Spis treści:
Jaka zupa na wigilię nada się najlepiej? Choć wśród Polaków królują trzy główne wybory - barszcz czerwony, grzybowa i rybna - to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przyrządzić inne danie, które np. bardziej przypadnie do gustu zaproszonym. Dawniej podawano m.in. zupę migdałową, a dziś wiele osób stawia też na kapuśniak lub nowocześnie - zupę na bazie krewetek. Odkryj najlepsze przepisy na wigilijne zupy.
Sprawdź także: Jak uratować zupę grzybową? Poznaj staropolski przepis na wigilijne danie
Wigilijne zupy
Pośród tradycyjnych, wigilijnych potraw nie może zabraknąć aromatycznej zupy, która pojawia się najczęściej na początku menu. W niektórych domach jest to czerwony barszcz, w innych grzybowa, a w jeszcze innych treściwa zupa rybna. Coraz więcej Polaków przygotowuje nie jedną, a dwie tego typu potrawy, aby łącznie podać 12 posiłków.
Jak zrobić barszcz wigilijny? Jeśli marzy ci się esencjonalna i pełna smaku zupa, to powinna zostać przygotowana na bazie domowego zakwasu, który warto nastawić co najmniej tydzień przed świętami. Do świątecznego barszczu możemy podać maleńkie uszka, pierogi, krokiety lub niewielkie paszteciki.
Na Pomorzu lub Mazowszu chętnie serwuje się też danie bazujące na wywarze z mięsa i ości ryb. Jak zrobić zupę rybną? Jej wigilijna wersja przyrządzana jest najczęściej z karpia, chociaż dobrze sprawdzą się również inne rodzaje ryb (np. łosoś czy dorsz). Ciekawe efekty smakowe uzyskamy, mieszając ze sobą różne gatunki. Niektórzy preferują gładką, gęstą zupę, inni pozostawiają mięso w większych kawałkach. Dodatki wybierane do zupy rybnej zależą od tradycji w konkretnym domu, ale często są to ziemniaki, marchew, por, a także pomidory, papryka i przecier pomidorowy. Wigilijna odmiana bywa również przyrządzana z łazankami.
Wiele osób stawia też na aromaty leśne, które pojawiają się w zupie, ale też wielu świątecznych przystawkach. Jak zrobić zupę grzybową? Ta prawdziwie wigilijna powinna zostać przygotowana wyłącznie z prawdziwków, jednak ze względu na wysoką cenę lub małą dostępność, Polacy chętnie łączą różne rodzaje grzybów. Zwykle serwuje się ją w formie klarownego bulionu, jednak w niektórych zakątkach Polski bywa zabielana śmietaną lub podawana w formie kremu. Najczęściej spotykanym dodatkiem do zupy grzybowej są łazanki.
Jaka zupa na wigilię?
Warto pamiętać, że wszystkie zupy wigilijne mają jedną wspólną cechę - tradycja nakazuje, aby były postne. W tym dniu zapominamy więc o esencjonalnych wywarach gotowanych na kościach lub mięsie. Zamiast niego wykorzystujemy buliony warzywne, olej, masło lub śmietanę. Na co jeszcze warto zwracać uwagę w trakcie gotowania wigilijnych zup? Odpowiedź na to pytanie doskonale znają nasi użytkownicy. Skorzystajcie z ich przepisów, a z pewnością bez trudu przygotujecie wyjątkowo smaczne, świąteczne dania. Poniżej znajdziecie wiele inspiracji nie tylko na wigilię, ale też na obiad bożonarodzeniowy.
1. Barszcz grzybowy wigilijny
Zobacz przepisBarszcz grzybowy wigilijny / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Barszcz wigilijny bez zakwasu
Zobacz przepisBarszcz wigilijny bez zakwasu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Wigilijna zupa grzybowa
Zobacz przepisWigilijna zupa grzybowa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Zupa grzybowa wigilijna
Zobacz przepisZupa grzybowa wigilijna / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Kujawska zupa wigilijna z suszonymi śliwkami
Zobacz przepisKujawska zupa wigilijna / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Skandynawska zupa rybna z łososia i krewetek
Zobacz przepisSkandynawska zupa rybna / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Wigilijna zupa śledziowa
Zobacz przepisWigilijna zupa śledziowa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Zupa migdałowa wigilijna
Zobacz przepisZupa migdałowa na wigilię / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Zupa grzybowa wigilijna sandomierska
Zobacz przepisZupa grzybowa z kaszą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Wigilijna zupa regionalna z kapusty
Zobacz przepisWigilijna zupa z kapusty / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: Smaker.pl
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Barszcz czerwony nigdy nie wyjdzie blady. Sekretem jeden składnik »
Zaschnięty tłuszcz na płytkach w kuchni i okapie. Sposoby na oporne zabrudzenia »
Zapomniany olej wraca do łask. Zbija cholesterol, zapobiega zaparciom, jest dobry dla skóry »