Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie składniki muszą być w sałatce nicejskiej?
- Jak zrobić sałatkę nicejską z przepisu Jamiego Olivera?
- Czy do sałatki nicejskiej można dodawać kurczaka?
- Jak zrobić sałatkę nicejską z ziemniakami?
Sałatka nicejska składa się z niewielu składników, jest prosta w przygotowaniu, a co więcej można przemycić w niej sporą ilość warzyw. Z pewnością, jest jedną z popularniejszych sałatek na świecie. Doczekała się także wielu wariantów. Prawdopodobnie Francuzi nigdy nie uznaliby tych wariacji, ale czy nas to powstrzymuje? W żadnym wypadku!
Sprawdź także: Sałatka z truskawką w roli głównej
Skąd pochodzi sałatka nicejska?
Zanim jednak przejdziemy do przepisów na różnorodne sałatki, warto zastanowić się, skąd pochodzi sałatka nicejska w swojej pierwotnej formie. Jak mówi sama nazwa, sałatka pochodzi z Nicei, a zatem z Francji. Jeśli chcecie zamówić ją, korzystając z miejscowego dialektu, poproście o „la salada nissarda”.
Chociaż jest to niezwykle popularna sałatka, podawana w wielkich restauracjach na świecie, początkowo była daniem ludzi ubogich, którzy wrzucali do niej to, co mieli. Najczęściej były to pomidory, oliwa i anchois. Z czasem do zestawienia dołączyła rukola, gotowane jajko i cebula. Obecnie jednak sałatka nicejska prezentuje się naprawdę różnorodnie. Tak, została wzbogacona nawet o ziemniaki! O tym i pozostałych przepisach opowiemy jednak poniżej.
Sałatka nicejska – składniki
Jak już wspomnieliśmy, sałatka ta wygląda inaczej w każdym miejscu na świecie. Jak zatem prezentuje się oryginalna sałatka nicejska? Składniki są tutaj głównie surowe – najważniejszą zasadą tego dania jest bowiem to, by oprócz ugotowanego jajka i anchois nie było tu nic innego, poza świeżymi warzywami. Wśród nich znajduje się oczywiście pomidor, cebula, oliwki, rukola, a także papryka. Niektórzy jednak rukolę zamieniają na sałatę rzymską, a anchois na tuńczyka z puszki czy łososia.
Jak przygotować to danie, by było perfekcyjne? Zacznijcie od przygotowania winegretu. Do miseczki wlejcie sześć łyżek oliwy, dwie łyżki octu winnego, sól oraz pieprz, a także łyżeczkę musztardy. Wymieszajcie wszystko energicznie, by składniki się połączyły, tworząc kremowy sos.
Talerz, na którym ma być podana sałatka, powinien zostać natarty czosnkiem, by był on delikatnie wyczuwalny w daniu. Umyjcie wszystkie warzywa – paprykę, rukolę, pomidory. Dwa jajka ugotujcie na twardo. Sałatę ułóżcie na środku talerza, pokrojone na ćwiartki pomidory ułóżcie koncentrycznie.
Całość posypcie pokrojoną w drobną kostkę papryką oraz piórkami cebuli. Dodajcie oliwki i ugotowane jajka (ćwiartki), a także kilka rybek anchois. Całość polejcie winegretem. Sałatka będzie smakować doskonale.
Sałatka nicejska z tuńczykiem grillowanym, przepis Jamiego Olivera
Wiele przepisów podaje, by sałatkę nicejską przygotowywać z tuńczykiem. Nie zastępuje się nim anchois, a jedynie dodaje go do warzyw. Możecie wykorzystać do tego tuńczyka z puszki, najlepiej w sosie własnym, jednak nie jest on tak dobry, jak świeży stek z tuńczyka. Dlatego najlepszym wyborem będzie przygotowanie steku, a następnie dodanie go do sałatki. Jak to zrobić?
Najzdrowszym sposobem jest oczywiście przygotowanie tuńczyka na parze. Wystarczy delikatnie oprószyć go solą i pieprzem, a następnie umieścić w naczyniu do gotowania na parze na 12 minut. Jeśli jednak wolicie usmażyć tuńczyka, on także będzie świetnie prezentować się na sałatce. Zresztą to udowodnił nam pewien znany szef kuchni. Jak w jego wykonaniu wygląda sałatka nicejska? Jamie Oliver dodał do niej nie tylko grillowanego tuńczyka, ale także niewielką ilość fety i fasolkę szparagową.
