Na czym polega dieta dr Dąbrowskiej - zasady i przepisy

O diecie doktor Dąbrowskiej słyszeli już chyba wszyscy. Znana jest z oczyszczania organizmu i świetnych efektów w kwestii odchudzania. Na czym dokładnie polega post Dąbrowskiej? Jakie przepisy warto zastosować, wdrażając tę dietę? Sprawdź szczegóły!

Fot. 123RF/Picsel

Szukasz skutecznego sposobu na zrzucenie zbędnych kilogramów? A może zależy ci na znalezieniu metody oczyszczającej organizm? Na pewno natknąłeś się na post Dąbrowskiej. W internecie aż huczy na temat tej specyficznej diety. Większość dietetyków krytykuje ten sposób żywienia, twierdząc, że może skończyć się przykrymi konsekwencjami dla organizmu. Z drugiej strony dieta dr Dąbrowskiej ma mnóstwo zwolenników, którzy szeroko komentują jej cudowne walory, przedstawiając niezwykłe metamorfozy - nie tylko pod względem zrzucenia zbędnych kilogramów, ale też zdrowotne. Post ma służyć przede wszystkim oczyszczeniu organizmu - chudnięcie to efekt uboczny. Zresztą sprawdź szczegóły.

Doktor Ewa Dąbrowska - kto to jest?

Doktor Ewa Dąbrowska to dzisiaj bardzo znana postać. Z wykształcenia jest lekarzem (specjalistką chorób wewnętrznych), ale słynie przede wszystkim z wymyślenia specyficznej diety, która ma na celu detoksykację organizmu. Podczas postu organizm ma pobierać zapasy, tym samym usuwając toksyny oraz nadmiar wody.

Doktor Ewa Dąbrowska, tworząc autorską dietę, opierała się o własne badania. Dotyczyły one przede wszystkim chorób cywilizacyjnych, które właśnie ten specyficzny post ma leczyć. Dieta Dąbrowskiej to nic innego jak post warzywno-owocowy. Jak sama nazwa wskazuje, opiera się na jedzeniu tylko warzyw i owoców, ale nie wszystkich. Post określany jest jako mocno restrykcyjny. Dowiedz się dlaczego.

Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!

Dieta Dąbrowskiej - zasady

Na czym polega dieta Dąbrowskiej? Zasady nie są bardzo skomplikowane. Na pewno są jednak bardzo restrykcyjne. Post składa się z dwóch etapów. Pierwszy to ten leczniczy, podczas którego można spożywać tylko warzywa i owoce o niskim indeksie glikemicznym. Zabronione jest spożywanie wysokoskrobiowych, np. ziemniaków. Z tego powodu dieta nazywana jest często głodówką. Ciężko bowiem zaspokoić głód dozwolonymi typami owoców i warzyw. Zresztą sprawdź sam. Oto jakie warzywa i owoce można jeść w pierwszym etapie postu Dąbrowskiej:

  • warzywa - korzeniowe (marchew, pietruszka, buraki, rzodkiew), cebulowe (por i cebula), kapustne (brokuł, kalafior), liściaste (zioła i sałata), dyniowate (ogórki, cukinia) i psiankowate (pomidor, papryka),
  • owoce - jabłka, jagody, cytryny, grejpfruty, cytryny.

 

Co ważne, owoce są dozwolone, ale w bardzo małych ilościach. Łącznie nie można przekraczać 800 kalorii. Wydaje się niewiele, ale nierzadko trudno "dobić" do górnego pułapu. Wszystkie wyżej wymienione owoce i warzywa są bowiem bardzo niskokaloryczne. Zabronione jest jedzenie jakichkolwiek innych produktów. Nie wolno również pić kawy, mocnej herbaty i oczywiście alkoholu. Niedozwolone są również tłuszcze, ziarna, orzechy itd.

Pierwsza faza postu nie może trwać dłużej niż sześć tygodni. Można skrócić post, chociaż, aby przyniósł pozytywne efekty, nie należy stosować go krócej niż dwa tygodnie. Po tym czasie nadchodzi kolejna faza, mianowicie tzw. wychodzenie. Należy ją stosować tak długo, jak pierwszą. Nadal spożywa się te same warzywa i owoce co wyżej, dodając po prostu dodatkowe oraz tłuszcze i ziarna. Doktor Dąbrowska zaleca, aby po zakończeniu całego, dwufazowego postu, stosować tzw. przypominajkę. Tj. raz na tydzień trzymać się postu z pierwszej. To ponoć ma pomóc w utrzymaniu dobrej kondycji organizmu oraz utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Dieta Dąbrowskiej - przepisy

Myślisz pewnie, że dieta Dąbrowskiej jest bardzo nudna? Okazuje się, że obejmuje sporo ciekawych przepisów. Sprawdź poniżej kilka przykładowych, a po więcej sięgnij na Smaker.pl.

 

Surówka z czerwonej kapusty z kapustą i jabłkiem

Surówki to jedno z podstawowych dań na diecie Dąbrowskiej. Możesz przygotowywać je wedle życzenia, pamiętając oczywiście, aby składniki pochodziły z listy dozwolonych warzyw i owoców. Niestety nie możesz do takiej surówki dodać tłuszczu. Sprawdź przepis na przykładową surówkę:

Składniki:

  • pół małej główki czerwonej kapusty,
  • pół czerwonej cebuli,
  • 1 marchewka,
  • 1 jabłko,
  • sól himalajska i pieprz do smaku,
  • trochę soku z cytryny.

 

Kapustę szatkujemy i wrzucamy do miski wraz z solą (aby warzywo zmiękło). Cebulę kroimy drobno, marchew i jabłko obieramy. Dorzucamy do kapusty, dodajemy pieprz i sok z cytryny. Jemy po wymieszaniu i odczekaniu około 20 minut. Można posypać ulubionymi ziołami.

 

Zupa ogórkowa

Składniki:

  • 1,5 litra wywaru warzywnego,
  • 4 duże kiszone ogórki,
  • 3 łyżki natki pietruszki,
  • sól i pieprz,
  • sok z kiszonych ogórków (wedle uznania).

 

Ogórki ścieramy i dodajemy wraz z przyprawami do wywaru. Po zagotowaniu trzymamy na ogniu maksymalnie przez dwie, trzy minuty. Podajemy z natką pietruszki.

 

Puree z kalafiora z sałatką pomidorową

Składniki:

  • 1/4 kalafiora,
  • pieprz, sól,
  • 2 pomidory,
  • 1 mała, biała cebula lub pół dużej,
  • trochę kolendry,
  • łyżeczka octu jabłkowego.

 

Kalafior gotujemy, dodajemy przyprawy i rozgniatamy na puree. Pomidory i cebulę kroimy, dodajemy posiekaną kolendrę i przyprawiamy.

 

Jabłko-szarlotka

Składniki:

  • 1 jabłko
  • łyżeczka cynamonu

 

Jabłko rozkrawamy na pół i posypujemy cynamonem. Wkładamy do piekarnika na około 10 minut na 180 stopni.

Interesuje cię dieta Dąbrowskiej? Przepisy wcale nie muszą być nudne. Ogranicza cię tylko własna wyobraźnia i... lista dozwolonych produktów.

 

Ta aplikacja mówi, kiedy spadnie deszcz - co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play »

Dieta Dąbrowskiej - jadłospis

Jak wygląda w praktyce dieta Dąbrowskiej? Jadłospis, jak się okazuje, może być dość zróżnicowany. Oto przykładowy na trzy dni:

 

Dzień nr 1

Śniadanie: szklanka zakwasu buraczanego (polecany przez doktor Dąbrowską przez cały okres trwania postu) i jabłko-szarlotka,

Drugie śniadanie: smoothie z jarmużu i pomarańczy,

Obiad: purée z kalafiora z sałatką pomidorową i surówką,

Podwieczorek: sok wyciskany z marchewki i buraka,

Kolacja: leczo z papryką i cukinią, porcja surówki z kiszonej kapusty.

 

Sprawdź także: Zakwas z buraka - jak zrobić ten idealny?

 

Dzień nr 2

Śniadanie: szklanka zakwasu buraczanego (polecany przez doktor Dąbrowską przez cały okres trwania postu) i surówka z czerwonej kapusty z jabłkiem,

Drugie śniadanie: zielona sałatka (sałata rzymska, ogórek, papryka, cebula, rzodkiewka),

Obiad: Pieczony brokuł z sałatką z pomidorów,

Podwieczorek: jabłko-szarlotka,

Kolacja: Krem jarzynowy i porcja surówki z buraka.

 

Dzień nr 3:

Śniadanie: szklanka zakwasu buraczanego (polecany przez doktor Dąbrowską przez cały okres trwania postu) i ulubiona sałatka,

Drugie śniadanie: sok wyciskany z pomarańczy i marchewki,

Obiad: Frytki z warzyw z surówką wielowarzywną,

Podwieczorek: sałatka owocowa (jabłko + pomarańcza),

Kolacja: Zupa pomidorowa i porcja ulubionej surówki,

Dieta Dąbrowskiej - efekty

Zainteresowała cię dieta Dąbrowskiej? Efekty stosowania takiego postu rzeczywiście mogą być spektakularne. Pamiętaj jednak, że taki post stosujesz na własną odpowiedzialność. Specjaliści ds. żywienia nie uważają, że dieta Dąbrowskiej jest zdrowa. Wręcz przeciwnie - może powodować poważne niedobory wartościowych składników w organizmie.

Sprawdź także: Zupa kapuściana idealna na dietę doktor Dąbrowskiej

 

1. Wegańska zupa krem

Wegańska zupa krem

Fot. Maciejmozejko na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Leczo wegetariańskie

Leczo wegetariańskie

Fot. StysiaZgarami na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Surówka z czerwonej kapusty

Surówka z czerwonej kapusty

Fot. Bellapi na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Sok pomidorowy

Sok pomidorowy

Fot. Helenapon na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Sok z buraków bez sokowirówki

Sok z buraków bez sokowirówki

Fot. Lucque na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
7

Polecane artykuły

Ewa gotuje Ewa Gotuje: Schab z rusztu na trzy sposoby oraz sernik pistacjowy

Majówka to czas, kiedy w szczególności szukamy przepisów na dania z grilla. Z pomocą przychodzi Ewa Wachowicz, która w asyście Mateusza Gesslera pr...

0
Informacje Energetyczny koktajl z pokrzywy. Na nadmiar wody w organizmie i dobrą pracę jelit

Pokrzywa kojarzy się przede wszystkim z niepotrzebnym chwastem. Tymczasem miłośnicy naturalnej kuchni dobrze wiedzą, że to przydatny składnik. Młod...

0
Informacje Lepsza od owsianki i kanapek na śniadanie. Przepis na miskę zdrowia, która pomoże schudnąć

Co to jest komosanka? Pyszny i szybki pomysł na śniadanie, czyli owsianka z komosy ryżowej. Przygotowuje się ją prosto i w zaledwie 15 minut - wyst...

6
Informacje Sałatki w słoiku – na kolację, do pracy, na majówkę

Sałatki w słoiku to idealne rozwiązanie dla osób szukających zdrowych i smacznych dań, które można zabrać ze sobą do pracy, szkoły, czy na piknik w...

2