Dania jednogarnkowe

Chlebek świętojański, wbrew pozorom, to wcale nie pieczywo. Z wypiekami ma jednak do czynienia, bo to jeden z najpopularniejszych zamienników kakao. Sprawdź, jakie ma właściwości zdrowotne, jak wykorzystać mączkę chleba świętojańskiego w kuchni i dlaczego nie odstawiać produktu z oznaczeniem E410 na półkę.

Mączka chleba świętojańskiego - do właściwości należy m.in. łagodzenie objawów problemów żołądkowych | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

O chlebku świętojańskim można przeczytać już w Biblii. Jan Chrzciciel, przebywając na pustyni, żywił się miodem leśnym i szarańczą. Nie chodziło tu jednak o owady, a prawdopodobnie o szarańczyn, który jest jedną z nazw chleba świętojańskiego. Nazywane jest też drzewem karobowym lub karobem. Odkryj, jakie właściwości posiada i jak wykorzystać go w kuchni.

Sprawdź także: Kwas Bołotowa - kuracja z pospolitej rośliny. Jak przygotować i stosować?

Czym jest chleb świętojański?

Chleb świętojański, choć nazwa zdecydowanie wprowadza w błąd, to drzewo karobowe. Karob należy do rodziny roślin strączkowych i pochodzi z regionu śródziemnomorskiego. Najwięcej upraw znajduje się we Włoszech i Portugalii. Owoce tego drzewa to jadalne strąki, które zwisają z rośliny aż do uzyskania pełnej dojrzałości. Wówczas wysychają, a ich kolor zmienia się na ciemnobrązowy. W środku owocu znajduje się miąższ, a w nim - kilka twardych nasion. 

Chleb świętojański - wartości odżywcze

W owocach chleba świętojańskiego znajduje się dużo cukru i błonnika pokarmowego, ale też białko i tłuszcz. 100 gramów produktu to ok. 222 kalorie.

Miąższ w nich zawarty to źródło cukrów i antyoksydantów (polifenoli, które przeciwdziałają starzeniu się organizmu). W miękkiej części strąku kryje się też wiele minerałów, w tym: potas, wapń, magnez, sód, miedź, żelazo, mangan i cynk. 

Z kolei twarde nasiona owocu chleba świętojańskiego cechują się brakiem glutenu i zawartością białka, polifenoli, związków mineralnych oraz błonnika pokarmowego. 

Jakie właściwości zdrowotne ma chleb świętojański?

Wartości odżywcze chleba świętojańskiego powinny przekonać każdego do sięgnięcia po ten produkt od czasu do czasu. Jakie są właściwości owoców karobu? Chleb świętojański wykazuje działanie przeciwnowotworowe - wszystko za sprawą przeciwutleniaczy i błonnika. Zmniejsza szczególnie ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i raka szyjki macicy.

Co więcej, chleb świętojański reguluje poziom lipidów w organizmie, utrzymując go na właściwym poziomie. Jest też świetnym specyfikiem wspomagającym leczenie cukrzycy oraz otyłości, ponieważ może obniżać poziom glukozy we krwi i zwiększać uczucie sytości

Karob działa także przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i antywirusowo oraz przeciwbólowo. Jego spożywanie może prowadzić do poprawy funkcjonowania układu nerwowego oraz odpornościowego. Wpływa pozytywnie na budulec kostny i przyspiesza metabolizm. Owoce działają także wykrztuśnie i zapobiegają starzeniu się organizmu.

Zobacz: Bułki z suszonymi pomidorami, oregano i oliwą

Mączka chleba świętojańskiego - skład i właściwości

Jeśli na opakowaniu w sklepie zobaczysz w składzie E410 lub gumę korabową, to nie musisz się bać. Jest to symbol mączki chleba świętojańskiego, czyli emulgatora. Co to takiego? Mączka to naturalny zagęstnik i stabilizator, który dodaje się do żywności. Nasiona chleba świętojańskiego mieli się, wskutek czego powstaje brązowy proszek. 

Mączka chleba świętojańskiego cechuje się dobrymi wartościami odżywczymi. W jej składzie jest 70 proc. węglowodanów, około 15 proc. wody oraz 1-4 proc. tłuszczu. Zawiera witaminy i minerały niezbędne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania, m.in. potas, żelazo, wapń, magnez oraz witaminy A, D i te z grupy B. Mączka karobowa nie zawiera glutenu, więc może być spożywana przez chorujących na celiakię. 

