Spis treści:
- Jakie właściwości ma bób?
- Kto powinien jeść bób?
- Jak gotować bób, żeby nie śmierdział?
- Potrawy z bobu – 10 przepisów na bób
Dla wielu osób bób smakuje najlepiej ugotowany w osolonej wodzie, inni wolą podać go polanego masłem lub z dodatkiem bułki tartej. Chociaż klasyczne rozwiązania w kuchni zawsze się obronią, bób warto wykorzystać również do bardziej skomplikowanych przepisów. W poniższym artykule opowiemy ci nieco o właściwości tego warzywa, sprawdzimy kto powinien je jeść oraz przedstawimy ci 10 przepisów na bób.
Sprawdź także: Co zamiast bułki tartej do fasolki szparagowej? Z tym dodatkiem to poezja smaku
Jakie właściwości ma bób?
Jedząc bób dostarczasz organizmowi białka roślinnego, które jest niezbędną substancją budulcową wszystkich komórek w organizmie, wpływa na prawidłową pracę mięśni, a także odpowiada za sytość posiłku. Nie brakuje w nim również błonnika pokarmowego, który odpowiada za prawidłowe trawienie, pomaga również pozbyć się zaparć. Dodatkowo błonnik pomaga obniżyć wysoki poziom "złego" cholesterolu oraz cukru we krwi.
W bobie jest także sporo substancji o działaniu antyoksydacyjnym, które pomagają walczyć ze szkodliwym działaniem wolnych rodników, wspierają odporność, działają przeciwstarzeniowo i antynowotworowo.
Co więcej, znajdziemy w nim sporo witamin i minerałów, między innymi witaminy z grupy B, witamina C, K, a także substancje mineralne, takie jak: fosfor, żelazo, mangan, cynk, selen czy potas. Bób korzystnie wpływa także na układ nerwowy, między innymi pomaga zapobiegać chorobie Parkinsona. Bób korzystnie działa na układ krążenia, pomaga regulować ciśnienie krwi oraz poprawia krążenie.
Kto powinien jeść bób?
Bób przede wszystkim będzie idealnym produktem dla wegetarian i wegan. Rośliny strączkowe dostarczają protein, których często brakuje w diecie osób, które nie jedzą mięsa czy produktów odzwierzęcych. Z tego samego powodu mogą sięgnąć po niego osoby, które dużo trenują, a ich celem jest rozbudowa mięśni – do czego niezbędne jest białko.
Osoby, które chcą zgubić zbędne kilogramy, również powinny włączyć do jadłospisu dania z bobem. Jest niezwykle sycącym produktem bogatym w składniki odżywcze, a dodatkowo jest niskokaloryczny, 100 g surowego bobu zawiera ok. 76 kcal.
Jedzenie bobu będzie korzystne również dla osób, które borykają się z anemią, ponieważ zawiera sporą ilość żelaza. Będzie również dobrym wyborem żywieniowym dla kobiet w ciąży, zawiera kwas foliowy, tak istotny do prawidłowego rozwoju dziecka.
Jak gotować bób, żeby nie śmierdział?
Osoby wrażliwe na zapachy unikają gotowania bobu z powodu nieprzyjemnego zapachu. Jeśli chcesz zmniejszyć nieprzyjemną woń, do gotującej się wody należy dodać gałązki świeżego koperku lub ziarna kminku. Przed rozpoczęciem gotowania, warto również wymoczyć bób w zimnej wodzie, następnie odlać ją i ugotować w świeżej. Aby bób smakował jeszcze lepiej, oprócz soli, do gotującej się wody wsyp łyżeczkę cukru.
Potrawy z bobu – 10 przepisów na bób
Bób można przygotować na wiele sposobów, ugotowane ziarna można dodać do makaronów, kasz, ryżu, zup i sałatek. Świetnie smakować będzie również w formie pasty na kanapki. Wystarczy ugotowany bób zmiksować na gładką maskę z odrobiną oliwy, ząbkiem czosnku, solą i pieprzem, aby dodać nieco pikanterii, dosyp odrobinę chili.
Purée z bobu będzie doskonałym dodatkiem do obiadu. Wystarczy dokładnie zblendować ugotowany bób z kilkoma łyżkami kwaśnej śmietany, a następnie całość doprawić solą i pieprzem.
Masz ochotę na porządną dawkę kulinarnych inspiracji? Oto 10 przepisów na bób:
To danie będzie idealne dla osób, które są na diecie wegetariańskiej, albo z przyczyn zdrowotnych unikają mięsa. Kotleciki z bobem zrobisz z zaledwie z kilku składników, będą potrzebne ci jajka oraz pełnotłusty twaróg. Dodatek czosnku i świeżej bazylii sprawi, że potrawa będzie wyrazista i przepyszna.
2. Pierogi z bobem i boczkiem
Zobacz przepisPierogi z bobem i boczkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Pierogi to narodowe polski danie, najczęściej wybieramy te z mięsem, białym serem czy owocami. Dla osób, które lubią eksperymentować w kuchni, świetnym pomysłem na letnie pierogi będzie przygotowanie ich z farszem z bobu. Jednak to nie wszystko, wewnątrz delikatnego ciasta znajdą się również: ziemniaki, młoda kapusta, chrupiący boczek, a także dodatek ziół, kolendry i tymianku. Nie zabraknie również gałki muszkatołowej i parmezanu. Taki farsz to prawdziwa bomba smaku. Pierogi podawaj z kwaśną śmietaną.
Bób sprawdzi się również jako dodatek do kremowego risotto. Najlepszym wyborem będzie tu ryż arborio. Może wydawać ci się, że ryż w połączeniu z bobem może wyjść mdły. Nic bardziej mylnego! Dodatek czosnku, limonki, koperku i parmezanu, sprawi, że danie będzie prawdziwą poezją smaku.
4. Makaron z wołowiną i bobem
Zobacz przepisMakaron z wołowiną i bobem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Nietypowym, ale bardzo smacznym połączeniem, idealnym na szybki obiad będzie makaron z wołowiną i bobem. Autorka dania wykorzystała tu mięso wołowe ugotowane w rosole. Zwieńczeniem potrawy będzie sos na bazie śmietany, warto dorzucić również cukinię.
5. Zapiekanka z bobem i ziemniakami
Zobacz przepisZapiekanka z bobem i ziemniakami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Szybkie i proste danie z bobem? Świetnie sprawdzi się tu zapiekanka z bobem i ziemniakami, dodaj do niej również pieczarki oraz wędlinę z indyka. Niezwykłą kremową konsystencję zapewni beszamel, natomiast ser cheddar doda daniu ostrości.
6. Pizza z bobem i kurczakiem
Zobacz przepisPizza z bobem i kurczakiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Lubisz domową pizzę? Koniecznie przygotuj tę z bobem i kurczakiem. Jeśli w twoim domu mieszkają niejadki, które krzywią się na widok warzyw, w tym daniu z pewnością zjedzą je ze smakiem. Domowa, zdrowsza wersja ulubionego fast-foodu, która zasmakuje całej rodzinie.
7. Pasta jajeczna z bobem i tuńczykiem
Zobacz przepisPasta jajeczna z bobem i tuńczykiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Bób można również podać na śniadanie w postaci pysznej pasty jajeczne z bobem i tuńczykiem. Taka propozycja to prawdziwy zastrzyk energii oraz spora dawka białka. Koniecznie podawaj ze świeżym pieczywem.
8. Bób z kaszą bulgur i soczewicą
Zobacz przepisBób z kaszą bulgur i soczewicą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Dietetycy zalecają, aby w zdrowej diecie znalazły się kasze. Ta z dodatkiem bobu oraz soczewicy będzie świetnym pomysłem na obiad, warzywa strączkowe sprawią, że długo będziesz czuć się syty. W potrawie nie brakuje również świeżej zieleniny, mięta, natka pietruszki, lekko ostra cebulka dymka oraz starta skórka z cytryny podkreśli smak dania i doda jej orzeźwiającego charakteru.
Jeżeli na obiad najchętniej jadasz zupy, koniecznie przygotuj tę z dodatkiem bobu. Będziesz potrzebować również ziemniaków, marchewki, świeżej natki pietruszki oraz specjalnego dodatki, czyli hiszpańskiego chorizo. Ta wyrazista, lekko ostra kiełbasa sprawi, że twoje danie na pewno nie będzie nudne.
10. Terrina z groszkiem i bobem
Zobacz przepisTerrina z groszkiem i bobem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Imprezowa przekąska z bobem, a może pomysł na szybki lunch do pracy? Terrina z groszkiem i bobem to danie, które nie tylko pysznie smakuje, ale i wygląda genialnie. Połącz śmietankowy serek, jogurt grecki, bób, groszek oraz natkę pietruszki, aby wyczarować puszyste i delikatne danie. Całość zawinięta w cieniutkie plastry ogórka sprawi, że kompozycja smaków będzie niezwykle świeża, wprost idealna na ciepłe, letnie dni.
Źródła: medonet.pl, fit.poradnikzdrowie.pl
Autor: Anna Hutek
Zobacz także:
Zielony koktajl od Ewy Wachowicz. Pomoże „wymieść” toksyny z organizmu i wspomoże odchudzanie »
Przejadły ci się lody? Spróbuj tego chłodnego deseru, który je zastąpi »
Nie obieraj, a jeśli obierzesz, nie wyrzucaj. Zaskakujące właściwości skórek z ziemniaków »