Spis treści:
Soczysta pieczeń na Boże Narodzenia idealnie sprawdzi się na uroczysty obiad w gronie rodziny w pierwszy lub drugi dzień świąt. Resztki pieczonego mięsa możesz zjeść również kolejnego dnia na śniadanie w formie kanapek, również będą smakować doskonale. Nie wiesz, jak zabrać cię za przyrządzanie pieczeni? Podpowiemy ci, jakie mięso nada się do tego najlepiej oraz zdradzimy przepisy na soczystą pieczeń idealną na święta.
Sprawdź także: Domową wędlinę na święta zrób w szynkowarze. Rodzina będzie się zajadać
Jakie mięso jest najlepsze na pieczeń?
Pieczeń na święta Bożego Narodzenia możesz przygotować z różnych gatunków mięs. Świetnie sprawdzi się tu świetnie wieprzowina, na przykład schab, czy karkówka, możesz użyć również wołowiny, np. rostbefu, a także mięsa z piersi indyka, jagnięciny, czy gęsi. Dietetycy zalecają, aby na co dzień wybierać mięsa chude. Warto jednak pamiętać, że w przypadku świątecznej pieczeni lepiej sięgać po nieco bardziej tłuste gatunki, dzięki czemu będzie soczysta i pełna smaku.
Na etapie kupowania mięsa warto zwrócić również uwagę na jego kolor, powinien być intensywnie różowy, szarawy kolor może świadczyć o tym, że jest ono stare. Nie powinno być pokryte również śliskim nalotem, a także mieć nieprzyjemnego zapachu. Zwróć również uwagę na kolor tłuszczu, który znajduje się na mięsie, powinien być biały, żółtawy odcień może świadczyć o tym, że mięso jest stare.
Jak zrobić soczystą pieczeń na Boże Narodzenie?
Niezbędnym elementem przygotowania świątecznej pieczeni będzie przygotowanie odpowiedniej marynaty. Jak ją zrobić? Wiele zależy od twoich preferencji, świetnie będą pasować tu zioła i przyprawy, takie jak: rozmaryn, tymianek, majeranek, czarny pieprz, czosnek, kumin, cząber, słodka, wędzona lub ostra papryka, oraz oczywiście sól. W niektórych przepisach można znaleźć również dodatek cukru, który również wpłynie na smak mięsa. Mięso powinno marynować się w przyprawach, co najmniej kilka godzin, najlepiej odstawić je do lodówki na całą noc, a nawet dobę. Patentem na zmiękczenie mięsa może być również włożenie go na kilka godzin do kefiru lub maślanki. Dobrze sprawdzają się do tego również owoce, np. kiwi, które zawierają enzymy rozkładające białko mięsa. Do niektórych marynat stosuje się również ocet, na przykład jabłkowy, dobrze sprawdzi się tu również alkohol, np. czerwone wino, czy whisky.
W niektórych przepisach zaleca się podsmażanie mięsa przed pieczeniem. Mięso najlepiej piec w brytfannie lub rękawie do pieczenia, dzięki czemu jest mniejsze prawdopodobieństwo, że się wysuszy. Dobrym rozwiązaniem może być także podlewanie mięsa bulionem w trakcie pieczenia.
Jak długo powinna piec się pieczeń? Przeważnie można spotkać się z czasem oscylującym wokół półtorej godziny. Początkowo nastaw temperaturę na 200 stopni i piecz ją przez 20 minut, następnie zmniejsz grzanie do 140 stopni pozostaw ją w piecu jeszcze przez ok. godzinę.
Szukasz przepisów na domową pieczeń na Boże Narodzenie? Koniecznie sprawdź, jakie dania wyczarowali nasi użytkownicy.
Źródło: Smaker.pl
Autor: Anna Hutek-Brzezinka
Zobacz także:
Trzy mikstury na niedobory. Szybko uzupełnisz braki w organizmie »
Najzdrowszy rodzaj ziemniaka. Pomoże na nadciśnienie i uchroni przed rakiem »
W lasach jest ich teraz dużo. Jak rozpoznać opieńki jadalne i jak nie zatruć się tym grzybem? »