Jak zrobić krokiety idealne?

Niektóre dania uwielbiamy, a jednak robimy je rzadko, bo wymagają sporej ilości pracy. Tak jest właśnie w przypadku krokietów, które może nie są trudnym do wykonania daniem, jednak z całą pewnością przygotowanie ich jest czasochłonne. Jeśli macie jednak trochę czasu i chęci do gotowania, sprawdźcie koniecznie, jak zrobić krokiety idealne.

Fot. 123RF/Picsel

Krokiety można kupić właściwie w każdym sklepie, jednak nie będą tak smaczne, jak te zrobione własnoręcznie. Przygotujcie się na sporo zabawy w kuchni - smażenie krokietów trochę potrwa.

Ciasto na krokiety - jak je zrobić?

Idealne ciasto na krokiety to jeden z najważniejszych elementów tego dania. Bez usmażenia odpowiednich naleśników, krokiety nie wyjdą tak smaczne. Dlatego dobrze przygotujcie się do tego zadania. Aby zrobić idealne naleśniki, z których później będziecie zawijać krokiety, przygotujcie dwa jajka, dwie szklanki mąki pszennej, półtorej szklanki mleka i tyle samo wody gazowanej oraz szczyptę soli.

Do miski wsypcie mąkę i dodajcie sól oraz jajka, mleko i wodę gazowaną. Wybierzcie wodę z gazem, gdyż ona nada naleśnikom lekkości. Zmiksujcie całość na gładką masę i upewnijcie się, że nie ma w niej grudek z mąki. Teraz przejdźcie do smażenia. Naleśniki nie powinny być zbyt tłuste - pamiętajcie, że będą smażone jeszcze raz, w panierce.

Dlatego zadbajcie o to, by ciasto smażyć na niewielkiej ilości oleju. Możecie skorzystać w tym celu z gąbeczki, którą nasączycie olejem, a następnie delikatnie posmarujecie powierzchnię patelni. Dzięki temu ciasto nie będzie pływać w tłuszczu, naleśniki idealnie się usmażą, będą lekkie i pyszne.

Pamiętajcie, że naleśniki do krokietów powinny być cieniutkie! Usmażcie naleśniki z całości ciasta i odłóżcie je na talerz. Teraz możecie już zabrać się za farsz. Jaki? To oczywiście zależy od tego, na co macie ochotę. My przedstawimy wam cztery najbardziej popularne farsze.

Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!

Krokiety z pieczarkami - w sam raz dla wegetarian

Krokiety z pieczarkami to pyszne piątkowe danie, idealne także dla wegetarian, a nawet wegan, jeśli naleśniki przygotowane zostały bez jajek i z mleka roślinnego. Aby przygotować farsz do krokietów z pieczarkami, potrzebujecie oczywiście pieczarek (pół kilograma), a także cebuli. Niektórzy dodają do niego także starty ser, jednak nie jest to konieczne. Pieczarki umyjcie i zetrzyjcie na tarce o dużych oczkach.

Cebulę obierzcie i pokrójcie w drobną kostkę. Zacznijcie smażyć cebulę na maśle do momentu, aż się zeszkli. Powinna zniknąć w farszu, być niewyczuwalna jako tekstura, jednak na tyle aromatyczna, by dało się wyczuć ją w smaku. Gdy cebula będzie przysmażona, dodajcie pieczarki i nie mieszajcie ich. Pozwólcie, by lekko się przysmażyły.

Mieszanie pieczarek sprawia, że grzyby wypuszczają wodę, a tego raczej staramy się uniknąć. Ten sam efekt następuje w momencie, w którym solimy pieczarki, dlatego to zostawcie na sam koniec. Po kilku minutach przemieszajcie pieczarki i znowu dajcie im chwilę. Jeśli woda i tak pojawi się na patelni, należy ja wylać. Mokry farsz może sprawić, że w naleśnikach zrobią się dziury.

Na naleśnikach połóżcie farsz z pieczarek i zawińcie je najpierw do środka po bokach, a następnie w rulon. Tak przygotowane naleśniki należy obtoczyć w jajku oraz bułce tartej i smażyć z obu stron.

Krokiety z mięsem

Jeśli nie wyobrażacie sobie krokietów w wersji wegetariańskiej, sprawdźcie nasz przepis na farsz do krokietów z mięsem. Możecie przygotować go z każdego mięsa, które lubicie. Na przykład zmielcie mięso z rosołu - kurczaka i wołowinę. My jednak najbardziej lubimy krokiety z mięsem wołowym. Ja je przygotować?

Wrzućcie do garnka pół kilograma wołowiny, jedną cebulę przekrojoną w pół, kawałek selera, jedną marchew i pietruszkę. Warzywa oczywiście obierzcie. Dodajcie ziele angielskie i liście laurowe. Do garnka wlejcie pół litra wody - gotujcie całość przez minimum godzinę. Sprawdzajcie jednak zawartość garnka i pod żadnym pozorem nie dopuśćcie do tego, że zabraknie w nim wywaru. To w nim znajduje się cały smak.

Po godzinie skończcie gotowanie. Warzywa i mięso powinno przestygnąć. Do garnka włóżcie jedną suchą kajzerkę i poczekajcie, aż nasiąknie bulionem. Po tym zmielcie mięso i warzywa w maszynce, a do powstałej masy dodajcie kajzerkę z bulionem. Zmieszajcie wszystko razem bardzo dokładnie. Farsz można dowolnie doprawić, na przykład ziołami czy pieprzem. Teraz musicie już tylko zawinąć naleśniki i usmażyć krokiety.

Krokiety z kapustą i grzybami - idealne na święta

Krokiety z kapustą i grzybami to bardzo świąteczne danie. Pojawia się na większości wigilijnych stołów. Koniecznie sprawdźcie, jak zrobić idealne krokiety z tym farszem. Potrzebujecie do niego tylko kilku składników - najważniejszym z nich jest kapusta kiszona. Musi być dobrej jakości, z zaufanego źródła, by nie popsuła smaku krokietów.

Jeśli kapustę kisicie sami, macie jej pod dostatkiem. Jeśli nie, prawdopodobnie znajdziecie dobrą kapustę na rynku lub w mniejszym sklepie. Do farszu potrzebujecie także grzybów. Najlepsze będą grzyby leśne, jednak jeśli ich nie macie, pieczarki także doskonale się sprawdzą.

Przygotowanie farszu zacznijcie od zagotowania kapusty z wodą w małym rondelku. Gotujcie ją przez 20 minut, a gdy ostygnie, odlejcie wodę i poszatkujcie kapustę. Pieczarki zetrzyjcie na tarce o grubych oczkach. Jeśli macie grzyby leśne, pokrójcie je w drobną kostkę.

Cebulę obierzcie i również pokrójcie drobno, a następnie usmażcie ją na patelni. Gdy już się zeszkli, dodajcie do niej pieczarki i smażcie tak, by woda się nie pojawiła. Teraz połączcie je na patelni z kapustą kiszoną - smażcie wszystkie składniki jeszcze przez 10 minut. Tak przygotowany farsz możecie nakładać na przygotowane wcześniej naleśniki.

Zobacz: Krokiety z kapustą i kurkami

Krokiety z serem - najprostsze krokiety świata

Jeśli nie chce się wam bawić w przygotowywanie czasochłonnych farszów, zawsze możecie postawić na prostotę. Krokiety z serem to z całą pewnością najłatwiejsze do przygotowania krokiety. Wymagają wyłącznie dobrego żółtego sera, który należy zetrzeć na tarce o grubych oczkach, a następnie ułożyć na naleśnikach.

Jeśli ten przepis na krokiety wydaje wam się zbyt prosty, spróbujcie zrobić krokiety z białym serem. Potrzebujecie do nich pół kilograma twarogu, 50 mililitrów śmietanki oraz łyżki cukru pudru. Całość zmieszajcie ze sobą i ułóżcie na naleśnikach. Te krokiety w wersji słodkiej z pewnością zasmakują każdemu, kto przyzwyczaił się do zajadania naleśników z twarogiem.

Krokiety - kiedy je podawać?

Krokiety to dość pracochłonny obiad - wymaga usmażenia naleśników i zrobienia farszu. Wszystko może zająć nawet dwie godziny. Dlatego krokiety nierzadko pojawiają się na naszych stołach podczas wyjątkowych okazji, takich jak Wigilia czy też imprezy rodzinne. Zwłaszcza że jest to danie, które bardzo dobrze smakuje nie tylko na ciepło, ale i na zimno.

Teraz wiecie już, jak przygotować krokiety idealne. Jeśli macie czas, składniki i odrobinę chęci, zróbcie je swoim najbliższym - taki obiad z pewnością im zasmakuje. Podpowiadamy przepisy na pyszne krokiety:

1. Krokiety z indykiem i grzybami

Krokiety z indykiem i grzybami

Krokiety z indykiem i grzybami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Krokiety z mięsem

Krokiety z mięsem

Kokiety z mięsem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Krokiety z grzybami leśnymi

Krokiety z grzybami leśnymi

Krokiety z grzybami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Krokiety dziadowskie

Krokiety dziadowskie

Jak zrobić krokiety dziadowskie? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Krokiety ruskie

Krokiety ruskie

Krokiety ruskie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

6. Krokiety ziemniaczane

Krokiety ziemniaczane

Krokiety ziemniaczane / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Pieczarki: Więcej niż dodatek do zapiekanki »

Suszone morele: Jak wpływają na zdrowie? »

Ten sposób jedzenia hot doga to hit »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
10
Pieczywo Chleb wiejski

Domowy chleb wiejski to pyszne i proste pieczywo jakie przygotujesz w domu. C...

Odsłon: 93

60 min
2
15 min
7
15 min
15

Polecane artykuły

Informacje Bataty z grilla zastąpią najlepsze przekąski. Jakich przypraw używać do nich i z czym je podawać?

Bataty już od kilku lat dosyć często goszczą na naszych stołach. Można przygotować z nich frytki z piekarnika, dodać do warzywnych potrawek, a nawe...

0
Informacje Możesz go jeść bez ograniczeń również podczas odchudzania. Odkryj makaron 0 kalorii

Znasz niskokaloryczny makaron, który nie tuczy? Czy to w ogóle jest możliwe? Okazuje się, że tak! Makaron konjac to nowość z Chin, która podbija in...

19
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Schab z rusztu na trzy sposoby oraz sernik pistacjowy

Majówka to czas, kiedy w szczególności szukamy przepisów na dania z grilla. Z pomocą przychodzi Ewa Wachowicz, która w asyście Mateusza Gesslera pr...

1
Informacje Energetyczny koktajl z pokrzywy. Na nadmiar wody w organizmie i dobrą pracę jelit

Pokrzywa kojarzy się przede wszystkim z niepotrzebnym chwastem. Tymczasem miłośnicy naturalnej kuchni dobrze wiedzą, że to przydatny składnik. Młod...

1