Dania jednogarnkowe

Twaróg ma mnóstwo białka, wapnia, fosforu i witamin z grupy B, na dodatek jest lekkostrawny i niskokaloryczny. Świetnie sprawdzi się w diecie osób, które chcą schudnąć oraz tych, które po prostu dbają o zdrowie. Sprawdź, jakie właściwości ma domowy twaróg, kto powinien go jeść oraz jak zrobić go w domu krok po kroku.

Z czego zrobić domowy twaróg? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Na półkach w sklepowych lodówkach z nabiałem znajdziemy cały przekrój produktów, twarogi chude, półtłuste lub tłuste, w kostce, lub charakterystycznym klinku, bez dodatku laktozy, serki wiejskie i grani, czy też kremowe twarogi sernikowe idealne do ciast. Miłośnicy domowych wyrobów mogą pokusić się jednak o własnoręczne przygotowanie białego sera. Podpowiemy ci, jak zrobić domowy twaróg krok po kroku, sprawdzimy, jakie ma właściwości oraz z czym najlepiej go jeść.

Sprawdź także: Można jeść na słono i na słodko - delikatna ricotta to skarbnica zdrowia. Jakie wartości odżywcze ma ricotta?

Jakie wartości odżywcze ma domowy twaróg?

Twaróg zawiera sporo minerałów: wapnia, fosforu, potasu, sodu i magnezu, a także witamin z grupy B, czy witaminę A, D i E. Jest źródłem białka, które sprawia, że po posiłku czujemy się syci, stanowi również budulec wszystkich tkanek i narządów, a także wpływa na prawidłową pracę mięśni. Znajdują się w nim również bardzo zdrowe dla serca oraz obniżające wysoki cholesterol kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. W 100 g twarogu chudego znajduje się ok.96, w półpustym jest to natomiast 122, a tłustym ok. 160. 

Jakie właściwości ma domowy twaróg?

Domowy biały ser to świetnie źródło wapnia, fosforu i witaminy D, taka kompozycja składników pomaga zadbać o mocne kości i zęby. Co więcej, pomaga chronić organizm przed osteoporozą. Zawartość potasu sprawia, że twaróg będzie dobrym wyborem dla osób pragnących wesprzeć układ sercowo-naczyniowy, pomaga regulować ciśnienie krwi, a także wspiera zachowanie równowagi sodowo-potasowej. 

Witamina A wpływa natomiast na prawidłowe widzenie, chroniąc oczy przed chorobami. Dodatkowo wraz z witaminą E pomaga zadbać o kondycję skóry, włosów i paznokci. Twaróg jest również źródłem przeciwutleniaczy, które wspierają walkę organizmu z wolnymi rodnikami, działają antynowotworowo i przeciwstarzeniowo. Dodatkowo witamina B12 ma wpływ na produkcję czerwonych krwinek, a także pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi. 

Kto powinien jeść domowy twaróg?

Jeżeli jesteś na diecie odchudzającej, koniecznie sięgnij po twaróg. Nie tylko na długo cię nasyci, ale i ma niewiele kalorii, dlatego bez obaw mogą jeść je osoby, które chcą stracić nadmiar kilogramów. Co więcej, domowy twaróg może być jedzony nie tylko na kanapkach, możesz wyczarować z niego pyszne placki, czy zdrowe desery. 

Twaróg powinien znaleźć się w menu dzieci i nastolatków, ponieważ wspiera mocne kości i zęby, a także wpłynie pozytywnie na rozwijający się organizm. Będzie również odpowiedni dla osób starszych, które także potrzebują wzmocnienia oraz powinny wybierać produkty lekkostrawne. Biały ser świetnie sprawdzi się także w przypadku kobiet w ciąży, pomoże zadbać o zdrowie przyszłej mamy oraz rozwijającego się dziecka. 

Co więcej, twaróg jest produktem o niskim indeksie glikemicznym, dlatego bez obaw mogą sięgać po niego osoby chorujące na cukrzycę czy insulinooporność. 

Z czego najlepiej zrobić domowy twaróg?

Domowy twaróg można przygotować na kilka sposobów. Oczywiście najsmaczniejszy będzie ten inspirowany tradycyjną metodą naszych babć, do której używa się tzw. mleka prosto od krowy. Oczywiście większość z nas nie ma dostępu do takich rarytasów. Można posłużyć się nabiałem dostępnym w sklepie, mlekiem nisko pasteryzowanym lub tym, które znajduje się w sklepowych lodówkach, które ma krótką datę przydatności do spożycia. Dobrze sprawdzi się również zsiadłe mleko. 

Analogicznie do przygotowania chudego twarogu będzie nam potrzebne mleko chude, twaróg tłusty robi się z mleka pełnotłustego. Aby otrzymać twaróg kwaśny, należy dłużej kwasić mleko, jeśli natomiast chcemy uzyskać ser o słodkim smaku, należy robić to krócej. 

Jak produkuje się twaróg? Do twarogu używa się pasteryzowanego mleka krowiego, dodatku bakterii mlekowych oraz podpuszczki. Z mleka wytrąca się skrzep, z którego robi się twaróg, oraz serwatka. Kolejnym etapem jest proces krojenia, który polega na wydobyciu odpowiedniej konsystencji z masy twarogowej. Na końcu odciska się serwatkę, ser formuje się w pożądany kształt oraz pakuje w odpowiednie opakowania. 

