Fot. 123RF/Picsel
Syrop klonowy powstaje z soku klonowego. Pierwotnie zbierany przez Indian, dziś stanowi istotny element amerykańskiego przemysłu spożywczego. Zbierany już mechanicznie, a następnie przetwarzany, obecny na każdym stole w Stanach, zwłaszcza w porze śniadaniowej. Czy słusznie kojarzymy go z kalorycznością?
By odpowiedzieć na to pytanie, musimy przyjrzeć się jego produkcji. Sok klonowy zawiera aż 97% wody i jedynie 2,5% cukru. By z soku powstał gesty i słodki syrop musimy zredukować płyn, czyli odparować wodę o 66%. Co to oznacza w praktyce?
Po pierwsze, by uzyskać 1 litr syropu klonowego potrzebujemy 40 litrów soku. Po drugie gotowy syrop klonowy jest równie słodki, jak miód, czy sam cukier, jednak jest znacznie mniej kaloryczny. Dowód? 15 ml syropu klonowego zawiera 50 kalorii, taka sama ilość białego cukru to 60 kalorii, a miodu to już 64 kalorii. Dodatkowo syrop klonowy jest produktem w pełni naturalnym - podlega jedynie procesowi pasteryzacji - dzięki czemu ma długą przydatność do spożycia.
Czy syrop klonowy jest zdrowy?
W porównaniu z innymi słodzikami, syrop klonowy ma znacznie mniej kalorii, dlatego stanowi fantastyczną alternatywę dla cukru. Chociaż mało kto o tym wie, kanadyjskie płynne złoto jest bogate w wiele składników mineralnych. Zawarty w syropie cynk wzmacnia układ odpornościowy oraz gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Produkty ten jest również źródłem magnezu, wspomagając właściwy rozwój kości. Przyczynia się także do poprawienia działania układu nerwowego oraz mózgu. Badania wskazują, iż sok z klonu ma aż 10 razy więcej wapnia niż miód, a w jego składzie znajdziemy również cenny fosfor, mangan oraz witaminy z grupy B.
Syrop klonowy stanowi cenne źródło przeciwutleniaczy, którym przypisuje się właściwości antynowotworowe, przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Warto zatem zastanowić się nad wyprowadzeniem syropu klonowego do diety.
Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!
Jak wykorzystać syrop klonowy?
Amerykanie nie sięgają po ten produkt jedynie dla walorów zdrowotnych. To słodki i lekko dymny smak, w połączeniu z gęstą konsystencją i ciemną rubinową barwą sprawia, że syrop klonowy tak często gości na amerykańskich stołach.
Polewa się nim amerykańskie naleśniki, czyli grube pancakes. Doskonale sprawdza się także w każdym deserze, który wymaga mocno słodkiego dodatku. Syropem klonowym możemy polać lody, dodać go do koktajli, tart owocowych czy babeczek. Istnieją też mniej oczywiste zastosowania syropu klonowego, które słodycz syropu łączą z wytrawnością mięs.
To doskonała baza do marynat, zwłaszcza pikantnych, z chili. Syrop klonowy wyciąga z ostrej papryki moc, a pod wpływem wysokiej temperatury karmelizuje się tworząc smakowitą, chrupiącą skórkę. Doskonale sprawdzi się jako dodatek do grillowanego drobiu. Ciekawym pomysłem jest także natarcie syropem klonowym steków czy pieczeni.
Fot. Patusoia5 na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Sałatka z gruszką i serem pleśniowym
Fot. Granita na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Mocno orzechowe drożdżowe ślimaki
Fot. TunaCooking na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Mariwanna na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. TrawkaGotuje na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Sałatka z dressingiem klonowym
Fot. Codziennik_Kulinarny na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Pancakes z bekonem i syropem klonowym
Fot. Dorisds na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie