Spis treści:
- Jakie wartości odżywcze ma zsiadłe mleko?
- Zsiadłe mleko – właściwości prozdrowotne
- Kto nie powinien pić zsiadłego mleka
- Jak zrobić zsiadłe mleko?
- Zsiadłe mleko – zastosowanie w kuchni
Produkty mleczne powinny znaleźć się w każdej dobrze zbilansowanej diecie, oczywiście o ile nie występują żadne przeciwskazania, np. alergie. Obecnie dużo częściej sięgamy po jogurty naturalne czy greckie, zapominając o tradycyjnym nabiale, takim jak maślanka, czy właśnie zsiadłe mleko. W poniższym materiale opowiemy ci, jak powstaje, z czego się je robi oraz jakie wartości odżywcze ma zsiadłe mleko.
Sprawdź także: Najlepszy sposób na zgagę. Raz-dwa poradzi sobie z uciążliwym problemem
Jak powstaje zsiadłe mleko?
Zsiadłe mleko, nazywane także kwaśnym mlekiem, tradycyjnie powstaje w procesie fermentacji mlekowej z niepasteryzowanego mleka. Otrzymujemy wówczas płynną serwatkę oraz tzw. skrzep kwasowy, którego konsystencję możemy przyrównać do kisielu lub jogurtu. Produktami ubocznymi są natomiast: kwas octowy, alkohol etylowy i dwutlenek węgla, czemu zawdzięczamy kwaśny smak i lekko gazowaną formułę napoju. W sklepach znaleźć możemy pasteryzowane zsiadłe mleko, dzięki czemu mamy pewność, że zakupiony produkt nie będzie zepsuty.
Jakie wartości odżywcze ma zsiadłe mleko?
Niegdyś zsiadłe mleko gościło niemal na każdym wiejskim stole. Nic w tym dziwnego, nie tylko świetnie gasiło pragnienie, ale i jest bardzo zdrowe. Znajdziesz w nim witaminę A, D, K, te z grupy B, a także minerały, magnez, wapń czy potas. Zsiadłe mleko jest produktem niskokalorycznym, o niskim indeksie glikemicznym, może znaleźć się w diecie osób, które chcą zgubić zbędne kilogramy, a także tych, które chorują na cukrzycę. W 100 g produktu znajduje się ok. 50 kcal.
Zsiadłe mleko – właściwości prozdrowotne
Jakie właściwości ma zsiadłe mleko? Przede wszystkim znane jest ze swoich właściwości probiotycznych, obecne w nim bakterie kwasu mlekowego wspierają mikroflorę jelitową. Kwaśne mleko pomaga utrzymać prawidłowe pH w przewodzie pokarmowym. Napój ten wspiera układ odpornościowy organizmu, a także wpływa na prawidłowe trawienie. Picie zsiadłego mleka wzmaga produkcję soków trawiennych, pomoże ci również uchronić się przed zaparciami, ma właściwości detoksykujące, przyczynia się do oczyszczania jelit z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Dodatkowo wspiera proces spalania tłuszczów, a co za tym idzie pomaga zgubić zbędne kilogramy.
Kwaśnemu mleku przypisuje się także właściwości przeciwnowotworowe, pomaga chronić organizm przed nowotworami układu pokarmowego. Co więcej, produkt ten ma właściwości przeciwzapalne. Picie kwaśnego mleka pomaga również zadbać o piękną i zdrową skórę, a także mocne włosy i paznokcie.
Polecane jest osobom, które chcą zadbać o mocne i zdrowe kości. Pomaga także chronić organizm przed osteoporozą, dlatego powinny je pić osoby starsze. Natomiast zawartość witaminy B12 wspiera prawidłową pracę układu nerwowego oraz krwionośnego.
Kto nie powinien pić zsiadłego mleka
Zsiadłe mleko jest produktem bezpiecznym, co ciekawe dobrze tolerują je nawet osoby, które mają alergię na zwykłe mleko. Wszystko za sprawą bakterii kwasu mlekowego, które biorą udział w procesie trawienia laktozy. Warto jednak pamiętać, że zbyt duża ilość kwaśnego mleka w diecie może przyczynić się do problemów z prawidłowym trawieniem, dlatego nie należy pić go w nadmiarze. Szklanka na dzień w zupełności wystarczy. Nie należy go również podawać bardzo małym dzieciom.
