Spis treści:
Co to jest dip? Najczęściej kojarzy się z dodatkiem serwowanym na imprezie w niewielkiej miseczce. Dowiedz się jednak, czym różni się od sosu i z czym go podawać. Odkryj siedem najsmaczniejszych przepisów na dip, których możesz jeszcze nie znać.
Sprawdź także: Całą robotę robi posypka. Lepszej zapiekanki z cukinii nie zjesz
Co to jest dip?
Na spotkaniach czy imprezach z bliskimi serwuje się pyszne przekąski, np. małe kanapeczki albo sakiewki z ciasta francuskiego. Aby były idealnie soczyste i miały jeszcze więcej smaku, podaje się je w towarzystwie aromatycznego dodatku.
Co to jest dip? Nic innego, jak gęsty i zimny sos, którego podstawą zazwyczaj jest śmietana, twaróg, jogurt lub majonez. Jego nazwa pochodzi od angielskiego czasownika „to dip”, oznaczającego „zanurzyć”. To świetnie ilustruje z kolei, do czego dip służy - zamacza się w nim przygotowane przekąski.
Istnieje naprawdę wiele dipów, które łączą różnorodne składniki. Każdy znajdzie swój ulubiony smak - od łagodnego, przez wytrawny, aż do naprawdę ostrego.
Czym różni się dip od sosu?
Skoro wiesz już, co to jest dip, pewnie kojarzy ci się on po prostu z sosem, którym urozmaicasz swoje codzienne dania. Okazuje się jednak, że występują między nimi trzy główne odmienności. Czym różni się dip od sosu?
Po pierwsze, dip podaje się zawsze na zimno. Tymczasem sos można przygotować zarówno na ciepło (np. bolognese), jak i na zimno (m.in. tzatziki). Po drugie, dipy trafiają do osobnych miseczek - stamtąd nabiera się je łyżeczką lub od razu przekąską. Tymczasem sosy mogą być użyte jako polewa, np. do makaronu czy mięs.
Po trzecie dipy są zdecydowanie gęstsze i bardziej kremowe od sosów. Te drugie często mają nawet postać półpłynną - przypomnij sobie, jak wygląda tradycyjny sos pieczeniowy.
Do czego podawać dipy?
Sosy to świetny dodatek do makaronów czy mięs, ale do czego podawać dipy? Podczas imprezy najlepiej sprawdzą się do nich surowe lub pieczone warzywa - w zależności od tego, czy mają robić za zimną przekąskę, czy danie na ciepło.
Słupki z marchewki czy pokrojony seler naciowy to chrupiąca przystawka, którą można zanurzać np. w ziołowym dipie. Z kolei frytki z ziemniaków czy batatów, wyjęte prosto z piekarnika, wspaniale skomponują się z czosnkowym dipem.
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przygotować domowe chipsy, nachosy albo wrapy z tortilli i zaserwować je gościom, właśnie w towarzystwie apetycznych dipów, np. ogórkowego czy słodko-kwaśnego.
Ten aromatyczny dodatek warto też rozsmarować na chrupiącej grzance - np. taki na bazie ciecierzycy będzie idealnym smarowidłem. W lecie przygotuj natomiast warzywne szaszłyki, do których podasz dip pomidorowo-paprykowy. Nabiorą wyjątkowego smaku i soczystości.
Dipy - 7 oryginalnych przepisów
Dipy przygotowuje się na bazie śmietany, twarogu, jogurtu lub majonezu. Za ich wyrazisty smak odpowiadają jednak użyte dodatki, najczęściej aromatyczne zioła, przyprawy, a nawet owoce czy warzywa.
Jeśli wpadłeś już na pomysł, do czego podawać dipy i od razu chcesz wypróbować kilka najlepszych propozycji, to skorzystaj z siedmiu oryginalnych przepisów. Dipy wykonane na podstawie poniższych receptur nie tylko apetycznie się prezentują, ale też obłędnie smakują.
1) Labneh z ziarnami pieprzu, kolendrą i nasionami kopru włoskiego
Labneh z pieprzem, kolendrą i nasionami kopru włoskiego | Fot. 123RF/Picsel
Labneh to śródziemnomorski serek przyrządzany z jogurtów greckich. Kremowy dip na jego bazie, z dodatkiem nasion i ziół, świetnie komponuje się z grzankami, pieczywem czy przekąskami na bazie ciasta francuskiego. Choć serek możesz kupić w sklepie, warto przygotować go w domu. Będziesz potrzebował litr jogurtów greckich. Wyłóż drobne sito jałową gazą, ustaw nad miską, nałóż cały jogurt i szczelnie zwiń, zamykając górę sakiewki gumką recepturką. Przełóż wraz z miską do lodówki, na ok. 48 godzin - jogurt zgęstnieje do konsystencji serka.
Po tym czasie odciśnij dobrze nadmiar płynu, rozwiń gazę i przełóż serek do czystej miseczki. Dopraw odrobiną soli, świeżo zmielonym pieprzem, poszatkowaną drobno kolendrą i nasionami kopru włoskiego. Dokładnie przemieszaj do połączenia składników w kremową pastę. Z wierzchu polej oliwą z oliwek.
2) Wegański dip Queso
Wegański dip Queso | Fot. 123RF/Picsel
Queso to dodatek charakterystyczny dla kuchni Tex-Mex. Najczęściej przygotowany z sera, śmietany i papryczek chili. Jeśli jednak zależy ci na wegańskim dipie, a więc pozbawionym produktów odzwierzęcych, możesz go przyrządzić z nerkowców. Po prostu zblenduj ze sobą szklankę orzechów i pół szklanki wody, jedną papryczkę chili, po pół łyżeczki kminku, soli i odrobinę poszatkowanej kolendry, a następnie gotową pastę przełóż do miski. Możesz skroić jeszcze drobno połowę pomidora i udekorować dip z wierzchu. Podawaj z nachosami czy frytkami.
3) Dip marchewkowo-imbirowy
Dip marchewkowo-imbirowy | Fot. 123RF/Picsel
To nieco słodszy dip, bardzo kolorowy i aromatyczny. Piękny kolor zawdzięcza marchewce, natomiast wyrazisty smak - imbirowi. Miks słodko-wytrawnych aromatów zapewnia przyjemne orzeźwienie kubków smakowych. Jak zrobić ten dodatek? Obierz dwie większe marchewki i pokrój je na ok. czterocentymetrowe kawałki. Obierz również i pokrój w drobną kosteczkę korzeń imbiru (ok. 2,5 cm). Umieść marchewkę i imbir w garnku, zalej wodą (tak, aby przykryła składniki) i gotuj do miękkości marchwi (ok. 15 minut). Następnie odcedź, zachowując płyn.
Schłodzone składniki przenieś do kielicha blendera, dodaj półtorej łyżki oliwy z oliwek, pół łyżeczki syropu klonowego, poszatkowany mały ząbek czosnku, ćwierć łyżeczki soli i pół szklanki wody z gotowania warzyw. Miksuj do połączenia w jednolitą masę - w razie potrzeby rozwodnij dodatkowo pozostałym płynem. Wstaw do lodówki, aby dip całkowicie się schłodził. Udekoruj nieco oliwą i szczyptą słodkiej papryki.
4) Dip z bakłażana z miso
Dip z bakłażana z miso | Fot. 123RF/Picsel
Czy kojarzysz baba ganoush, czyli popularną pastę z kuchni arabskiej, przyrządzaną na bazie bakłażana i sezamu? Ten dip nieco ją przypomina, choć smak podkręcony został pastą miso, typową z kolei dla japońskich potraw. Taką orientalną mieszankę, pełną smaków umami, najlepiej zaserwować ze świeżymi warzywami czy frytkami. Na pewno zaskoczysz swoich gości.
Jak zrobić dip z bakłażana z dodatkiem miso? Na początku rozgrzej piekarnik do 230 stopni Celsjusza. Bakłażana przekrój wzdłuż na pół i ponakłuwaj widelcem. Połówki posyp solą i pieprzem, skrop oliwą z oliwek. Na blachę wyłóż folię aluminiową, na niej umieść bakłażany - przekrojoną stroną do dołu. Włóż do piekarnika na górną półkę i piecz ok. 30 minut, do miękkości warzywa. Odstaw do ostygnięcia.
Gdy bakłażan będzie już nieco chłodniejszy, zbierz sam miąższ. Przełóż do kielicha blendera, dodaj po łyżce miso i tahini, dwie łyżeczki octu ryżowego i łyżeczkę oleju sezamowego. Zmiksuj na gładką masę. Udekoruj dip prażonymi nasionami sezamu, pokrojoną w plasterki szalotką i świeżymi liśćmi kolendry. Podawaj z krakersami, paluszkami chlebowymi lub crudités (czyli pokrojonymi w słupki warzywami).
5) Różowy hummus
Prosty do przygotowania, bardzo kremowy i soczysty dip wyróżnia się na stole niezwykle intensywną barwą. Zyskuje swój jasnoróżowy odcień dzięki gotowanemu burakowi, który dodaje subtelnej słodyczy i świetnie równoważy lekko ostry chrzan. Aby poznać dokładny przepis na buraczany hummus, kliknij obrazek powyżej.
6) Zielony dip
Podczas gdy dipy zazwyczaj nie cieszą się dobrą opinią odżywczą, ten łączy w sobie pyszne smaki ze zdrowymi i niskokalorycznymi składnikami, takimi jak świeży szpinak i bazylia. Wystarczy nieco doprawić solą i pieprzem oraz dodać jeszcze trochę jogurtu naturalnego, aby uzyskać kremową konsystencję. Zielony dip przygotowuje się prosto i tylko z czterech składników. Do przepisu przejdziesz, klikając obrazek powyżej.
7) Hummus w 10 minut
To już ostatni z siedmiu oryginalnych przepisów na dip, czyli ekspresowy hummus. Wcale nie oznacza jednak, że mniej smaczny. Dodatek na bazie ciecierzycy zrobisz dosłownie na ostatnią chwilę, przy niezapowiedzianych gościach. Musisz mieć jedynie puszkę ciecierzycy, 60 ml oliwy z oliwek, dwa ząbki czosnku, sok z jednej cytryny, łyżkę tahini i szczyptę soli. Dokładne etapy przygotowania tego błyskawicznego hummusu znajdziesz po kliknięciu powyższego obrazka.
Źródło: Smaker.pl, realsimple.com
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Najlepsze źródło witaminy C. Cytryna, brokuły czy papryka? »
Powinien być w każdej apteczce. Pomoże na wzdęcia i uspokoi drażliwe jelita »