Jak przygotować go tuńczyka według jego przepisu? Umyjcie go i osuszcie papierowym ręcznikiem, a następnie natrzyjcie odrobiną dressingu przygotowanego z oliwy z oliwek, świeżej bazylii, anchois i soku z cytryny. Dressing musi oczywiście być zblendowany. Następnie smażcie na patelni grillowej (rozgrzanej!). Na każdą stronę przeznaczcie od trzech do pięciu minut. Wszystko zależy od grubości mięsa i stopnia wysmażenia, na jakim wam zależy. Najlepiej jednak smakuje tuńczyk, który jest różowy w środku. Po usmażeniu mięsa przekrójcie stek i połóżcie go na sałacie. Sałatka nicejska z tuńczykiem jest już gotowa – smacznego!
Sałatka nicejska z jajkiem
Sałatka nicejska z jajkiem to właściwie norma – rzadko znajduje się przepisy bez tego składnika. Ważne jest jednak, by jajko przygotować odpowiednio. Powinno ono mieć lekko płynne żółtko, by po rozkrojeniu wypływało ono z jajka i rozlewało się po sałacie. Nie może być jednak „na miękko”, gdyż białko musi być dobrze ścięte.
Sałatka nicejska z kurczakiem
Sałatka nicejska z kurczakiem to wersja dla osób, które nie przepadają za rybami, a jednak chcą cieszyć się doskonałym smakiem warzyw z winegretem. Czy rzeczywiście jest to sałatka nicejska? Francuzi raczej by się nie zgodzili. Niektóre restauracje podają taką wersję w swoich lokalach i cieszy się ona sporym zainteresowaniem.
Jak przygotować kurczaka do sałatki nicejskiej? Pokrójcie pierś z kurczaka w długie paski, a następnie przekrójcie je na pół, by odrobinę je skrócić. Oprószcie solą i pieprzem, jednak nie dodawajcie żadnych innych przypraw. Kurczak powinien smakować mięsem i winegretem. Smażcie go na patelni z obu stron, by był lekko przyrumieniony, ale nie przypalony. Musi być wilgotny w środku.
Sałatka nicejska z wędzonym łososiem
Sałatka nicejska z wędzonym łososiem będzie trochę bardziej tłusta od wersji z tuńczykiem. Łosoś wędzony z pewnością jednak doskonale sprawdzi się jako główny element sałatki. Najlepiej położyć plastry ryby w centralnym punkcie – na samym środku talerza – by ozdobił on całe danie.
Zobacz: Sałatka cezar z krewetkami i anchois
Sałatka nicejska z ryżem
Sałatka nicejska z ryżem to ciekawa wariacja na temat tego popularnego dania. Ryż zastępuje tu sałatę i staje się bazą sałatki. Danie prezentuje się inaczej, ale także inaczej smakuje – bardziej, jak risotto z dodatkami. Będzie to idealne danie dla osób, które po ciężkim dniu chcą zjeść coś bardziej treściwego od sałatki.
Sałatka nicejska z ziemniakami
Sałatka nicejska z ziemniakami to kolejny wariant oryginalnego przepisu. Jest z pewnością dużo bardziej sycący od sałatki z rukolą. Tutaj również pomijamy sałatę, zastępując ją ugotowanymi ziemniakami pokrojonymi w ćwiartki. Nie dajcie się jednak zwieść – sałatka jest zaskakująco dobra, a wszystkie składniki świetnie się ze sobą łączą.
Sałatka nicejska z fasolką szparagową
Sałatka nicejska z fasolką szparagową stała się już na tyle popularna, że niektóre osoby uważają, iż ten dodatek był tam od zawsze. Prawdopodobnie dlatego, że doskonale pasuje do ryby i sałaty. Fasolkę szparagową dodaje się właściwie do większości wariantów sałatki – wersji z ziemniakami, ryżem, kurczakiem, tuńczykiem czy łososiem. Wystarczy, że ugotujecie ją do miękkości, a następnie dodacie do sałatki.
Sałatka nicejska zawsze jest dobrym pomysłem – niezależnie od tego, jaką jej wersję wybierzecie. Jeśli szukasz inspiracji, zajrzyj do przepisów naszych użytkowników.
4. Warzywa po Nicejsku
Zobacz przepisWarzywa po Nicejsku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
6. Sałatka a'la nicejska
Zobacz przepisSałatka a'la nicejska / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
Zobacz także:
Jak ugotować kalafiora? Triki, które każdy kucharz powinien znać »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »