Najlepsze przepisy na dania z dyni

Kefir - jak włączyć go do diety?

Na jego punkcie oszaleli miłośnicy zdrowego odżywiana z całego świata. Kefir doskonale wpływa na nasz organizm, stabilizując go i zapewniając mu moc substancji odżywczych. Tylko jak włączyć go do codziennej diety?

Fot. 123RF/Picsel

Kefir jest napojem mlecznym, który już od bardzo dawna znany jest na Kaukazie. Stamtąd zawędrował do innych krajów, w tym do Polski, gdzie bardzo szybko zaczęto wykorzystywać go jako bardzo zdrowy i smaczny element codziennej diety. Zgodnie ze starym sposobem, kefir przygotowywało się w dębowych beczkach i skórzanych workach. Obecnie metoda jego produkcji nieco się zmieniła, jednak jego właściwości pozostały bez zmian. Napój ten wytwarza się przy użyciu tzw. grzybków kefirowych podczas procesu fermentacji mleka. Grzybki swym wyglądem przypominają nieco kalafiora, a składają się w głównej mierze z drożdży i bakterii kwasu mlekowego. Fermentacja sprawia, że napój uzyskuje swoją specyficzną konsystencję i smak, z który odpowiadają, wytwarzające się wówczas, dwutlenek węgla, alkohol etylowy oraz kwas mlekowy.

Czy kefir jest zdrowy?

Wprowadzenie kefiru do diety to jeden z najprostszych sposobów na wyregulowanie i przyśpieszenie metabolizmu. Dzięki dużej zawartości enzymów oraz bakterii probiotycznych kefir, poprawia perystaltykę jelit, pozwala zapomnieć o jakichkolwiek problemach trawiennych. Picie kefiru wpływa na obniżenie produkcji gazów jelitowych oraz wspomaga leczenie biegunki i odbudowę mikroflory jelitowej, zwłaszcza przy antybiotykoterapii. Dodatkowo, napój ten stymuluje układ immunologiczny, dzięki czemu rzadziej chorujemy. Pomaga on również obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi oraz minimalizuje objawy nietolerancji laktozy.

Co więcej, badacze udowodnili, iż kefir posiada właściwości antyrakowe i antymutogenne. Naukowcy uzyskali szczególnie ciekawe wyniki w przypadku leczenia nowotworów piersi, których rozrost został powstrzymany pod wpływem środków zawierających ekstrakt z kefiru. Podobną terapię zastosowano również w przypadku leczenia depresji, stanów lękowych, niektórych rodzajów alergii oraz chorób reumatycznych. Za każdym razem wyniki badań były bardzo zadowalające.

Jak wykorzystać kefir w kuchni?

Ponieważ kefir fantastycznie wpływa na nasze zdrowie warto wykorzystać każdą okazję, aby wprowadzić go do jadłospisu. Nie powinno być z tym najmniejszego problemu, gdyż ma on bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Przede wszystkim, kefir może stać się najlepszym towarzyszem naszych śniadań. Z powodzeniem możemy zastępować nim jogurt lub mleko, przygotowując musli, sałatki oraz koktajle owocowe. Ponadto, kefir może posłużyć za doskonałą marynatę do mięs lub podstawa dressingu. Ponieważ jest bardzo sycący, a do tego świetnie gasi pragnienie, możemy po prostu popijać go w ciągu dnia. Z pewnością nie będziemy mieć ochoty na podjadanie między posiłkami.

Jeśli poszukujecie sprawdzonych przepisów, w których wykorzystywany jest kefir, skorzystajcie z pomysłów naszych użytkowników. Oto niektóre z ich propozycji.

1. Bułki na kefirze

Fot. Steve na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Owsianka na kefirze

Fot. JagodzianaCoffee na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Placuszki kefirowe

Fot. SlodkoSlodka83 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Chłodnik ze szpinakiem

Fot. AnkaGotuje na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Torcik kokosowo-cytrynowy

Fot. Monialubi na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Proziaki z koperkiem

Fot. Undefined-35 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Owocowy kefir

Fot. Futka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Deser malinowo-jagodowy

Fot.  Fafiatko na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Chleb na kefirze

Fot. Beata1978 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Surówka z kefirem

Fot. Maudie na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
4
60 min
4
Przetwory Marynowana dynia

Marynowana dynia, jest interesującym dodatkiem do różnych dań pod warunkiem,...

Odsłon: 359

>60 min
4
Dania główne Grzyby leśne duszone w śmietanie

Świeże grzyby, prosto z lasu, duszone z cebulką, koniecznie na maśle, z dodat...

Odsłon: 289

30 min
4

Polecane artykuły

Informacje Cukinia na trzy sposoby. Te pyszności mogą jeść nawet cukrzycy

Cukinia jest zdrowym i lekkostrawnym warzywem, w dodatku, co ważne dla cukrzyków, ma niski indeks glikemiczny, co czyni ją idealnym składnikiem dla...

6
Ewa gotuje Jesienna kuchnia Ewy Wachowicz. Nie zabrakło grzybów i rozgrzewającej zupy

Ewa Wachowicz w 519. odcinku kulinarnego programu "Ewa Gotuje" wprowadziła do swojej kuchni jesienne składniki. Nie mogło zabraknąć zupy kremu czy...

2
Informacje Zupa-krem, leczo, kotleciki. Sycące zupy i potrawy z dyni

Dynia to niekwestionowany symbol jesieni, a jej wszechstronność w kuchni pozwala na przygotowanie z niej wyjątkowo sycących i aromatycznych dań. Od...

16
Informacje Pyszne ciasta z gruszkami. Wybierz dobrą odmianę, zawsze się uda

Gruszki to doskonały wybór, jeśli szukacie owoców, które wzbogacą wasze wypieki o naturalną słodycz i delikatny aromat. Niezależnie od tego, czy pl...

2