Jak zrobić domowy twaróg krok po kroku?

Mleko, które wybierzesz do przygotowania domowego twarogu, powinno być tłuste oraz mieć jak najkrótszy termin ważności, bez problemu znajdziesz je w supermarketowych lodówkach. Wybieraj to w szklanych lub plastikowych butelkach. Oczywiście, jeśli masz taką możliwość zaopatrz się w swojskie mleko prosto od krowy. 

Przygotuj: 3 litry mleka 3,2 proc., 250 g zsiadłego mleko. 

Do garnka należy wlać zsiadłe mleko oraz zwykłe mleko, a następnie przykryć go przykrywką i odstawić na dwa dni, do momentu, aż mleko się zsiądzie. Po tym czasie garnek z zawartością należy podgrzewać na niewielkim ogniu (temperatura ok. 50 stopni) przez około godzinę. Pamiętaj o tym, że mleko nie może się zagotować, dlatego w czasie gotowania, warto na chwilę zdjąć je z ognia lub wyłączyć grzanie. Następnie, kiedy wytrąci się serwatka i twaróg, wyłącz grzanie i odstaw do wystygnięcia.

Gdy mleko jest letnie odciśnij twaróg z serwatki, możesz posłużyć się durszlakiem oraz gazą nałożoną na garnek. Kiedy serwatka przepłynie przez gazę, zawiń ją i uformuj kulkę z twarogu, dodatkowo odsączając pozostałości płynu. Zawiniątko z serem warto dodatkowo pozostawić na kilka godzin na sitku dociążonym talerzykiem, aby cała serwatka wypłynęła. 

Jak jeść domowy twaróg?

Domowy twaróg można jeść na kilka sposobów. Na kanapce na słodko, z ulubionym dżemem lub miodem. Świetnie sprawdzi się również jako baza do przygotowania zdrowej przekąski idealnej na śniadanie lub lunch, czyli twarogu z owocami. Wystarczy wymieszać go z dodatkiem jogurtu, np. greckiego, wówczas będzie bardziej kremowy, dodać ulubione świeże owoce np. truskawki, maliny czy borówki, całość posypać ulubionymi orzechami oraz polać łyżeczką miodu. Domowy twaróg może być także wykorzystany do przygotowania placuszków lub omleta. Świetnie sprawdzi się na sernik lub twarogowe babeczki. 

Wolisz jeść twaróg w wersji wytrawnej? Pokrój kilka rzodkiewek, sporą ilość szczypiorku, dodaj twaróg, sól i pieprz do smaku i wszystko wymieszaj. Koniecznie podawaj ze świeżym pieczywem. Niskokaloryczne śniadanie lub kolacja gotowe w kilka minut. 

Sprawdź, jakie przepisy na domowy twaróg przygotowali nasi użytkownicy. 

1. Twaróg z ziołami

 Twaróg z ziołami Zobacz przepis

Twaróg z ziołami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Twaróg z chrzanem

 Twaróg z chrzanem Zobacz przepis

Twaróg z chrzanem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. twaróg domowy

 twaróg domowy Zobacz przepis

Twaróg domowy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Twaróg domowy ze szczypiorkiem

 Twaróg domowy ze szczypiorkiem Zobacz przepis

Twaróg domowy ze szczypiorkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Twaróg kozi

 Twaróg kozi Zobacz przepis

Twaróg kozi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Twaróg z chrzanem do chleba

 Twaróg z chrzanem do chleba Zobacz przepis

Twaróg z chrzanem do chleba / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Domowy twaróg z zsiadłego mleka

 Domowy twaróg z zsiadłego mleka Zobacz przepis

Domowy twaróg z zsiadłego mleka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Twaróg z czosnkiem niedźwiedzim i rzodkiewką

 Twaróg z czosnkiem niedźwiedzim i rzodkiewką Zobacz przepis

Twaróg z czosnkiem niedźwiedzim i rzodkiewką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Twaróg z dodatkiem zwykłego mleka

 Twaróg z dodatkiem zwykłego mleka Zobacz przepis

Twaróg z dodatkiem zwykłego mleka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Domowy twaróg z dodatkiem podpuszczki

 Domowy twaróg z dodatkiem podpuszczki Zobacz przepis

Domowy twaróg z dodatkiem podpuszczki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie



Źródła: zywienie.medonet.pl, zywienie.abczdrowie.pl

Autor: Anna Hutek

Zobacz także:

Zielony koktajl od Ewy Wachowicz. Pomoże „wymieść” toksyny z organizmu i wspomoże odchudzanie »

Przejadły ci się lody? Spróbuj tego chłodnego deseru, który je zastąpi »

Nie obieraj, a jeśli obierzesz, nie wyrzucaj. Zaskakujące właściwości skórek z ziemniaków »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
5
15 min
7
Pieczywo Chlebek korzenny

Chlebek korzenny łatwy i pyszny w przygotowaniu. Taki chleb piekę od kilku la...

Odsłon: 167

15 min
6
Ciasta Piernik dojrzewający

Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...

Odsłon: 1595

30 min
17
Dodatki Patent na obieranie jajek

Chciałam się podzielić z Wami fajnym i prostym sposobem obierania jajek. Taki...

Odsłon: 337

15 min
10

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

1
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

0
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

8