Spis treści:
W teorii przygotowanie ogórków małosolnych nie jest niczym skomplikowanym. Jednak w praktyce może pojawić się wiele pytań: co zrobić, aby ogórki nie były miękkie, jakie dodatki do nich dorzucić, zalewać zimną, czy ciepłą wodą? W internecie znajdziesz wiele praktycznych porad, które mają sprawić, że domowe przetwory wyjdą pierwszorzędnie. Warto wypróbować patent z kromką chleba. W poniższym artykule podpowiemy ci, jak zrobić ogórki małosolne z chlebem.
Jakie właściwości mają ogórki małosolne?
Ogórki małosolne to doskonały dodatek do codziennej diety. Przede wszystkim składają się z wody, dzięki czemu można jeść je bez obaw, w szczególności na diecie odchudzającej. Są produktem niskokalorycznym - w 100 g znajdziesz jedynie 11 kcal.
Co ciekawe, obecne są w nich także witamina A, C, E i K, a także wapń, magnez, potas i fosfor. Dodatkowo kiszonki są naturalnymi probiotykami, jedzenie ogórków małosolnych doskonale wpływa na mikroflorę jelitową, korzystnie działają na wzmocnienie odporności. Ponadto zawartość błonnika w ogórkach pozytywnie wpłynie na proces trawienia, zapobiegając zaparciom. Obecna w ogórkach acetylocholina to substancja, która pomaga regulować ciśnienie krwi i oraz stymuluje perystaltykę jelit.
Jak zrobić ogórki małosolne z chlebem?
Okazuje się, że dodanie do ogórków małosolnych kromki chleba przyśpiesza wytwarzanie kwasu, a co za tym idzie, ogórki szybciej będą gotowe do zjedzenia. Do przygotowania ogórków małosolnych z chlebem, będziesz potrzebować: dwóch kilogramów ogórków gruntowych, półtora litra wody, trzech łyżek soli, półtorej łyżki cukru, kilku gałązek kopru, czterech ząbków czosnku, kawałka chrzanu oraz trzech kromek chleba.
Zacznij od dokładnego umycia ogórków. Aby nie miały goryczki, możesz wymocz je w zimnej wodzie - przez dwie do trzech godzin. Wpłynie to także pozytywnie na ich chrupkość. Możesz także odciąć ich końcówki, dzięki czemu szybciej się zrobią. Następnie włóż je ciasno do nowych lub wyparzonych słoików, wciskając pomiędzy obrany czosnek, korzeń chrzanu i koper. Do garnka wlej wodę, zagotuj ją, rozpuść cukier i sól, ciepłą wodą zalej ogórki, pozostawiając miejsce na kromkę chleba, która włóż na samym końcu. Ogórki dociśnij talerzykiem i przykryj bawełnianą ścierką, odstaw w ciepłe miejsce. Ogórki będą gotowe po kilku dniach.
Sprawdź, jakie przepisy na ogórki małosolne przygotowali nasi użytkownicy:
6. Ogórki małosolne z miodem
Zobacz przepisOgórki małosolne z miodem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródła: smaker.pl
Autor: Anna Hutek
Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
To najlepsze jedzenie na upały. Chłodzą i szybko nawadniają »
Siemię lniane może zaszkodzić. Chcesz wprowadzić do diety, to tylko w ten sposób »
To prawdziwa uczta dla miłośnika polskiej kuchni. Przepis na kotlety sarmackie »