Spis treści:
Siemię lniane zdecydowanie wyróżnia się na tle innych nasion. Wszystko to za sprawą zawartych w nim kwasów tłuszczowych, witamin oraz składników odżywczych. To właśnie one sprawiają, że zaledwie dwie lub trzy łyżki siemienia dziennie wystarczą, aby nasz organizm zaczął lepiej funkcjonować.
Sprawdź także: Ten napój oczyszcza jelita z toksyn. Pij rano, szybko dostrzeżesz efekty
Dlaczego warto jeść siemię lniane?
Te niepozorne ziarenka stanowią cenne źródło zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, dzięki którym obniżamy poziom złego cholesterolu, a podnosimy wskaźnik tego dobrego. W ten sposób możemy znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia oraz zawałów serca. Istnieją badania, wskazujące, że nienasycone kwasy tłuszczowe mają właściwości przeciwnowotworowe oraz spowalniają starzenie się komórek naszego ciała.
Jednak zawartość omega-3 to nie jedyna zaleta ziaren lnu. Wytwarzane przez nie substancje śluzowe i oleiste doskonale nawilżają śluzówkę dróg oddechowych oraz osłaniają ściany przewodu pokarmowego. W związku z tym ich spożywanie szczególnie zaleca się osobom cierpiącym na chorobę wrzodową lub uciążliwy, suchy kaszel.
Osoby, które włączyły siemię lniane do swojej diety, zwracają uwagę na jego odchudzające właściwości. Jak się okazuje, spożywanie nawet niedużej ilości tych magicznych ziarenek może pomóc nam zrzucić zbędne kilogramy. Wszystko to za sprawą zawartego w nich błonnika, który zapewnia prawidłową perystaltykę jelit. Ziarna lnu wywołują w nas wrażenie sytości, przez co zmniejsza się prawdopodobieństwo, że będziemy podjadać między posiłkami.
Kiedy pić siemię lniane?
Siemie lniane ma wiele cennych właściwości odżywczych, między innymi działa kojąco na żołądek, m.in. łagodząc objawy refluksu, pomaga w dbaniu o piękną cerę i włosy, a także jest skutecznym środkiem na zaparcia.
O jakiej porze dnia najlepiej pić siemię lniane? Najkorzystniej wpłynie na zdrowie, kiedy spożyjemy je na czczo, a może wraz z posiłkiem lub wieczorem? Pora, o jakiej spożyjemy siemię lniane, nie jest tak istotna, jak to, w jaki sposób je przygotujemy. Warto pamiętać, że nie należy pić mielonego siemienia lnianego. Można zalać nasiona ciepłą wodą, zostawić na całą noc, by rano spożyć taki napój jeszcze przed śniadaniem. Jeśli zapomniałeś o przygotowaniu kleiku z siemienia lnianego wieczorem, równie dobrze możesz zrobić to o poranku, wystarczy, że dwie lub trzy łyżki nasion zalejesz wrzątkiem. Warto włączyć również siemię do codziennej diety i dorzucać je do ulubionych przepisów, np. owsianek, domowego pieczywa lub wypieków.
Siemię lniane w codziennym jadłospisie
Sposobów na jedzenie ziarenek lnu jest bardzo wiele. Popularną formą jest mielenie ich i dodawanie do różnych posiłków, takich jak owsianki, jogurty lub sałatki. Ponieważ związki w nich zawarte bardzo szybko się utleniają, warto poświęcić kilka chwil na własnoręczne zmielenie siemienia np. w młynku do kawy. W ten sposób mamy pewność, iż czerpiemy z niego wszystko to, co najlepsze.
Jeśli chcesz włączyć siemię lniane do swojego codziennego jadłospisu, skorzystaj ze sprawdzonych przepisów naszych użytkowników. Oto niektóre z ich propozycji.
1. Wegetariańskie nuggetsy
Zobacz przepisWegetariańskie nuggetsy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Pełnoziarniste bajgle miodowe
Zobacz przepisPełnoziarniste bajgle miodowe / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Chleb gryczany z siemieniem lnianym
Zobacz przepisChleb gryczany z siemieniem lnianym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Krakersy z siemieniem lnianym
Zobacz przepisKrakersy z siemieniem lnianym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Koktajl ananasowy z siemieniem lnianym
Zobacz przepisKoktajl ananasowy z siemieniem lnianym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Pieczone wegańskie kotleciki z tofu i siemieniem lnianym
Zobacz przepisPieczone wegańskie kotleciki z tofu, słonecznikiem łuskanym, siemię lnianym i ziołami prowansalskimi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Koktajl z siemieniem lnianym
Zobacz przepisKoktajl z siemieniem lnianym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Grahamki z siemieniem lnianym
Zobacz przepisPieczywo z siemieniem lnianym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Chleb lniany z oliwkami i papryką
Zobacz przepisChleb lniany / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: Smaker.pl
Opracowała: Anna Hutek
Zobacz także:
Co zrobić z olejem po smażeniu? »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »