Spis treści:
Każda doświadczona gospodyni na pewno chociaż raz zabrała się za usmażenie domowych pączków. Słodkości te idealnie sprawdzają się w czasie trwającego karnawału, są także obowiązkowym przysmakiem w nadchodzący wielkimi krokami tłusty czwartek. Pozornie przygotowanie pączków nie jest trudnym zadaniem, jednak nowicjusze mogą mieć pewne wątpliwości. Dziś sprawdzimy, na czym smażyć pączki, na oleju, a może smalcu.
Na czym smażyć pączki – olej czy smalec?
Najważniejszą zasadą podczas dobierania tłuszczu do smażenia pączków, będzie jego wysoka temperatura dymienia. Zapobiegnie to ich przypalaniu się. Najlepiej sprawdzą się oleje roślinne rafinowane, na przykład rzepakowy, jego temperatura dymienia wynosi aż 240 stopni. Równie dobrze sprawdzi się smalec, którego temperatura oscyluje wokół 188 stopni. Należy jednak pamiętać, aby nie zawierał dodatków, takich jak skwarki, cebula, czy jabłko. Zanim zaczniesz smażyć pączki zadbaj o to, by tłuszcz był odpowiednio rozgrzany, najlepsza temperatura będzie wynosiła od 170 do maksymalnie 180 stopni. Powinny wyjść ładnie zarumienione, a równocześnie dobrze usmażone w środku. Pamiętaj, aby do smażenia pączków unikać olejów nierafinowanych oraz oliwy z oliwek. Pomimo tego, że "na surowo" są znacznie zdrowsze od roślinnych olejów rafinowanych, zupełnie nie nadają się do smażenia. W połączeniu z bardzo wysoką temperaturą mogą być wręcz toksyczne dla organizmu.
Jak zrobić pączki? Przepis
Zastanawiasz się, jak zrobić domowe pączki? Będziesz potrzebować następujących składników: 500 g mąki typu 650, jedno jajko oraz cztery żółtka, 40 g cukru, opakowanie cukru wanilinowego, 250 ml mleka, 50 g świeżych drożdży, 50 g masła, szczyptę soli, dwie łyżki spirytusu oraz litr oleju do smażenia.
Dodatkowo niezbędne będzie zaopatrzenie się w nadzienie do pączków, dobrze sprawdzi się: konfitura z róży, domowe powidła, ulubiony dżem, krem czekoladowy, budyń lub kajmak. Wszystko zależy od twoich preferencji. Zwieńczeniem domowych pączków będzie cukier puder, możesz także zrobić domowy lukier, wystarczy połączyć cukier puder z sokiem z cytryny.
Zacznij od podgrzania mleka, możesz zrobić to w garnku lub mikrofalówce. Następnie wlej je do miski, do środka rozkrusz drożdże, wsyp łyżkę mąki oraz łyżkę cukru, połącz wszystkie składniki. Odstaw na kwadrans w ciepłe miejsce, aby ciasto wyrosło. Jeżeli chcesz przyspieszyć ten proces, miskę możesz włożyć do garnka z ciepłą wodą.
Przygotuj dużą miskę, przesiej do niej mąkę, dodaj cukier wanilinowy oraz szczyptę soli. Białka oddziel od żółtek, białka odstaw, żółtka wlej do miski, dodaj również jedno całe jajko. Wsyp pozostały cukier i ucieraj całość, aż powstanie gładka masa. Wyrośnięte drożdże dodaj do miski z mąką, dolej jajka z cukrem, wszystkie składniki wymieszaj. Możesz zrobić to rękami lub za pomocą miksera, aż ciasto zacznie odklejać się od ręki. Masło rozpuść w małym garnku, poczekaj, aż wystygnie i dodaj je do ciasta, wszystko wymieszaj. Na koniec dolej spirytus, zapobiegnie to wchłanianiu tłuszczu przez pączki, wymieszaj ciasto. Miskę nakryj ściereczkę i odstaw na minimum półtorej godziny, żeby ładnie wyrosło.
Następnie kuchenny blat posyp mąką, wyłóż ciasto na pączki i zagniataj je przez chwilę. Rozwałkuj ciasto, za pomocą szklanki wytnij kółka, nie powinny mieć więcej niż osiem centymetrów średnicy. Ciasto, które pozostało po wykrajaniu zagnieć, rozwałkuj, i wytnij kolejne kółka, czynność powtarzaj, aż skończy się ciasto. Na tak przygotowane kółka nałóż bawełnianą ścierkę i odstaw do wyrośnięcia na 30 minut.
W garnku rozgrzej olej do ok. 180 stopni, na około kwadrans przed smażeniem. Najlepiej robić to na małym ogniu. Wrzucaj pączki na gorącu tłuszcz partiami, smaż po dwie minuty, z każdej strony. Usmażone pączki wyjmij za pomocą łyżki cedzakowej, odłóż je na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem kuchennym, by odsączyć nadmiar tłuszczu. Kiedy pączki ostygną, nadziej je wybraną konfiturę lub innym wybranym nadzieniem, przełożonym do rękawa cukierniczego. Pączki udekoruj cukrem pudrem lub polukruj.
Sprawdź, w jaki sposób nasi użytkownicy przygotowują domowe pączki.
3. Pączki z cukrem pudrem
Zobacz przepisPączki z cukrem pudrem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Domowe pączki z budyniem
Zobacz przepisDomowe pączki z budyniem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Karnawałowe pączki z różą na kefirze
Zobacz przepisKarnawałowe pączki z różą na kefirze / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Pączki z lukrem i kandyzowaną skórką pomarańczy
Zobacz przepisPączki z lukrem i kandyzowaną skórką pomarańczy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Amerykańskie pączki z dziurką
Zobacz przepisAmerykańskie pączki z dziurką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: domowe-wypieki.com, smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Lepsza wersja śliwek. Regulują pracę jelit, obniżają ciśnienie, hamują apetyt »
Pij o poranku przez trzy tygodnie. Różnicę odczują nie tylko jelita »
Tycie na twarzy i obrzęk wokół oczu to pierwsze objawy. Choruje ważny narząd »