Spis treści:
- Kalafior romanesco - co to jest?
- Kalafior romanesco - wartości odżywcze
- Kalafior romanesco - zastosowania kulinarne
- Kalafior romanesco - przepisy
Kalafior romanesco - co to jest?
Romanesco, zwany też kalafiorem zielonym czy brokułem rzymskim, to odmiana z rodziny Brassica oleracea. Warzywo wyróżnia się intensywnym zielonym kolorem, który przywodzi na myśl barwę zielonego jabłka. Właśnie stąd pochodzi inna nazwa kalafiora romanesco - brokuł jabłkowy.
Warzywo wywodzi się z Włoch. Uprawiane było od XVI wieku w okolicach Rzymu, co upamiętnia jego nazwa. Przypuszcza się, że roślina powstała z naturalnego skrzyżowania brokułu („broccoli”) i kalafiora („cauliflower”), dlatego czasami można się też spotkać z określeniem „broccoflower”. Teoria ta nie została jednak potwierdzona. Mówi się, że romanesco był znany jeszcze przed kalafiorem. Z tego powodu dokładne pochodzenie tego warzywa wciąż pozostaje zagadką.
Ciekawostką może być również fakt, że tworzące spirale różyczki kalafiora romanesco układają się w ciąg Fibonacciego, w którym każda następna wartość jest równa sumie dwóch poprzednich. Matematyka na talerzu!
Sprawdź także: Ranking najlepszych kuchni świata. Na którym miejscu znalazł się schabowy?
Kalafior romanesco - wartości odżywcze
Kalafior romanesco jest cennym źródłem witamin i składników mineralnych, potrzebnych naszemu organizmowi. Warzywo jest bogate w witaminę C, która wzmacnia układ odpornościowy, zwalcza wolne rodniki, uszczelnia naczynia krwionośne, a także bierze udział w przemianach komórkowych. Zawarta w roślinie witamina A ma korzystny wpływ na kondycję oczu, a witamina B6 i magnez mają wpływ na pracę układu nerwowego. Żelazo i potas dobrze wpływają na działanie układu krążenia, błonnik umożliwia prawidłowe trawienie pokarmów, natomiast dzięki obecności chlorofilu kalafior romanesco ma działanie antynowotworowe.
Zielone warzywo jest niskokaloryczne: 100 g świeżego produktu zawiera tylko około 30 kcal. Ponadto jest idealne nie tylko dla osób dbających o sylwetkę, lecz także dla alergików, gdyż nie wywołuje uczuleń. Ze względu na niski indeks glikemiczny (15) kalafior romanesco bez ograniczeń mogą jeść diabetycy.
Zobacz: Jak zrobić pizzę z kalafiora?
Kalafior romanesco - zastosowania kulinarne
Zdaniem większości osób kalafior romanesco jest smaczniejszy od zwykłego. Ma bardziej chrupiącą konsystencję i kremowy smak, jest pozbawiony goryczy, można w nim wyczuć łagodną orzechową nutę. Z warzywa przygotujesz zarówno dania tradycyjne, jak i dietetyczne. Kalafior romanesco przyrządzisz na wiele sposobów - możesz go gotować na parze, piec, smażyć, a także dusić. Tradycyjną metodą obróbki jest ugotowanie go w wodzie ok. 10 minut. Kalafior romanesco gotowany w wodzie będzie smaczniejszy, jeśli oprócz soli, dodasz do wody pół łyżeczki cukru. Ważne jest, żeby go nie przegotować, bo wówczas straci smak. Warzywo powinno być chrupkie i się kruszyć.
Z kalafiora romanesco można zrobić sałatkę, wegetariański pasztet, dodać warzywo do zupy, makaronu czy po prostu spożyć na surowo. Zioła, które idealnie podkreślą jego delikatny orzechowy posmak to: kminek, tymianek, koperek i natka pietruszki. Poniżej podpowiadamy, co można przygotować z kalafiora romanesco.
Wiosenna sałatka z kalafiorem romanesco
Zacznijmy od pysznej wiosennej sałatki z kalafiorem romanesco. Taka przekąska sprawdzi się przy wielu okazjach. Może być to pożywne śniadanie w konkretniejszej wersji bądź lekkostrawna kolacja w plenerze. Niezależnie od okoliczności, wiosenna sałatka z kalafiorem romanesco dostarczy nam mnóstwa energii, a przy tym odżywi nasz organizm. Poniżej przedstawiamy przepis!
Składniki
- 150 g kalafiora romanesco,
- 120 g pomidorków koktajlowych,
- 5 zielonych szparagów,
- 3 jajka ugotowane na twardo,
- 50 g sera feta,
- 2 garście roszponki lub rukoli.
Sos:
- 2 łyżki oliwy z oliwek,
- łyżka soku z cytryny,
- łyżeczka musztardy,
- sól, pieprz.
Kalafior romanesco rozdziel na różyczki i gotuj na parze do miękkości. W trakcie gotowania dorzuć szparagi. Gdy warzywa będą miękkie, wyjmij je i ostudź. Po ostudzeniu przełóż szparagi i kalafior romanesco do miski. Dodaj przekrojone na pół jajka i pomidory. Następnie dodaj pokruszony w palcach ser feta i roszponkę. Połącz składniki na sos. Polej nim sałatkę i dokładnie wymieszaj. Smacznego!