Jak zrobić zsiadłe mleko?
Chcesz zrobić domowe zsiadłe mleko? Nie jest to zadanie trudne, jednak będziesz potrzebować niepasteryzowanego mleka, czyli tego prosto od krowy. Litr mleka należy na dwa dni odstawić w ciepłe miejsce. Po tym czasie wytrąci się charakterystyczny skrzep i kwaśne mleko będzie gotowe.
Warto jednak pamiętać, że w niepasteryzowanym mleku mogą pojawić się szkodliwe dla nas bakterie.
Możesz także przygotować litr mleka pasteryzowanego z butelki, wystarczy, że dodasz do niego dwie łyżki kefiru i odstawisz na jeden do dwóch dni. W tym przypadku również powinno się zsiąść.
Zsiadłe mleko – zastosowanie w kuchni
Kwaśne mleko oczywiście może stanowić samodzielny napój, w szczególności sprawdzi się w upalne dni, doskonale gasząc pragnienie. Napój tej jest również popularnym dodatkiem do jednego z najpopularniejszych polskich obiadów podawanych latem. Mowa tu oczywiście o jajkach sadzonych podawanych z młodymi ziemniaczkami z koperkiem i zsiadłym mlekiem. Można także dodać go do zup, np. chłodnika czy żurku.
Zsiadłe mleko może stanowić również bazę do koktajli, bardzo dobrze będzie komponowało się z owocami jagodowymi, truskawkami, borówkami, jagodami czy malinami. Taki napój dobrze sprawdzi się jako szybka przekąska na drugie śniadanie. Świetnie nada się również do dań na słodko, czyli owsianek, jaglanek, a także wszelkich placuszków. Można także dodać go do wypieków, aby ciasto lepiej urosło. Ten patent sprawdzi się na przykład w przypadku biszkoptów. Co ciekawe, w niektórych krajach ze zsiadłego mleka produkuje się także ser, np. domowy twaróg.
Sprawdź, w jaki sposób zsiadłe mleko wykorzystali nasi użytkownicy.
1. Zsiadłe mleko z mleka pasteryzowanego
Zobacz przepisZsiadłe mleko z mleka pasteryzowanego / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Placuszki ze zsiadłego mleka z owocami
Zobacz przepisPlacuszki ze zsiadłego mleka z owocami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Truskawki w galaretce z zsiadłego mleka
Zobacz przepisTruskawki w galaretce z zsiadłego mleka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Babka z zsiadłego mleka bez cukru
Zobacz przepisBabka z zsiadłego mleka bez cukru / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Racuchy z mleka zsiadłego z powidłami
Zobacz przepisRacuchy z mleka zsiadłego z powidłami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Chlebki z zsiadłego mleka z białym serem i koperkiem
Zobacz przepisChlebki z zsiadłego mleka z białym serem i koperkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Naleśniki na zsiadłym mleku
Zobacz przepisNaleśniki na zsiadłym mleku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Chleb na zsiadłym mleku
Zobacz przepisChleb na zsiadłym mleku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Muffinki na zsiadłym mleku z borówkami
Zobacz przepisMuffinki na zsiadłym mleku z borówkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Oładki z truskawkami - placuszki na zsiadłym mleku
Zobacz przepisOładki z truskawkami - placuszki na zsiadłym mleku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
11. Chłodnik z młodych buraków z zsiadłym mlekiem
Zobacz przepisChłodnik z młodych buraków z zsiadłym mlekiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
12. Żur na zsiadłym mleku z białą kiełbasą
Zobacz przepisŻur na zsiadłym mleku z białą kiełbasą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Schabowy palce lizać. Siostra Anastazja zdradza przepis na nietypowy farsz »
Kto powinien unikać bananów w diecie? Nie chodzi tylko o kalorie »