tego warzywa powinny podchodzić osoby, które są uczulone na pyłki – może wówczas dojść do krzyżowej reakcji uczuleniowej.  

Seler w kuchni – co z niego zrobić?

Większość osób kupuje z seler z zamysłem przygotowania pysznego, domowego rosołu. Warto jednak pójść o krok dalej i wykorzystać go do innych ciekawych przepisów. Doskonale sprawdzi się w surówkach i sałatkach, można przygotować z niego również kotlety, warzywny pasztet oraz zupę krem. Odpowiednio doprawione dania z selera, będą pyszne i z pewnością zaskoczą całą twoją rodzinę.

Sałatka z selera korzeniowego

Nie masz pomysłu, jaki warzywny dodatek podać do obiadu? Przygotuj sałatkę z selera korzeniowego, będziesz potrzebować: średniego selera, jabłka, marchewki, soku z cytryny, dwóch łyżek jogurtu greckiego, łyżki majonezu, szczypty soli i pieprz.

Warzywa i owoce umyj, obierz i zetrzyj na tarce, włóż je do dużej miski. Dodaj jogurt, majonez, oraz wyciśnij połówkę cytryny. Dopraw solą i pieprzem do smaku. Opcjonalnie możesz dodać odrobinę cukru.

Kotlety z selera

Jeżeli lubisz warzywne wariacje na temat kotletów, koniecznie musisz spróbować tych z selera. Do przygotowania kotletów z selera, będziesz potrzebować: jednego dużego selera, bulion warzywny, 70 g mąki pszennej, 100 ml mleka, łyżkę sosu sojowego, łyżeczkę papryki wędzonej, sól, pieprz, ulubione suszone zioła, np. tymianek, zioła prowansalskie, 200 g bułki tartej.  

Selera umyj, obierz i pokrój w centymetrowe plastry. Gotuj w bulionie do momentu, aż zmięknie – około 12 minut. Wyjmij warzywo i odsącz na ręczniku papierowym. W misce połącz mąkę, mleko, sos sojowy oraz przyprawy, dokładnie wymieszaj. Zamocz plastry selera w cieście, a następnie w bułce tartej. Smaż na oleju na złoty kolor. Kotlety odsącz na ręczniku papierowym.

Krem z selera korzeniowego

Ten przepis przypadnie do gustu wszystkim fanom zupy krem. Przygotuj: jeden duży seler, cebulę,  trzy ziemniaki, litr bulionu warzywnego, dwie łyżki oliwy z oliwek, gałkę muszkatołową, sól i pieprz, garść ulubionych orzechów, natkę pietruszki.

Seler umyj, obierz i pokrój w mniejsze kawałki. Do garnka wlej oliwę, a następnie wrzuć pokrojoną w kostkę cebulę, podsmaż, aż będzie miała złoty kolor. Dodaj seler i smaż jeszcze przez około trzy minuty. Wlej bulion, gotuj do momentu, aż seler zmięknie. Dodaj gałkę muszkatołową, sól i pieprz do smaku. Całość dokładnie zmiksuj. Zupę podawaj z posiekanymi prażonymi orzechami oraz natką pietruszki.

Chcesz poznać więcej przepisów na dania z selera? Zajrzyj do propozycji naszych użytkowników.

 

1. Kotlety z selera

 Kotlety z selera Zobacz przepis

Kotlety z selera / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Seler z grilla

 Seler z grilla Zobacz przepis

Seler z grilla / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Pasztet z selera

 Pasztet z selera Zobacz przepis

Pasztet z selera / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Pasztet z selera

 Pasztet z selera Zobacz przepis

Pasztet z selera / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Frytki z selera

 Frytki z selera Zobacz przepis

Frytki z selera / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Seler po grecku

 Seler po grecku Zobacz przepis

Seler po grecku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Sałatka z selerem

 Sałatka z selerem Zobacz przepis

Sałatka z selerem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Zapiekane selery

 Zapiekane selery Zobacz przepis

Zapiekane selery / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Zupa krem z selera z ziemniaczanymi talarkami

 Zupa krem z selera z ziemniaczanymi talarkami Zobacz przepis

Zupa krem z selera z ziemniaczanymi talarkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Warstwowa sałatka z selera

 Warstwowa sałatka z selera Zobacz przepis

Warstwowa sałatka z selera / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

10 nietypowych objawów cukrzycy »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
69
Dania główne Domowe pyzy

Przepis mojej babci i mamy. Najlepsze z cebulką i mlekiem.

Odsłon: 24887

30 min
150
15 min
22

Polecane artykuły

Informacje Marynowany dereń à la oliwki. Co jeszcze można zrobić z derenia?

Czym wyróżnia się dereń i dlaczego warto go wykorzystać w domowych przetworach? Jakie właściwości kryją jego owoce? I co to właściwie jest słynna d...

0
Informacje MC Smart pod choinkę? Sprawdź, dlaczego to dobry pomysł!

Zastanawiasz się nad idealnym prezentem na święta? Chcesz zaskoczyć bliskich czymś nowoczesnym i funkcjonalnym? MC Smart to odpowiedź na Twoje potr...

0
Informacje Jedzenie na poprawę koncentracji w pracy - zdrowe lunchboxy

W dzisiejszym zabieganym świecie, pełnym obowiązków i wyzwań, utrzymanie wysokiego poziomu koncentracji w pracy jest kluczowe dla efektywności i pr...

0
Informacje Pomysły na szybki i pożywny obiad. Niedrogo, zdrowo i smacznie

Szukasz pomysłów na szybki i pożywny obiad? Wbrew pozorom nie musisz ograniczać się jedynie do kurczaka, ziemniaków i surówki. Równie dobrze możesz...

3