Do najpopularniejszych właściwości mączki chleba świętojańskiego należy m.in. to, że znacząco zmniejsza objawy refluksu i biegunki oraz poprawia procesy trawienne.

Mączka chleba świętojańskiego - przeciwwskazania

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania mączki chleba świętojańskiego? Choć w internecie pojawia się wiele mitów na temat produktu, co do zasady jest on bezpieczny dla większości ludzi. Trzeba jednak pamiętać, że jego spożywanie może wywołać uczulenie drogą wziewną i pokarmową, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Mączki jako dodatku do żywności (E410) nie powinny jej jeść niemowlęta do 16. tygodnia życia - naukowcy wskazują, że ilość pierwiastków toksycznych zawartych w produkcie przekracza normy dozwolone w tej grupie wiekowej. 

Mączka chleba świętojańskiego - wykorzystanie w kuchni

Zastanawia cię zastosowanie mączki chleba świętojańskiego w produkcji przemysłowej? Dodawana jest przede wszystkim do lodów (szybciej zamarzają), mrożonek (opóźnia to proces krystalizacji), polew, lukru, mleka niemowlęcego, jogurtów, dżemów, galaretek, sosów, żywności bezglutenowej, wyrobów cukierniczych, serów topionych i do smarowania. Z nasion szarańczyny wytwarza się też melasę karobową, czyli gęsty, ciemnobrązowy syrop, stosowany jako substancję słodzącą.

Jak wykorzystać mączkę chleba świętojańskiego w kuchni? Pamiętaj, że produkt ma właściwości zagęszczające i żelujące i bardzo dobrze wiąże wodę. Ma karmelowy posmak, dlatego często stosowany jest jako słodszy zamiennik kakao. Właśnie z tego powodu sprawdzi się podczas przyrządzania koktajli, ciast i deserów. Weź tylko pod uwagę, że ma więcej cukru niż kakao, więc należy ograniczyć porcję pozostałych słodzących produktów użytych do przygotowania wypieków. 

Co więcej, karob nie zawiera kofeiny, więc może być używany jako zamiennik kawy dla wszystkich, którzy nie mogą pić tej tradycyjnej. 

1. Bułeczki z nadzieniem orzechowo-dyniowym

 Bułeczki z nadzieniem orzechowo-dyniowym Zobacz przepis

Bułeczki z karobem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Jaglany pudding

 Jaglany pudding Zobacz przepis

Jaglany pudding z mączką chleba świętojańskiego / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Fit piernik marchewkowy ze zdrową polewą czekoladową

 Fit piernik marchewkowy ze zdrową polewą czekoladową Zobacz przepis

Ciasto z karobem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Ciasto Kopiec kreta

 Ciasto Kopiec kreta Zobacz przepis

Ciasto z karobem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Pralinki z karobem

 Pralinki z karobem Zobacz przepis

Pralinki z mączką chleba świętojańskiego / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Karobowe naleśniki z mąki ryżowej

 Karobowe naleśniki z mąki ryżowej Zobacz przepis

Karobowe naleśniki z mąki ryżowej / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Najszybsze na świecie tiramisu

 Najszybsze na świecie tiramisu Zobacz przepis

Tiramisu z karobem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Czekoladowa gryczanka z chilli (wegańska)

 Czekoladowa gryczanka z chilli (wegańska) Zobacz przepis

Gryczanka z mączką chleba świętojańskiego / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Ciasto „Jamajka''

 Ciasto „Jamajka'' Zobacz przepis

Ciasto z karobem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Wrzuć do herbaty jak cytrynę. Dostarczą witaminy C, rutyny i antyoksydantów »

Wrzuć na grilla zamiast kiełbasy. Goście będą zachwyceni »

Jak łatwo usunąć ścięgna z kurczaka? Przygotuj jedną rzecz »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Pieczywo Chlebek korzenny

Chlebek korzenny łatwy i pyszny w przygotowaniu. Taki chleb piekę od kilku la...

Odsłon: 152

15 min
6
Ciasta Piernik dojrzewający

Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...

Odsłon: 1575

30 min
17
Dodatki Patent na obieranie jajek

Chciałam się podzielić z Wami fajnym i prostym sposobem obierania jajek. Taki...

Odsłon: 316

15 min
10

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

1
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

0
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

8