Spis treści:
Jedząc pyszny rosół czy mięsne danie główne, nie zastanawiamy się dokładnie, jak one smakują. Najczęściej po prostu wyrywa nam się stwierdzenie: „ale pyszne!". Okazuje się, że wpływ na to, jak odbierzemy potrawę, mają ludzkie kubki smakowe. Wśród odkrytych dotychczas aromatów jest też umami - co to jest, jak smakuje i gdzie go jest najwięcej? Dowiedz się, jak uzyskać smak umami i koniecznie wypróbuj jedno z dań, aby przekonać się, czy naprawdę nadaje posiłkom wyrazistości.
Sprawdź także: Najpotężniejszy polski super food. W każdej postaci to bomba witaminowa
Co to jest umami?
Umami to jeden z pięciu podstawowych smaków, które odczuwa człowiek. Każdy z nas jest w stanie go określić ze względu na posiadane receptory kwasu glutaminowego (kubki smakowe na języku). Oficjalnie, umami to właśnie smak glutaminianu, czyli aminokwasu będącego elementem budulcowych białka.
Jest to najmłodszy z określonych smaków - w 1908 roku podczas spożywania miski z bulionem z wodorostów kombu-dashi, japoński naukowiec Kikunae Ikeda doszedł do wniosku, że czuje coś znacznie innego niż poznane dotychczas smaki: kwaśny, słodki, słony lub gorzki. Nazwał go umami, co w języku japońskim oznacza „esencję pyszności".
Podczas badań nad zupą, naukowiec stwierdził, że sekretem nowego smaku jest glutaminian i stworzył przyprawę, której bazą jest właśnie ten aminokwas.
Jak smakuje umami?
Do znanych do XX wieku smaków należały: słodki, słony, kwaśny i gorzki. Z kolei umami opisuje się jako trudny do określenia, ale z pewnością odróżniający się od pozostałych. Najlepiej opisać go jako „mięsny" i bardziej pikantny smak, który przede wszystkim dodaje daniu wyrazistości.
Gdzie jest najwięcej umami?
Ze smakiem umami po raz pierwszy człowiek ma styczność już w wieku niemowlęcym. Okazuje się, że mleko matki jest bogate w glutaminian. Ten rodzaj aminokwasu występuje naturalnie w ludzkim ciele, ale też w wielu popularnych artykułach spożywczych. Szczególnie często używa się go w kuchni azjatyckiej (dodając glutaminian sodu do dań). Gdzie jest najwięcej umami?
Jeśli chcesz skosztować produktów o tym smaku, sięgnij po te, zawierające kwas glutaminowy. Są to m.in.: dojrzałe sery, wędliny, pomidory, grzyby, steki wołowe, anchois, zielona herbata czy łosoś. Smak umami odnajdziesz w pokarmach bogatych w białko (w mięsie), w potrawach sfermentowanych i dojrzałych (roqueforcie i parmezanie, który zawiera najwięcej umami), w produktach morskich (wodorostach, sosie sojowym, ostrygowym i rybnym, owocach morza), ale też orzechach, winogronach, brokułach. W wywarach i bulionach mięsnych, a także japońskim sake również kryje się umami.
Jak uzyskać smak umami?
Umami w daniu skutkuje dopełnieniem aromatu potrawy, polepszeniem jej jakości i zbalansowaniem różnych jej posmaków. Choć sam kwas glutaminowy daje słabe odczucie umami, to jego sole (glutaminiany) łatwo ulegają jonizacji i uwalniają intensywniejsze wrażenia kulinarne. Jak uzyskać smak umami?
Przede wszystkim przygotuj dania, w których kryje się najwięcej tego smaku. Zupę krem posyp obficie parmezanem albo dopraw koncentratem z pomidorów, przyrządź mięsny wywar uzupełniony grzybami albo zrób sałatkę winogronową z dodatkiem orzechów i serów. Kombinacji jest naprawdę wiele, posiłkuj się jedynie listą składników, w których czuć umami. Poniżej znajdziesz więcej ciekawych przepisów na dania umami:
2. Sałatka warzywna z serem i przyprawami
Zobacz przepisSałatka umami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Sałatka z camembertem, winogronem i orzechami
Zobacz przepisSałatka z camembertem, winogronem i orzechami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Grillowany stek wołowy
Zobacz przepisGrillowany stek wołowy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Dorsz w sosie pomidorowo-ostrygowym
Zobacz przepisDorsz w sosie pomidorowo-ostrygowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Zupa krem z kalafiora i parmezanu
Zobacz przepisZupa krem z kalafiora i parmezanu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Makaron z wodorostami i warzywami
Zobacz przepisMakaron z wodorostami i warzywami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Łosoś w wodorostach na ryżowych nitkach
Zobacz przepisJak smakuje umami? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Wzmacnia kości, przywraca spokój i chroni przed nadciśnieniem »
Szukasz sposobu na aromatyczny i złocisty rosół? Cały sekret tkwi w patelni »
Pij ten syrop, a zapomnisz o przeziębieniach i wysokim ciśnieniu »