Spis treści:
- Wątróbka, jedno z najbardziej znienawidzonych dań dzieciństwa
- Jakie właściwości ma wątróbka?
- Jak przygotować wątróbkę?
Niemal każdy pamięta z dziecięcych lat potrawy, które do dziś wzbudzają niechęć, a ich smak wolelibyśmy zapomnieć. Złą sławą wśród najmłodszych smakoszy cieszyła się między innymi wątróbka. Podroby, które dużą popularność zyskały w czasach PRL-u. Dziś spróbujemy odczarować to danie, sprawdzimy, jakie ma właściwości oraz podpowiemy ci, jak przygotować wątróbkę, aby była smaczna i miękka.
Wątróbka, jedno z najbardziej znienawidzonych dań dzieciństwa
Każde dziecko, które lubiło przesiadywać z mamą lub babcią w kuchni, z pewnością ma w pamięci potrawy, które przygotowywały na domowe obiady. Nie zawsze były to jednak pyszne naleśniki z twarożkiem, czy słodkie racuchy z jabłkami. Czasem na obiad pojawiała się wątróbka. Postrachem wśród najmłodszych były plastikowe woreczki z krwawym mięsem w środku. Taki widok bez trudu mógł zniechęcić do spróbowania tego dania. Często nie pomagały zachęty i namowy najbliższych, wychwalające zdrowotne właściwości wątróbki.
Innym powodem, który odstraszał nas przed jej zjedzeniem, było nieodpowiednie przygotowanie wątróbki. Brak usunięcia błonek i "żyłek" skutkował pojawieniem się w mięsie odpychających zrostów. Nie pomagało również zbyt krótkie lub za długie smażenie. Ponadto wątróbka często wychodziła twarda lub gorzkawa. Niedostateczna wiedza na temat smażenia wątróbki, kończyła się tym, że w wielu domach z pokolenia na pokolenie panowało przekonanie, że podroby te są niesmaczne. Wystarczy jednak zastosować pewne triki, dzięki którym wątróbka stanie się prawdziwym rarytasem.
Jakie właściwości ma wątróbka?
Znajduje się w niej sporo witamin, takich jak witamina, A która wspiera wzrok, oraz chroni oczy przed chorobami, witaminy grupy B, wspierające między innymi układ nerwowy oraz funkcje metaboliczne, a także witamina C, odpowiadająca za odporność organizmu, ma także działanie antyoksydacyjne. Dodatkowo znajdziemy tu substancje mineralne, w tym: potasu, fosforu, żelaza, sodu, selenu, czy magnezu. Spożywanie wątróbki, w której obecne jest żelazo, pomaga wspierać funkcje krwiotwórcze organizmu, a także chroni go przed anemią. Ponadto potas pomaga regulować prawidłowe ciśnienie krwi. Wątróbka jest dobrym źródłem białka, posiłki bogate w proteiny pomagają na dłużej się nasycić, dzięki czemu unikniemy podjadania pomiędzy posiłkami. Białko jest także istotne dla prawidłowej pracy mięśni.
Jak przygotować wątróbkę, żeby nie była twarda i gorzka?
Przygotowanie wątróbki zacznij od jej umycia i oczyszczenia z wszelkich błonek, szczególnie jest to istotne w przypadku wątróbki wołowej. Wątróbkę pokrój na mniej więcej takie same kawałki, aby usmażyły się w tym samym czasie. Dodatkowo niektórzy polecają wymoczyć ją w mleku, kefirze lub jogurcie. Kawałki wątróbki przełóż do miski, wlej wybrany nabiał i odstaw ją do lodówki na kilka godzin lub całą noc. Te zabiegi mają pozbawić wątróbkę niechcianej goryczki, a także sprawić, że będzie miękka i delikatna. Aby wątróbka nie pryskała podczas smażenia, osusz ją na ręczniku papierowym.
Na czym smażyć wątróbkę? Najlepiej sprawdzi się tu olej rzepakowy lub masło klarowane. Wątróbkę warto smażyć pod przykryciem, z dwóch stron, aż nabierze złotego koloru. Co zrobić, żeby wątróbką nie była twarda? Pamiętaj o tym, aby posolić ją pod sam koniec smażenia, wówczas będzie miękka i soczysta. Dodatkowo w czasie smażenia nie wbijaj w wątróbkę widelca, ani jej nie nakłuwaj, sprawi to, że pozbędziesz się z nich soków, które zapewniają odpowiednią wilgotność podrobów. Co dodać do wątróbki? Świetnie komponuje się oczywiście z podsmażoną cebulką, możesz również dodać do niej jabłka lub śliwki.
Sprawdź, w jaki sposób nasi użytkownicy przygotowują wątróbkę.
2. Zapiekanka ryżowa z wątróbką
Zobacz przepisZapiekanka z wątróbką z ryżem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Wątróbka po hiszpańsku
Zobacz przepisWątróbka po hiszpańsku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Wątróbka po aleksandryjsku
Zobacz przepisWątróbka po aleksandryjsku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Wątróbka w melasie z granatów
Zobacz przepisWątróbka w melasie z granatów / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: fit.poradnikzdrowie.pl, smaker.pl
Autor: Anna Hutek-Brzezinka
Zobacz także:
Lepsza wersja śliwek. Regulują pracę jelit, obniżają ciśnienie, hamują apetyt »
Pij o poranku przez trzy tygodnie. Różnicę odczują nie tylko jelita »
Tycie na twarzy i obrzęk wokół oczu to pierwsze objawy. Choruje ważny narząd »