Dania jednogarnkowe

Bomby witaminowe warto dodawać do posiłków nie tylko zimą, gdy tych witamin potrzebujemy najwięcej. Tego typu produkty spożywcze to bogactwo, z którego należy korzystać przez cały rok. Zwłaszcza, jeśli mamy ku temu możliwość. W przypadku żurawiny sezon nie trwa zbyt długo, natomiast jej suszona wersja dostępna jest przez cały czas. I całe szczęście!

Żurawina na 7 sposobów| Fot. 123RF/Picse

Z tego artykułu dowiesz się:

Żurawina kojarzy nam się głównie z właściwościami moczopędnymi, które wspierają zdrowie dróg moczowych.

Jednak to nie wszystko, co ten owoc ma w zanadrzu. Oprócz pysznego smaku, dostarcza organizmowi wiele cennych składników odżywczych. Sprawdź, dlaczego warto dołączać żurawinę do swojego menu.

 

Sprawdź także: 10 sposobów na czerstwe pieczywo

Żurawina - właściwości zdrowotne

Co kryje w sobie żurawina? Właściwości zdrowotne tego owocu mogą was zadziwić. Przede wszystkim nie jest to wyłącznie wsparcie dla dróg moczowych, choć żurawina rzeczywiście doskonale sprawdza się jako owoc o właściwościach moczopędnych i przeciwbakteryjnych. Dlatego właśnie napary z niego są wybawieniem dla osób cierpiących na infekcje pęcherza.

Na co jeszcze pomaga żurawina? Dzięki wysokiej ilości witaminy C chroni ona przed działaniem wolnych rodników, które odpowiadają za rozwój wielu chorób, w tym także nowotworów. Zmiataniem wolnych rodników zajmuje się nie tylko witamina C, ale również E, którą także znajdziemy w żurawinie. Ona też jest silnym antyoksydantem.

Żurawina zawiera również kwercetynę - flawonoid o działaniu przeciwzapalnym i przeciwnowotworowym, który wspiera prawidłowe działanie układu sercowo-naczyniowego. Dodatkowo w żurawinie znaleźć można również luteinę i beta-karoten, które mają ogromne znaczenie dla narządu wzroku. Tak, żurawina to stanowczo owoc, który warto dołączyć do diety. A można to zrobić na wiele różnych sposobów - o tym więcej już za chwilę.

 

Zobacz: Owsiane ciasteczka z czekoladą i żurawiną

Żurawina - właściwości odżywcze

Wiecie już, jakie wartości zdrowotne posiada żurawina. Właściwości odżywcze także warto wziąć pod uwagę. Zwłaszcza że są one różne w zależności od tego, czy owoce są świeże, czy też suszone.

Świeża żurawina zawiera niemal 90% wody. Reszta to błonnik i węglowodany. Co dzieje się z żurawiną po ususzeniu? Przede wszystkim znacząco rośnie ilość węglowodanów i kilokalorii. W 100 gramach znajdziemy aż 82,8 gramów węglowodanów (w świeżej żurawinie jest ich zaledwie 12), a kalorii jest aż 300!

Ilość błonnika wzrasta nieznacznie. Chociaż surowa żurawina jest dużo bardziej dietetyczna, raczej nie je się jej na surowo, a raczej po przetworzeniu. Z kolei żurawinę suszoną można zajadać w formie przekąski, choć w niezbyt dużych ilościach. Głównie ze względu na kalorie.

Sprawdź także: TOP 10 najpopularniejszych przepisów lutego 2022 r. na Smaker.pl

Co można zrobić z żurawiny?

Co można zrobić z żurawiny? To owoc, który doskonale nadaje się do robienia soków, konfitur i sosów. Jednak to nie wszystko, co można zrobić z żurawiną. Istnieje wiele przepisów - na słodko i wytrawnie, które możecie wykorzystać. Z chęcią się nimi z wami podzielimy.

Sos do mięs

Sos do mięs z żurawiny to jeden z najbardziej podstawowych przepisów, które są niezwykle popularne nie tylko w naszym kraju, ale także w Stanach Zjednoczonych. Tam sos żurawinowy podaje się podczas Święta Dziękczynienia. Można dodać go do drobiu czy też do czerwonego mięsa, a nawet do serów.

Jak zrobić sos żurawinowy do mięs? Potrzebujecie czterech szklanek żurawiny, szklanki wody i cukru, a także odrobiny gałki muszkatołowej, która jednak nie jest konieczna. Najważniejszym składnikiem jest tu żurawina. Zacznijcie od umycia owoców i zagotowania wody wraz z cukrem.

Do wrzątku powoli dodawajcie żurawinę i znów doprowadźcie całość do wrzenia. Zmniejszcie ogień i zacznijcie dusić całość przez 15 minut. Dodajcie odrobinę gałki muszkatołowej. W tym czasie żurawina się rozpadnie, a woda się wygotuje. Zdejmijcie garnek z płyty i poczekajcie, aż całość ostygnie. W tym czasie sos zgęstnieje. Jeśli chcecie, by był jednolity, wystarczy zmiksować go ręcznym blenderem.

Żurawina z camembertem

Żurawina z camembertem to doskonałe połączenie. Jeśli został wam sos, który przygotowaliście do mięsa, możecie wykorzystać go właśnie jako dodatek do sera. Najlepiej będzie smakować z pieczonym camembertem, który pod wpływem ciepła pięknie się roztopi. Włóżcie ser do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni na siedem minut. Po tym czasie wyciągnijcie go i podajcie razem z sosem żurawinowym.

Konfitura z żurawiny

Konfitura z żurawiny to pyszny dodatek do kanapek czy naleśników. Zamiast kupować gotową, lepiej zrobić ją samemu - zwłaszcza w sezonie na żurawinę. Przepis jest banalnie prosty. Potrzebujecie do niego pół kilograma żurawiny, 150 gramów cukru, pół szklanki wody i startego jabłka.

Zacznijcie od umycia owoców i wymieszania ich z odrobiną wody. Dosypcie cukier i przełóżcie połowę owoców, wodę i jabłko do garnka. Zacznijcie gotować całość na małym ogniu, mieszając od czasu do czasu, by nie przypalić konfitury. Gdy owoce puszczą sok, dodajcie pozostałą żurawinę i gotujcie pół godziny. Całość powinna być gęsta i klejąca.

 

Sok żurawinowy

Esencjonalny sok żurawinowy to idealny napój na zimę - skutecznie odstrasza przeziębienie i inne infekcje. Aby przygotować taki sok, potrzebujecie kilograma owoców, pół kilograma cukru i litr wody (bądź mniej - wtedy sok będzie jeszcze mocniejszy w smaku).

Wystarczy, że zasypiecie żurawinę cukrem i będziecie gotować ją razem z wodą przez godzinę lub dwie na małym ogniu. Po tym czasie przelejcie całość do słoika i przetrzyjcie owoce przez sitko. Znów zagotujcie sok i wlejcie go do butelek lub słoików.

Chleb z żurawiną

Chleb z żurawiną to doskonały element śniadań - wytrawny, a jednak z elementami słodyczy. Do tego przepisu potrzebujecie żurawiny suszonej. Najpierw zróbcie jednak zaczyn z 300 mililitrów wody, łyżeczki cukru i 20 gramów drożdży. Poczekajcie 10 minut, aż drożdże zaczną pracować.

Do miski wsypcie 400 gramów mąki pszennej, 100 gramów pokrojonej suszonej żurawiny i szczyptę soli. Wlejcie zaczyn i zacznijcie wyrabiać ciasto. Powinno odchodzić od dłoni. Zostawcie je do wyrośnięcia na pół godziny, a następnie pieczcie w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni przez 45 minut.

Blok czekoladowy z żurawiną

Blok czekoladowy to wspomnienie lat młodości dla wielu z nas. Koniecznie przygotujcie go, zamiast kupować czekoladę. Zacznijcie od podgrzania w garnku wody, opakowania masła i pięciu łyżeczek kakao. Do takiej mikstury dodajcie także 100 gramów cukru.

Gdy cukier się rozpuści, dodawajcie stopniowo mleko w proszku (500 gramów), ciągle mieszając. W masie nie mogą powstać grudki. Zestawcie garnek z ognia i dodajcie pokrojoną żurawinę (100 gramów) oraz inne dodatki, jeśli macie na nie ochotę. Na przykład herbatniki! Masę przełóżcie do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia i włóżcie całość do lodówki. Gdy blok czekoladowy z żurawiną stężeje, można zacząć go zajadać!

Sałatka z żurawiną

Żurawina doskonale nadaje się jako składnik sałatek. Sałatka z żurawiną jest odrobinę słodka, a w połączeniu z winegretem staje się bardziej wyrazista. Może znaleźć się w niej rukola, ser pleśniowy, pomidorki koktajlowe, oliwki i właśnie pokrojona suszona żurawina. Całość skropcie winegretem i dodajcie nasiona słonecznika. Szybki i pyszny pomysł na obiad lub kolację.

Żurawina z całą pewnością jest owocem, który warto włączyć do swojej diety. Mamy nadzieję, że teraz wiecie już, jak to zrobić.

1. Sałatka z żurawiną i serem pleśniowym

 Sałatka z żurawiną i serem pleśniowym Zobacz przepis

Sałatka z żurawiną i serem pleśniowym/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Francuskie sakiewki z camembertem i żurawiną

 Francuskie sakiewki z camembertem i żurawiną Zobacz przepis

Francuskie sakiewki z camembertem i żurawiną/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Chleb pełnoziarnisty z żurawiną i pestkami dyni

 Chleb pełnoziarnisty z żurawiną i pestkami dyni Zobacz przepis

Chleb pełnoziarnisty z żurawiną i pestkami dyni/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Smażony camembert z żurawiną

 Smażony camembert z żurawiną Zobacz przepis

Smażony camembert z żurawiną/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Żurawina z pigwą

 Żurawina z pigwą Zobacz przepis

Żurawina z pigwą/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Sos żurawinowy

 Sos żurawinowy Zobacz przepis

Sos żurawinowy/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Schab z żurawiną

 Schab z żurawiną Zobacz przepis

Schab z żurawiną/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Sernik z żurawiną

 Sernik z żurawiną Zobacz przepis

Sernik z żurawiną/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Jesienna kostka trio z migdałami

 Jesienna kostka trio z migdałami Zobacz przepis

Jesienna kostka trio z migdałami/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Blok czekoladowy z żurawiną

 Blok czekoladowy z żurawiną Zobacz przepis

Blok czekoladowy z żurawiną/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

11. Tort żurawinowy

 Tort żurawinowy Zobacz przepis

Tort żurawinowy/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

11. Szarlotka z żurawina na kruchym cieście

 Szarlotka z żurawina na kruchym cieście Zobacz przepis

Szarlotka z żurawina na kruchym cieście/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Wojna Rosja-Ukraina. Śledź relację na żywo »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy »

Raport: "Obudziły mnie strzały". Wojna w Ukrainie »

Zespół stresu pourazowego - choroba nie tylko z pola walki »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Kasztanek bez pieczenia

Lubisz cukierki czekoladowe Kasztanki? Zachwyci cię prosty deser Kasztanek –...

Odsłon: 2256

30 min
2
Sałatki Sałatka nicejska

Sałatka nicejska to francuskie, klasyczne danie. Pierwotnie było potrawą popu...

Odsłon: 18324

30 min
20
Sałatki Surówka z kapusty, marchewki i pora

Surówka z kapusty, marchewki i pora to idealny wybór! Jest szybka w przygotow...

Odsłon: 11

30 min
0

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

1
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

1
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

8