Spis treści:
- Jak powstaje ricotta?
- Jakie wartości odżywcze ma ricotta?
- Ricotta - właściwości zdrowotne
- Ricotta - przeciwwskazania
- Jak kupić dobrą ricottę?
- Co zrobić z ricotty - przepisy
Ricotta to delikates, który z łatwością wykorzystasz w swoich codziennych zmaganiach kulinarnych. Dzięki jego wszechstronności można go dodawać do rozmaitych potraw, w tym zup, dań głównych, przekąsek oraz deserów. Jak kupić dobrą ricottę? I jakie wartości odżywcze ma ten flagowy włoski artykuł?
Sprawdź także: Złocista mikstura na pobudzenie i przyspieszenie odchudzania. Zdrowsza od kawy
Jak powstaje ricotta?
Aby cieszyć się pełnowartościowym pokarmem, musi ona przejść skomplikowany proces produkcyjny. Jak powstaje ricotta? Używa się do tego wysokiej temperatury i fermentacji, które pozwalają na wytrącenie się serwatki. W zależności od oczekiwanego efektu dodaje się do niej mleko i sól. Jakie mleko jest używane do jej otrzymania? Tutaj do czynienia mamy z całym wachlarzem artykułów, ponieważ może to być zarówno mleko krowie, kozie czy owcze, jak i bawole.
Ricotta a mascarpone
Ricotta a mascarpone - te dwa klasyczne wyroby są bardzo często traktowane jak zamienniki. Jednak nie są one tym samym pokarmem. Ten drugi to włoski ser o barwie kości słoniowej. Posiada on miękką, ale gęstą strukturę i kremową konsystencję. Do jego produkcji wykorzystuje się śmietanę, która nadaje mu lekko słodkawy posmak.
Jakie wartości odżywcze ma ricotta?
W 100-gramowej porcji znajduje się 150 kcal, w tym ponad siedem i pół gramów białka, ponad siedem gramów węglowodanów, ponad 10 g tłuszczu oraz 49 g cholesterolu. Stanowi ona doskonałe uzupełnienie zbilansowanej diety. Co dokładnie kryje się w jej wnętrzu?
Ricotta - właściwości zdrowotne
Chciałbyś, aby w twoim menu na dobre zagościł ser, jakim jest ricotta? Właściwości zdrowotne tego włoskiego przysmaku zaskoczą niejednego. Warto w pierwszej kolejności podkreślić, że jest on źródłem całego wachlarza prozdrowotnych substancji, w tym witamin z grupy B, a także witamin A, E, K oraz D. W jego wnętrzu kryją się również takie minerały jak wapń, żelazo, magnez, sód, potas, miedź, cynk i selen.
Dzięki powyższemu składowi regularne spożywanie ricotty wpływa na szereg narządów w twoim organizmie. Poprawia ona funkcjonowanie układu nerwowego, sercowo-naczyniowego i pokarmowego. Usprawnia procesy przemiany materii i wspiera twoją odporność w jej codziennych zadaniach. Co więcej, dostarcza też całkiem sporej ilości białka, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w diecie osób dbających o swoją sylwetkę. Jest ono pełnowartościowe, co oznacza, że posiada wszystkie niezbędne aminokwasy.
Zobacz: Jak zrobić szybką tartę z ricottą, pomidorami i kurkami?
Ricotta - przeciwwskazania
Czy każdy może do woli delektować się ricottą? Przeciwwskazaniem do jej wprowadzenia do jadłospisu jest przede wszystkim alergia na kazeinę i nietolerancja laktozy. Objawia się ona dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi, w tym biegunką, nudnościami, wymiotami, bólami brzucha, wzdęciami i nadmiernymi gazami. W przypadku alergii nierzadko pojawiają się także objawy skórne i te związane z układem oddechowym.
Jak kupić dobrą ricottę?
Uwielbiasz delikatny smak najsłynniejszego włoskiego sera, ale nie wiesz, jak kupić dobrą ricottę? Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas jej wyboru. W pierwszej kolejności kieruj się jej składem, który powinien być krótki. Nie powinna ona zawierać żadnych zbędnych dodatków w postaci konserwantów czy polepszaczy smaku. Wystrzegaj się w szczególności kwasu cytrynowego. Jest to organiczny związek chemiczny, który jest nieszkodliwy dla zdrowia, ale utrudnia on przyswajanie większości mikroelementów zawartych w tym pokarmie. Innym niepotrzebnym komponentem tego specjału jest chlorek wapnia, który równie często można zauważyć na jego etykiecie.
Co zrobić z ricotty - przepisy
Nie masz pomysłu na to, co zrobić z ricotty? Przepisy znajdujące się poniżej z pewnością odświeżą twoje codzienne menu. Okazuje się bowiem, że ser ten odnajdzie się w rozmaitych daniach i w połączeniu z różnymi produktami, zarówno słodkimi, jak i wytrawnymi.
Możesz z powodzeniem wyczarować z niej sosy do makaronów, a także dorzucić do farszu, którym nadziejesz pierożki ravioli. Co więcej, osoby nieprzepadające za smakiem śmietany mogą skorzystać właśnie z ricotty jako jej alternatywy.
Ricottą zastąpisz masło, dzięki czemu wyśmienicie sprawdzi się ona w połączeniu z miodem i dżemem lub wytrawnymi komponentami, tj. szynką, pomidorem i świeżą, czerwoną cebulką. Dodawaj ricottę również do dressingów i deserów. Z czym współgra ona najlepiej? Na przykład z czekoladą i soczystymi owocami, w tym borówkami, pomarańczami i truskawkami.
Pizza z ricottą
Miłośnicy pizzy z pewnością chętnie wypróbują jej wersję z ricottą. Do wyczarowania tego wariantu włoskiego przysmaku potrzebujesz takie składniki jak tortilla, koncentrat pomidorowy, oregano, ostra papryka, ricotta, mozzarella, szynka parmeńska, rukola oraz oliwa z oliwek.
Rozgrzej piekarnik do 180 stopni. W tym czasie przygotuj tortillę, którą posmarujesz koncentratem pomidorowym i posypiesz ostrą papryką i oregano. Nałóż ricottę za pomocą łyżeczki na pizzę. Pokrój mozzarellę i szynkę parmeńską w niewielką kosteczkę i posyp nimi jej wierzch. Włóż wszystko do piekarnika na około 10 minut. Po wyjęciu posyp ją rukolą i skrop oliwą z oliwek. W tym wypadku kulinarną kropką nad i będzie zarówno ta klasyczna, jak i smakowa.
Prosty deser na bazie ricotty
Prosty deser na bazie ricotty to pozycja dla osób, które lubią słodkie smakołyki, ale nie przepadają za długim staniem przy kuchennym blacie. Aby wyczarować taki prosty smakołyk, wystarczy zaopatrzyć się w tytułowy składnik, jogurt naturalny, okrągłe biszkopty i dowolne owoce - proponujemy borówki amerykańskie lub jagody.
Realizację powyższego przepisu rozpocznij od wymieszania ricotty z jogurtem naturalnym. Przygotowaną masę przelej do pucharków, niewielkich naczyń lub szklanek, w których na samym dnie ułożysz biszkopty. Jeśli za nimi nie przepadasz, możesz wykorzystać pokruszone czekoladowe ciasteczka z ulubionym nadzieniem. Na wierzchu ułóż owoce, które udekorujesz ponownie kawałkiem biszkoptu lub ciasteczka.
Jeśli jesteś entuzjastą wielowarstwowych przekąsek, możesz pokusić się o przyrządzenie owocowego musu, którego użyjesz naprzemiennie z białą masą. W celu zwieńczenia tego deseru możesz także sięgnąć po ulubione bakalie lub orzechy. My polecanym nerkowce, orzechy pekan lub orzeszki ziemne.
4. Placuszki z ricottą i borówkami
Zobacz przepisPlacuszki z ricottą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Szybkie pączki z ricotty
Zobacz przepisPączki z ricotty / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Sernik z ricotty z owocami
Zobacz przepisSernik z ricotty z owocami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Lody z ricotty z truskawkami
Zobacz przepisLody z ricotty z truskawkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Tarta z ricottą i tuńczykiem
Zobacz przepisTarta z ricottą i tuńczykiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Polędwica z ricottą i nerkowcami
Zobacz przepisPolędwica z ricottą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Burgery z cukinii i ricotty
Zobacz przepisBurgery z cukinii i ricotty / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
11. Pieczywo z ricottą i rukolą
Zobacz przepisPieczywo z ricottą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
12. Zupa krem z burakiem i ricottą
Zobacz przepisZupa krem z burakiem i ricottą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
13. Pieczona ricotta, czyli ricotta al forno
Zobacz przepisRicotta al forno / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
14. Crespelle ze szpinakiem i ricottą
Zobacz przepisCrespelle ze szpinakiem i ricottą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródła: medonet.pl, poradnikzdrowie.pl, ekologia.pl, verywellfit.com, opracowanie własne
Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Ciasto "styropian". Internet oszalał na punkcie serników bez sera »
Ustalono, ile kroków dziennie robić, żeby chudnąć. Mniej niż myślisz »
Ogórki małosolne - przepis babci. Ile soli powinniśmy do nich dodać? »