Z tego artykułu dowiesz się:
- Co to jest chaczapuri?
- Jak zrobić chaczapuri adżarskie?
- Jak zrobić chaczapuri megruli?
- Jak zrobić chaczapuri kubdari?
- Jaki ser do chaczapuri?
- Najlepsze przepisy na chaczapuri
Kuchnia gruzińska, która zyskuje coraz większą popularność w Polsce, łączy intensywne i bogate smaki oraz aromaty. Do jej najpopularniejszych dań zaliczyć można niewątpliwie chinkali, czyli nadziewane mięsem, serem lub warzywami pierożki oraz drożdżowy placek chaczapuri. Dowiedz się, jak zrobić różne wersje tego dania, by smakowały obłędnie.
Sprawdź także: Gruzińskie pierożki chinkali – jak je zrobić i z czym podawać?
Co to jest chaczapuri?
Chaczapuri to gruziński zapiekany placek, zaliczany do tradycyjnych dań kuchni kaukaskiej. W zależności od regionu Gruzji jego wygląd oraz użyte do przygotowania składniki różnią się od siebie. Dlatego, szukając najlepszego przepisu na chaczapuri, powinieneś doprecyzować, o jaki rodzaj placka chodzi ci dokładnie. Dowiedz się, czym są chaczapuri adżaruli, chaczapuri megruli, chaczapuri imeruli i chaczapuri kubdari.
Jak zrobić chaczapuri adżarskie?
Chaczapuri adżaruli, zwane również adżarskim, z pewnością znajdziesz w każdej gruzińskiej restauracji. Danie wywodzi się z Adżarii, która leży w zachodniej Gruzji. Historia tego regionu wiąże się z rybołówstwem, dlatego kształt potrawy przypomina łódkę. Chaczapuri adżarskie, podobnie jak pozostałe placki, przygotowuje się z drożdżowego ciasta z serem. Tutaj jednak dodaje się jeszcze żółtko, które umieszcza się na środku potrawy. Kliknij w obrazek, by zobaczyć dokładny przepis na chaczapuri adżarskie:
Gruzińskie chaczapuri adżarskie
Zobacz przepisGruzińskie chaczapuri adżurali / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Jak zrobić chaczapuri megruli?
Chaczapuri megruli (inaczej megrelskie) to drugi najpopularniejszy rodzaj tego słynnego gruzińskiego dania. Jest bardzo zbliżony swoim wyglądem i smakiem do chaczapuri imeruli (chaczapuri imeretyńskiego), czyli okrągłego placka z zapieczonym w cieście nadzieniem serowym. W chaczapuri megrelskim umieszcza się jednak dodatkową warstwę sera na wierzchu potrawy. Sprawdź, jak zrobić chaczapuri z serem krok po kroku:
Gruzińskie chaczapuri megruli
Zobacz przepisGruzińskie chaczapuri megruli / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Jak zrobić chaczapuri z mięsem?
Chaczapuri kubdari pochodzi z regionu Swanetii. To drożdżowy, okrągły placek wyglądem bardzo przypominający chaczapuri megruli. Nie znajdziesz w nim jednak serowego nadzienia. Cały farsz stanowi odpowiednio przyprawione mięso. Do tego rodzaju potrawy świetnie sprawdzi się dodatek gruzińskiego sosu adżika, który przygotujesz z czerwonej papryki, soli, czosnku, ziół, a często także zmielonych orzechów włoskich. Przekonaj się, jak zrobić chaczapuri z mięsem:
Chaczapuri z mięsem. Sycąca gruzińska przekąska
Zobacz przepisJak zrobić chaczapuri z mięsem? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Jaki ser do chaczapuri?
Gruzińskie chaczapuri kojarzy się przede wszystkim z wyjątkowym serem. Drożdżowy placek bez tego dodatku nie miałby już tak oryginalnego smaku. Jaki ser dodać do chaczapuri? Gruzini najczęściej wykorzystują domowy ser na chaczapuri, czyli ser podpuszczkowy przygotowany z różnego rodzaju mleka (krowiego, owczego itp.).
Polacy, przygotowując chaczapuri, korzystają z różnych mieszanek serów. Często łączą np. fetę z mozzarellą. Polecimy jednak użycie sera korycińskiego, fety lub bryndzy.
Najlepsze przepisy na chaczapuri
Szukasz sprawdzonego przepisu na chaczapuri? Może chcesz odejść od tradycyjnych gruzińskich dań i poeksperymentować z farszem? Przetestuj receptury naszych użytkowników, bo zdecydowanie warto:
1. Chaczapuri z pieczarkami, boczkiem, jajkiem i serem
Zobacz przepisChaczapuri z pieczarkami, boczkiem, jajkiem i serem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Chaczapuri adżarskie
Zobacz przepisChaczapuri adżarskie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Chaczapuri z serem i szpinakiem
Zobacz przepisChaczapuri z serem i szpinakiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Matura 2022: Język angielski. Zobacz odpowiedzi i arkusz CKE »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »