Spis treści:
Wiadomo, że wszystko, co domowe jest zdrowsze i lepsze. Kiedy postanawiamy stworzyć coś we własnej kuchni, mamy pewność, jakie składniki zostały użyte oraz że w majonezie nie znajdziemy żadnych niepożądanych dodatków, jak konserwanty czy ulepszacze smaku.
Co jednak w sytuacji, gdy majonez jest nam potrzebny, a czasu na jego wykonanie brak? W takiej sytuacji powinniśmy dokładnie przyjrzeć się etykiecie. Oczywiście najlepiej, aby lista składników była jak najkrótsza. W składzie powinny się znaleźć produkty, które są używane w tradycyjnych przepisach. Pamiętajmy też, że powinniśmy wystrzegać się wszelkich konserwantów, barwników i syntetycznych przeciwutleniaczy.
Producenci dodają sztuczne substancje zazwyczaj po to, aby koszt wyrobu był jak najmniejszy, a przy tym zdatność do spożycia jak najdłuższa. Dlatego też, decydując się na kupny majonez, warto zwrócić uwagę na to, co do niego dodano.
Sprawdź także: Popularny majonez pod lupą Katarzyny Bosackiej. Jeden składnik niepokoi
Czy majonez jest zdrowy?
Oliwa lub olej, które są podstawowym składnikiem tego sosu, to skarbnica nienasyconych kwasów tłuszczowych, które mają ogromny wpływ na układ krążenia i układ nerwowy. Dzięki tłuszczom roślinnym jest on także źródłem witamin A, E i K.
Dodatkowo, spożywany regularnie i w niewielkich ilościach, utrzymuje w dobrym stanie serce oraz nadaje naszej cerze piękny i świeży wygląd. Wykorzystanie do produkcji majonezu prawdziwych żółtek powoduje, że oprócz witamin, znajdziemy w nim składniki mineralne, takie jak fosfor, potas, żelazo, cynk, siarka, wapń, oraz lecytyna. Połączenie musztardy i soku z cytryny również pozytywnie oddziałuje na nasz organizm. Jeśli jednak zastanawiacie się nad wyborem octu, to wiedzcie, że najlepszym wyborem będzie ocet jabłkowy.
Atuty tego produktu można wyliczać długo. Zawdzięczamy mu między innymi właściwe nawilżenie skóry oraz wspieranie wytwarzania składników hormonopodobnych, niezbędnych do regulacji ciśnienia i krzepliwości krwi. Biorąc pod uwagę te wszystkie pozytywne strony majonezu, można śmiało stwierdzić, iż niewielka ilość tego dodatku, zjadana raz na jakiś czas, nie powinna nam zaszkodzić, a wręcz przeciwnie - może nam nawet pomóc.
Jak zrobić domowy majonez?
Zapisz ten prosty przepis na domowy majonez, który jest jednocześnie pyszny i łatwy w przygotowaniu. W lodówce możesz go przechowywać do siedmiu dni. Na początku przygotuj blender z końcówką do miksowania, wąski słoiczek oraz niezbędne składniki, czyli:
Składniki
- większe jajko,
- łyżkę soku z cytryny lub łyżkę octu,
- pół łyżeczki cukru,
- 1/3 łyżeczki soli,
- szczyptę pieprzu,
- łyżeczkę musztardy,
- 200 ml oleju rzepakowego.
Pamiętaj, aby wszystkie produkty miały zbliżoną temperaturę, ok. 20 stopni Celsjusza. Rozpocznij od sparzenia jajka, aby pozbyć się ewentualnych bakterii. Wyjmij je z lodówki i wrzuć na 10 sekund do wrzątku, po czym przełóż do miski z bardzo zimną wodą. Odczekaj, aż jajko nabierze temperatury pokojowej.
Do słoika wbij jajko, wsyp cukier, sól i pieprz oraz dodaj musztardę, ocet lub sok z cytryny. Zacznij miksowanie na wolnych obrotach, kilkkrotnie unosząc końcówkę blendera w górę i dół. Cienkim strumieniem, ciągle miksując, dolej olej (aby się nie zwarzył). Po około pięciu sekundach majonez jest już gotowy. Jeśli będzie zbyt gęsty, dolej powoli (i ciągle miksując) ok. 1/3 szklanki oleju.
Więcej sprawdzonych przepisów na domowy majonez znajdziesz poniżej:
1. Domowy majonez - tak robiły go nasze babcie
Zobacz przepisDomowy majonez / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Majonez domowy ekspresowy
Zobacz przepisMajonez domowy ekspresowy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Majonez domowy w minutę
Zobacz przepisMajonez domowy w minutę / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Majonez w 10 sekund
Zobacz przepisDomowy majonez w 10 sekund / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Majonez pomidorowy z gotowanych jajek
Zobacz przepisMajonez z gotowanych jajek / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Majonez w stylu francuskim
Zobacz przepisMajonez w stylu francuskim / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Tak Magda Gessler robi ciasto na uszka. Aż rozpływa się w ustach »
Największe błędy przy pieczeniu sernika. Ciasto pęka i kruszy się przy krojeniu »
Po tym poznasz silny niedobór. Więcej zmarszczek i siwe włosy to nie wszystko »