Fot. 123RF/Picsel
Przepis na ten przysmak wywodzi się z kuchni francuskiej. Pierwsze receptury na ten cymes pochodzą z XVI wieku. W przeciwieństwie do ciast i słodkich wypieków tarta była niezwykle cenioną potrawą i często gościła na stolach rodów szlacheckich.
Na wysoką pozycję i popularność zapracowała nie tylko wyjątkowym smakiem, ale przede wszystkim niepowtarzalnym wyglądem. Przez lata zdobiła stoły na różnego rodzaju przyjęciach i często była postrzegana jako kulinarne arcydzieło. Od zawsze uchodziła za uniwersalny wypiek, który można przyrządzać na różne sposoby, np.: w wersji wytrawnej, pikantnej, na słodko lub łącząc wszystkie te smaki. Z biegiem lat większą popularność zyskały tarty występujące w postaci deserów. Do najbardziej znanych możemy zaliczyć te o smaku cytrynowym lub pomarańczowym.
Jak zrobić tartę?
Niezależnie od tego, czy chcemy przygotować tartę w wersji wytrawnej, czy też w formie deseru, do ciasta wykorzystamy te same składniki, tj.: mąka, masło, jajka, sól oraz ewentualnie odrobina cukru i zimnej wody. Do nadzienia możemy użyć dowolnych produktów, w zależności od preferencji. Mogą to być owoce, warzywa, mięso, a nawet ryby.
Mąka
Podczas przygotowania tarty najlepiej użyć mąki krupczatki, która charakteryzuje się dużą sypkością i lekkością. Alternatywnie można skorzystać również z mąki pszennej, pszennej pełnoziarnistej lub żytniej. Warto jednak pamiętać, że używając zamienników, tarta może stracić nieco na swojej kruchości. Ciasto będzie bardziej zbite i twardsze. Przed zagniataniem najlepiej przesiać ją przez gęste sito, tak aby pozbawić ją grudek.
Masło
Drugi bardzo istotny składnik, bez którego zrobienie tarty nie będzie możliwe. Najlepiej wybrać masło wysokiej jakości, o dużej zawartości tłuszczu. Zastępowanie tego składnika margaryną lub tłuszczem roślinnym nie będzie dobrym rozwiązaniem. Taka zmiana może wpłynąć zmianę smaku i utratę gęstości ciasta. Masło powinno być dobrze schłodzone, dlatego najlepiej wyciągnąć je z lodówki tuż przed samym zagniataniem.
Jajko
Do ciasta można użyć całego jajka lub wykorzystać tylko żółtko. Dodatek białka może spowodować, że ciasto będzie nieco twardsze, dlatego chcąc uzyskać idealną kruchość najlepiej je odłożyć na bok i wykorzystać do farszu lub innych wypieków. Ciekawym rozwiązaniem jest dodanie do wyrabianego ciasta ugotowanego żółtka. Taki zabieg sprawi, że upieczony spód będzie jeszcze smaczniejszy.
Sól i cukier
Ilość użytej soli zależy w dużej mierze od nadzienia. Robiąc tartę w wersji wytrawnej, możemy dodać nawet całą łyżeczkę. W przypadku słodkich wypieków wystarczy zaledwie szczypta.
Przygotowując spód do deserów, warto dodać odrobinę cukru. Najlepiej sprawdzi się tutaj cukier puder, który podczas pieczenia idealnie się rozpuści i nie pozostawi grudek.
Woda
Składnik ten nie jest obowiązkowy. W przypadku, kiedy mamy problem z zagniataniem lub ciasto będzie wydawało nam się zbyt suche, możemy dodać odrobinę zimnej wody. Warto zacząć od dodania jednej łyżki. Jeśli taka ilość nie wystarczy, możemy dodać kilka kropel wody więcej.
Zagniatanie i pieczenie ciasta
Sam proces zagniatania ciasta nie powinien zająć dużo czasu - wystarczy je połączyć w taki sposób, aby osiągnąć jednolitą, zwartą konsystencję. Kruche ciasto nie lubi ciepła dlatego po jego wyrobieniu najlepiej owinąć je w folię spożywczą, a następnie włożyć na minimum godzinę do lodówki. Po tym czasie najeży je rozwałkować na równą grubość i wyłożyć do wysmarowanej tłuszczem blaszki. Tak przygotowany spód powinniśmy gęsto ponakłuwać widelcem, a następnie przykryć papierem do pieczenia i wysypać na wierzch suchą fasolę, groch lub ryż, które równo obciążą ciasto na całej jego powierzchni i sprawią, że nie będzie ono rosło, a brzegi pozostaną równie i nie opadną.
Formę z ciastem wkładamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i podpiekamy przez około 15 minut, następnie usuwamy obciążenie i wkładamy na kolejne 15 minut. Po tym czasie spód tarty powinien uzyskać lekko złotawy odcień. Po wyciągnięciu go z piekarnika, na wierzch możemy wyłożyć uprzednio przygotowany farsz, a następnie piec w zależności od nadzienia do 20-30 minut.
Jaki farsz wybrać?
Wybór nadzienia do tarty nie należy do łatwych zadań. Istnieje bowiem wiele sprawdzonych przepisów na zrobienie smacznej i efektownej tarty. W poszukiwaniu inspiracji zachęcamy do zapoznania się z propozycjami naszych użytkowników.
Fot. Marysiaz na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
Fot. Ciacho50 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
Fot. I_lovelife na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
Fot. KuchniauPoli na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
Fot. Srk76 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
Fot. Monialubi na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
Fot. Konhambos na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
Fot. Agafia na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
Fot. Kalina11 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
10. Francuska tarta pomarańczowa
Fot. Dolcevita-in-my-kitchen na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj