Jak doprawić barszcz? Sprawdzone sposoby, dzięki którym wyjdzie idealnie

Barszcz to jedna z ulubionych zup, którą podajemy na święta Bożego Narodzenia. Oczywiście musi być dobrze doprawiony oraz odpowiednio kwaśny. Czy wiesz jednak, co dodać do barszczu, aby wyszedł wyśmienicie? Oto kilka wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak doprawić barszcz.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści: 

Barszcz czerwony warto jeść nie tylko w Wigilię, ale także na co dzień. To przepyszne, aromatyczne danie przyrządzane na bazie włoszczyzny i wywaru buraczanego. Nie jest tajemnicą, że kluczowe w tej zupie są oczywiście przyprawy. To dzięki nim jest tak pyszna i aromatyczna. Zatem jak przyprawić barszcz?

Głównie dodajemy do tego dania ziele angielskie, liście laurowe, majeranek czy czosnek. Niektóre gospodynie radzą również, by dodać kilka kropel cytryny (dla wzmocnienia smaku) lub trochę lubczyku. To jednak nie wszystkie przyprawy do barszczu i nie wszystkie... porady. Dowiedz się znacznie więcej.

Sprawdź także: Jak nie przytyć w święta? 5 prostych zasad dla zdrowia i dobrego samopoczucia

Jakie przyprawy do barszczu?

Masz czasem wrażenie, że twój barszcz nie jest tak wyrazisty w smaku, jak być powinien? Spokojnie, spróbuj go uratować. To wcale nie takie trudne. Będą ci potrzebne odpowiednie przyprawy. Jakie? Oto te najczęściej używane przez najlepsze polskie gospodynie:

  • czosnek,
  • majeranek,
  • imbir (świeży),
  • sól morska,
  • świeżo mielony pieprz,
  • ziele angielskie,
  • ziarenka pieprzu,
  • listki laurowe.

A jakie przyprawy do barszczu są stosowane znacznie rzadziej? Poniżej znajdziesz listę tych mniej popularnych, choć ważnych w wielu polskich domach:

  • goździki,
  • kora cynamonu,
  • gwiazdka anyżu,
  • lubczyk.

Jak podkręcić smak barszczu?

Co zrobić, by smak barszczu był bardzo wyrazisty? Wiele polskich gospodyń powie, że sekretem jest własny zakwas. Sprawdzony przepis na ten prozdrowotny i pyszny napój znajdziesz poniżej. Pamiętaj, aby używać wyparzonego słoika i by użyte składniki nie wystawały ponad powierzchnię (wówczas może pojawić się pleśń i cały zakwas będzie do wyrzucenia). 

Kolejna rada, dzięki której smak twojej zupy będzie po prostu idealny, to... dodanie do niej kilku kropel soku z cytryny. Wiele gospodyń preferuje również dolewanie odrobiny octu. Pamiętaj jednak, że jeżeli wolisz dodać cytrynę, ocet już nie jest wskazany. Ewentualnie dodaj obydwa składniki, ale w niewielkich ilościach (lepiej użyć mniej niż więcej, pamiętaj!). W wielu przepisach na idealny czerwony barszcz można też znaleźć wśród składników jabłko (głównie szarą renetę). Najczęściej się je po prostu ściera i dodaje w trakcie gotowania.

Co dodać do barszczu, żeby był czerwony?

To oczywiste, że smak zupy jest najważniejszy. Jednak jej wygląd również ma ogromne znaczenie. Zastanawiasz się, co dodać do barszczu, żeby nabrał odpowiedniego, intensywnego koloru? Oto kilka sposobów.

Kolor zakwasu

Ogromny wpływ na kolor zupy ma zastosowany do jej przygotowania zakwas. Im bardziej intensywna, burgundowa barwa, tym bardziej wyrazisty kolor zupy. Warto jednak pamiętać, aby odpowiednią ilość zakwasu z buraka dodać do garnka po zdjęciu go z ognia. W przeciwnym razie kolor może nie być taki, jak będziemy oczekiwać.

Zakwaszenie octem

Okazuje się, że dodanie octu do barszczu spowoduje nie tylko wzmocnienie smaku, ale też pogłębienie jej koloru. Jeżeli zależy ci na dość delikatnym smaku, to wybierz ocet jabłkowy. Ten stosowany jest od stosunkowo niedawna. Zawsze królował (i w wielu domach nadal króluje) ocet spirytusowy. Kiedy dodajemy go do zupy? Wtedy, gdy buraki będą miękkie (inaczej mogą się już nie ugotować).

Sok z cytryny lub sok z kiszonych ogórków

Kolejny składnik wpływający nie tylko na smak, ale także na kolor. Możesz wybrać sok z cytryny (o którym już wspominaliśmy) lub sok z kiszonych ogórków. Uważaj jednak, by nie dodać go zbyt dużo. Wówczas zupa będzie po prostu za kwaśna, a często przez to niejadalna. Wybierz sok z ogórków, jeśli lubisz ich smak oraz aromat czosnku.

Surowy burak dodany na końcu

Nie wszyscy przepadają za kwaśnym smakiem. Dla wielu to nieodłączna część tego typu dań, ale przecież nie musisz robić tak jak wszyscy. Możesz przełamać smak buraków wspomnianą już szarą renetą. Co jednak stanie się wtedy z kolorem?

Rozwiązanie jest bardzo proste. Zetrzyj małego, surowego buraka i dodaj go pod koniec gotowania. Po dwóch minutach zabiel zupę śmietanką i zdejmij z ognia. Świeże warzywo sprawi, że kolor będzie bardziej intensywny.

Co dodać do barszczu, żeby nie był kwaśny?