Pikantna zupa z kalafiora romanesco i soczewicy
Znudziły ci się banalne zupy? Spróbuj przygotować pikantną zupę z kalafiora romanesco i soczewicy. Jest nie tylko pyszny, lecz także sycący, dzięki czemu zaspokoi uczucie głodu. Oto przepis:
Składniki
- kalafior romanesco,
- 4 szklanki wywaru z warzyw,
- puszka krojonych pomidorów,
- szklanka brązowej lub pomarańczowej soczewicy,
- 3 ząbki czosnku,
- 2 cebule,
- łyżka oliwy z oliwek,
- łyżeczka kminku,
- łyżeczka papryki słodkiej,
- ½ limonki,
- sól, pieprz.
W garnku z grubym dnem rozgrzej oliwę. Dodaj drobno posiekaną cebulę i czosnek i smaż do momentu, aż się zeszklą. Dodaj przyprawy i zamieszaj. Następnie dodaj soczewicę, pomidory razem z sokiem, wywar z warzyw i zagotuj. Zmniejsz ogień, przykryj pokrywką i gotuj przez 20 minut. Dodaj pokrojone łodygi kalafiora romanesco i gotuj trzy minuty. Następnie wrzuć różyczki warzywa i gotuj jeszcze przez dwie minuty. Zupę podawaj skropioną sokiem z limonki. Smacznego!
Makaron w pesto z kalafiora romanesco
Makaron w pesto z kalafiora romanesco jest doskonałym pomysłem na obiad. Oryginalne, wykwintne, a zarazem łatwe do przygotowania danie, podbije serce nawet największych smakoszy. Podpowiadamy, jak zrobić pyszny makaron z kalafiorem romanesco.
Składniki
- główka kalafiora romanesco,
- 500 g makaronu spaghetti,
- ½ szklanki oliwy,
- 4 fileciki anchois,
- ząbek czosnku,
- 30 g orzechów włoskich,
- garść liści bazylii,
- 2 łyżki soku z cytryny,
- 30 g tartego parmezanu + do posypania,
- sól, pieprz.
Kalafior romanesco rozdziel na różyczki, polej oliwą i upiecz w 180 stopniach Celsjusza przez ok. 15 minut. Orzechy upraż na suchej patelni przez kilka minut. Kilka różyczek kalafiora zachowaj do ozdoby, resztę przełóż do blendera. Dodaj pozostałe składniki i zblenduj na gładkie pesto.
Ugotuj makaron zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Wymieszaj pesto z gorącym makaronem. W razie potrzeby dodaj trochę wody z gotowania. Makaron podawaj z dodatkowym parmezanem i różyczkami kalafiora ramanesco. Smacznego!
Pieczony kalafior romanesco w stylu orientalnym
Pieczony kalafior romanesco przygotowany w orientalnym klimacie z aromatyczną mieszanką przypraw smakuje wybornie. Jest wyrazisty w smaku i doskonale komponuje się z delikatną kaszą kuskus. Oto przepis!
Składniki
- kalafior romanesco,
- 3 łyżki oliwy z oliwek,
- łyżeczka mielonego kminku,
- łyżeczka imbiru,
- ½ łyżeczki cynamonu,
- ½ łyżeczki pieprzu cayenne,
- ½ mielonego ziela angielskiego,
- sól, pieprz,
- 200 g kaszy kuskus.
Kalafior romanesco umyj i gotuj w lekko posolonej wodzie przez pięć minut. W międzyczasie nagrzej piekarnik do 180 stopni Celsjusza. Do oliwy dodaj przyprawy i dokładnie wymieszaj. Kalafiora romanesco pokrój na cztery części, ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i posmaruj mieszanką oliwy i przypraw. Wstaw do piekarnika na 35-40 minut.
Kaszę kuskus przygotuj według przepisu na opakowaniu. Upieczonego kalafiora romanesco ułóż na wierzchu kaszy. Danie można dodatkowo skropić oliwą, posypać pietruszką, płatkami chili lub świeżym tymiankiem. Smacznego!
1. Kiszony kalafior romanesco
Zobacz przepisCo zrobić z kalafiora romanesco? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Zupa z kalafiorem romanesco
Zobacz przepisZupa z kalafiorem romanesco / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Łódeczki z łososia podane ze stekiem z romanesco
Zobacz przepisStek z romanesco - jak zrobić? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Sałatka z jarmużem, romanesco, pigwą i kaszą gryczaną
Zobacz przepisSałatka z romanesco - jak zrobić? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Romanesco na zielono
Zobacz przepisKalafior romanesco gotowany w wodzie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Ciasto "styropian". Internet oszalał na punkcie serników bez sera »
Ustalono, ile kroków dziennie robić, żeby chudnąć. Mniej niż myślisz »
Ogórki małosolne - przepis babci. Ile soli powinniśmy do nich dodać? »