Spis treści:
- Kompot z suszu - składniki
- Jak zrobić kompot wigilijny z suszonych owoców?
- Ile gotować kompot wigilijny?
- Przepis na kompot z suszu
Czy jesteś w gronie tych, którzy w dzieciństwie zatykali nos, wypijali szybko łyk kompotu, krzywili się, ale - mimo wszystko - spełniali przykry obowiązek narzucony przez rodziców? A może z wytęsknieniem czekałeś na pyszny napój, serwowany tylko podczas wigilii i prosiłeś bliskich o dolewkę, wyjadając owoce z dna szklanki?
Sprawdź także: Najlepsze zupy na wigilię. Jak zrobić barszcz czerwony, zupę grzybową czy rybną?
Tradycyjnym napojem na świątecznym stole jest kompot wigilijny z suszonych owoców. Choć ma wiele zwolenników, to nie wszyscy za nim przepadają, wskazując najczęściej na intensywny zapach i smak składników. Wykorzystaj jednak poniższy przepis na klasyczny napój, żeby zadowolić zarówno jego miłośników, jak i tych niezdecydowanych. Jak zrobić kompot wigilijny z suszonych owoców, aby zasmakował wszystkim? Postaw na zbalansowanie mocnego aromatu owoców i dodaj odrobinę przypraw.
Kompot wigilijny - składniki
Podstawą tradycyjnego kompotu wigilijnego są woda i oczywiście suszone owoce. Które z nich wybrać? Przede wszystkim powinny się w nim znaleźć: suszone jabłka i suszone gruszki, a dla dosłodzenia też suszone morele. Brakuje jeszcze suszonych śliwek, choć niektórzy decydują się na te wędzone, bo dają bardziej wyrazisty smak kompotowi. Pamiętaj, że łącznie powinno być około pół kilograma owoców na dwa litry wody.
Choć kiedyś w ten sposób gotowano kompot, to dziś balansuje się jego aromat przyprawami korzennymi. Postaw przede wszystkim na goździki, cynamon i anyż. Niezbędny będzie też ulubiony rodzaj miodu, a jeśli przepadasz za cytrusami, dodatkowo możesz wrzucić do kompotu jeszcze skórkę z pomarańczy. Zupełnie innego posmaku napój nabierze, gdy dorzucić też kilka suszonych fig.
Co ciekawe, kompot z suszu, dzięki wszystkim użytym składnikom, pomaga lepiej trawić wszystkie wigilijne dania. Owoce i przyprawy przyspieszają metabolizm i usprawniają procesy trawienne.
Jak zrobić kompot wigilijny z suszonych owoców?
Na początku wszystkie owoce ułóż na sicie lub w durszlaku i przepłucz dokładnie pod bieżąco wodą. Przełóż do dużego garnka, w którym będziesz gotować wigilijny kompot i zalej zimną wodą, aby były przykryte. Ustaw na palniku, doprowadź do wrzenia i następnie trzymaj na mniejszym ogniu przez ok. 10 minut. Potem odstaw garnek, aby owoce oddawały aromat przez kilka godzin.
Jak zrobić kompot wigilijny z suszonych owoców? Postaw ponownie naczynie z owocami i wodą na ogniu, włączając małą moc palnika. Gotuj, aż do zmięknięcia owoców (szczególnie gruszek i śliwek, ale tak, żeby jabłka się nie rozleciały). Pod koniec gotowania dodaj przyprawy - łyżkę miodu, kilka sztuk goździków, odrobinę (lub laskę) cynamonu i gwiazdkę anyżu. Mieszaj do połączenia się składników i ewentualnie dopraw ponownie.
Tak gotuj chwilę, aby na koniec dodać jeszcze skórkę lub plastry pomarańczy, suszone figi albo sok z cytryny, jeśli kompot jest zbyt słodki.
Ile gotować kompot wigilijny?
Skoro wiesz już, jak zrobić kompot wigilijny z suszonych owoców, to wystarczy, że tylko go podgrzejesz przed podaniem. Kiedy przyrządzić kompot, aby smakował wszystkim? Najlepiej na dzień przed wypiciem, ponieważ wtedy zdąży nabrać mocnego aromatu.
Ile gotować kompot wigilijny? Zgodnie z podanym przepisem, już na początku jego tworzenia musisz chwilę podgrzewać owoce, żeby oddały cały swój smak, a następnie gotujesz kompot już z przyprawami. Potem jednak odstawiasz go, aby wystygł i dopiero serwujesz w dniu wigilii.
Choć niektórzy przepadają za zimnym napojem korzenno-owocowym, to znaczna większość podgrzewa go przed podaniem. W zależności od tego, jak dużo go przygotowałeś, tak długo będzie się gotował. Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę, bo owoce wymagają odrobiny czasu, żeby nabrać temperatury. Podawaj koniecznie z suszonką w szklance.
Więcej sprawdzonych przepisów na wigilijny kompot z suszu znajdziesz poniżej:
1. Kompot z suszonych owoców
Zobacz przepisKompot z suszu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Wigilijny kompot z suszu
Zobacz przepisWigilijny kompot z suszu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Staropolski Wigilijny kompot z suszonych śliwek i fig
Zobacz przepisWigilijny kompot z suszonych owoców / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Wigilijny kompot z suszu
Zobacz przepisWigilijny kompot z suszu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: Smaker.pl
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Barszcz czerwony nigdy nie wyjdzie blady. Sekretem jeden składnik »
Zaschnięty tłuszcz na płytkach w kuchni i okapie. Sposoby na oporne zabrudzenia »
Zapomniany olej wraca do łask. Zbija cholesterol, zapobiega zaparciom, jest dobry dla skóry »