Przełamanie smaku buraków w barszczu to podstawa. Głównie robimy to za pomocą octu, soku z cytryny lub soku z ogórków. Fani mniej kwaśnych smaków kręcą nosem na takie rozwiązania. Wolą coś "bezpieczniejszego", tj. jabłko (szarą renetę). Co, oprócz tego znanego składnika, dodać do zupy, żeby nie była kwaśna?

Do barszczu można dodać trochę... cukru albo miodu (najlepiej gryczanego). Może się jednak okazać, że sama śmietanka (jeżeli oczywiście to zabielana wersja zupy) już zneutralizuje kwasowość. Jeżeli danie wyszło zbyt kwaśne, można dolać trochę wody i dodać więcej buraków oraz ponowne zagotowanie. To sposób znany od lat!

Jakie grzyby do barszczu?

By smak dania był wyrazisty i naprawdę pyszny, wiele gospodyń poleca dodawać suszone grzyby. Jakie najlepiej? Dobre grzyby do barszczu to zdecydowanie suszone prawdziwki. Oczywiście, jeżeli takowych nie masz, a dysponujesz choćby podgrzybkami czy innymi grzybami leśnymi, śmiało ich użyj. Na pewno spełnią swoją funkcję.

Co dodać do barszczu, żeby był lepszy?

Jak widzisz, w przygotowywaniu tej popularnej zupy każdy szczegół ma znaczenie. Zatem co dodać do barszczu, żeby był lepszy i żeby cała rodzina była w stu procentach zadowolona? Oprócz wyżej wymienionych składników nie zapomnij o czosnku. Im bardziej go lubisz, tym więcej rozgniecionych ząbków dodaj.

Intensywny w smaku i mocno czerwony barszcz

Jak zrobić naprawdę idealny czerwony barszcz? Sprawdź nasz przepis, a na pewno nie pożałujesz! To receptura bez zakwasu w składzie.

Składniki:

  • 2 litry bulionu mięsnego lub warzywnego
  • 1 kg buraków ćwikłowych
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 suszone grzybki
  • 1 łyżeczka majeranku
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 łyżka octu
  • Sól i pieprz

Wykonanie:

Pamiętaj, że bardzo ważne jest przygotowanie odpowiedniego bulionu. Gotując go, dodaj marchewki, korzeń pietruszki, kawałek selera, kawałek selera naciowego, ząbki czosnku, podpieczoną cebulę, liście laurowe, ziele angielskie, sól i ziarna pieprzu. Oczywiście możesz dorzucić też mięso. Gotuj długo, aby wywar był intensywny. To podstawa pysznego barszczu!

Do bulionu dodaj kilogram obranych i pokrojonych na plastry buraczków. Dołóż czosnek i suszone grzybki, możesz dorzucić też jeden listek laurowy. Zagotuj zupę i po zagotowaniu zmniejsz palnik. Gotuj około godziny. Na 10 minut przed końcem gotowania dodaj majeranek. Wyłącz barszcz. Odcedź go, dodaj cukier, ocet, sól i pieprz. 

1. Barszcz wigilijny

 Barszcz wigilijny Zobacz przepis

Barszcz wigilijny / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Barszcz czerwony wigilijny z kiszonych buraków

 Barszcz czerwony wigilijny z kiszonych buraków Zobacz przepis

Barszcz czerwony wigilijny z kiszonych buraków / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Barszcz wigilijny

 Barszcz wigilijny Zobacz przepis

Barszcz wigilijny / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Wigilijny barszczyk czerwony

 Wigilijny barszczyk czerwony Zobacz przepis

Wigilijny barszczyk czerwony / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Wigilijny barszcz czerwony z grzybami

 Wigilijny barszcz czerwony z grzybami Zobacz przepis

Wigilijny barszcz czerwony z grzybami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Wigilijny barszcz czerwony na domowym zakwasie z uszkami

 Wigilijny barszcz czerwony na domowym zakwasie z uszkami Zobacz przepis

Wigilijny barszcz czerwony na domowym zakwasie z uszkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Barszcz z krokietami

 Barszcz z krokietami Zobacz przepis

Barszcz z krokietami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Barszcz czerwony z uszkami

 Barszcz czerwony z uszkami Zobacz przepis

Barszcz czerwony z uszkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Przygotuj układ pokarmowy do świąt. Zioła na detoks wątroby »

Jak zrobić wyśmienity keks? Nie tylko Magda Gessler ma na niego idealny przepis »

Ten napój to złoto! Pij, gdy szwankuje odporność i żołądek »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
3
Ciasta Ciasteczka piknikowe

Na piknik nie musi być zaraz cała blacha ciasta. Mogą być takie ciasteczka....

Odsłon: 482

60 min
7

Polecane artykuły

Informacje Szkolenia kulinarne – na jaki kurs warto się zapisać?

Ostatnimi czasy preferencje żywieniowe Polaków bardzo się zmieniły. Coraz rzadziej przygotowujemy ciężkostrawne dania i często rezygnujemy z gęstyc...

0
Informacje Biały makijaż oczu z kolorową kreską krok po kroku

Pamiętam, jak pierwszy raz zdecydowałam się na eksperyment z białym makijażem oczu, dodając do niego kolorową kreskę - efekt był oszałamiający i od...

0
Informacje Koktajl z kiszonej kapusty na odchudzanie. Pije regularnie, będziesz mieć talię osy

Szczupła sylwetka to marzenie wielu osób, najprostszym sposobem, aby ją osiągnąć, jest oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta, deficyt kaloryczn...

1
Informacje Wiosenna dieta owsiankowa. Oczyszcza, wzmacnia i dodaje energii

Na czym polega dieta owsiankowa? Choć przyjmuje różne postacie, zawsze koncentruje się na jednym produkcie, czyli owsiance. Odkryj, dlaczego warto...

2