Fot. 123RF/Picsel
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak przyrządzić udon z warzywami?
- Jak przygotować udona z kurczakiem?
- Jak przyrządzić makaron udon z wołowiną?
- Jak zrobić makaron udon teriyaki?
- Jakie dania zrobić z makaronem udon? (przepisy)
Czym jest udon? To makaron pszenny o dość grubym kształcie i przyjemnej, rozpadającej się konsystencji, który używany jest do wielu dań kuchni azjatyckiej. Dzisiaj zresztą podamy wam kilka przepisów, w których możecie użyć udon. Skoro wiecie już, czym jest, teraz musicie dowiedzieć się jeszcze, jak samodzielnie zrobić ten makaron. O tym również nie zapomnieliśmy. Koniecznie przeczytajcie nasz tekst.
Udon domowej roboty
Chociaż udon jest makaronem znanym w kuchni japońskiej, jego korzenie sięgają Chin. Dlatego także dania z tym makaronem znaleźć można w przeróżnych restauracjach azjatyckich. Udon domowej roboty wykonywany jest z mąki pszennej, nie zaś mąki durum (jak makarony włoskie), a także ciepłej wody i soli. To wszystko.
Jeśli zatem chcecie przygotować w domu makaron udon, możecie to zrobić bez większego problemu. Pamiętajcie jednak, że można go znaleźć w każdym sklepie i nie jest wcale taki drogi. To także dużo szybsze rozwiązanie. Jeśli wam się spieszy, skorzystajcie z gotowego makaronu.
Jeśli natomiast macie czas na gotowanie, koniecznie sami spróbujcie zrobić udon. Pół kilograma mąki pszennej zmieszajcie z 250 mililitrami ciepłej (ok. 50 stopni) wody, w której wcześniej rozpuście łyżeczkę soli. Zagniatajcie i wyrabiajcie tak długo, aż masa będzie jędrna i odklejająca się od ręki. Następnie ciasto owińcie w bawełnianą szmatkę i zostawcie na cztery godziny. Po tym czasie ciasto rozwałkujcie i tnijcie na paski o szerokości około sześciu milimetrów.
Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!
Udon - jak gotować?
Tak właśnie przygotowuje się makaron udon. Jak gotować go, by się nie skleił? Wystarczy wrzucić makaron do wrzącej, osolonej wody i gotować przez osiem minut. Tak samo gotuje się udon kupowany w sklepie. Wystarczy tylko kilka minut. Najlepiej posmakować makaron, czy jest już miękki, a następnie wylać go na durszlak.
Udon - przepisy na udon z warzywami
Makaron, czy też kluski udon, mogą sprawdzić się świetnie w daniach wegetariańskich. Jeśli chcecie przygotować obiad w stylu azjatyckim, koniecznie sprawdźcie ten przepis na udon z warzywami. Czego potrzebujecie do tego dania? Dwóch marchewek, trzech pieczarek, czosnku, szalotki, kapusty pak choi, tofu, sosu sojowego, sosu chili i soku z cytryny.
Marchewki obierzcie i pokrójcie w cienkie paseczki. Szalotkę pokrójcie w piórka, a czosnek w drobną kostkę, tofu także w kostkę, z kolei pieczarki w plasterki. Kapusta może być rozdrobniona dość niechlujnie, gdyż i tak zwiędnie na patelni. Rozgrzejcie łyżkę oleju i wrzućcie na nią najpierw szalotkę i czosnek, a następnie pieczarki i marchew, a później kapustę.
Mieszajcie i smażcie przez kilka minut. Dodajcie tofu - smażcie jeszcze przez pięć minut. Dodajcie makaron i polejcie całość sosem zrobionym z czterech łyżek sosu sojowego, dwóch sosu chili i odrobiny soku z cytryny. Makaron i warzywa szybko go wchłoną. Danie jest gotowe. Możecie ozdobić je ziarnami sezamu.
Udon - przepisy na udon z kurczakiem
Makaron udon z kurczakiem to szybkie danie, które bez problemu uda wam się przygotować w domu. Potrzebujecie do niego jednak kilku składników - jego smak jest tak wyjątkowy właśnie ze względu na wielość smaków.
100 gramów kurczaka pokrójcie w paski. Marchewkę obierzcie i pokrójcie w paseczki. 15 gramów grzybów shitake namoczcie w ciepłej wodzie i także pokrójcie na paski. Przyda wam się także drobno posiekany imbir i czosnek w niewielkich ilościach. Cebulę dymkę możecie pokroić w piórka. Kurczaka usmażcie na patelni z odrobiną oleju.
Następnie na innej patelni usmażcie czosnek, imbir i grzyby, marchew oraz cebulę. Po kilku minutach dodajcie do nich makaron, który polejecie dwiema łyżkami sosu teriyaki i dwiema łyżeczkami sosu sojowego. Wymieszajcie i przełóżcie na talerz. Dodajcie kawałki kurczaka.
Zobacz: Sałatka z krewetkami na makaronie ryżowym z warzywami
Udon z wołowiną
Udon z wołowiną także nie potrzebuje wiele czasu. Jest nieziemsko pyszny - można zajadać go codziennie. Pamiętajcie także, że możecie wykorzystać inny azjatycki makaron. Co przyda wam się do tego dania? 100 gramów wołowiny, 40 gramów grzybów shitake, papryczka chili, groszek cukrowy (duża garść), ząbek czosnku, czerwona papryka, a także sos sojowy, sok z limonki, sos ostrygowy.
Zacznijcie od przygotowania wołowiny, którą należy pokroić w cienkie paski i zamarynować w sosie sojowym. Nie jest to konieczne, jednak dzięki temu mięso będzie jeszcze bardziej aromatyczne. Grzyby posiekajcie (po namoczeniu), papryczkę również. Czosnek pokrójcie w drobną kostkę, a groszek na połówki. Papryka powinna być pokrojona w wąskie słupki. Rozgrzejcie patelnię i zacznijcie smażyć wołowinę. Przełóżcie ją do miseczki. Teraz czas na czosnek i papryczkę chili.
Po chwili dodajcie do nich paprykę i grzyby oraz groszek. Po kilku minutach połączcie całość z wołowiną. Po obsmażeniu wrzućcie na patelnię gotowy makaron udon. Teraz czas na sos z trzech łyżeczek sosu sojowego, łyżeczki sosu ostrygowego i soku z limonki. Polejcie nim makaron i warzywa z wołowiną, dokładnie mieszając, by oblepił on całość. Tak, danie jest już gotowe. Możecie je zajadać.
Udon teriyaki
Sos teriyaki jest dość specyficzny - słodkawy i intensywny. Dlatego doskonale sprawdza się w kuchni azjatyckiej. A w połączeniu z makaronem udon będzie wręcz idealny. Jak zrobić udon teriyaki? Możecie przyrządzić go z kurczakiem czy też wołowiną bądź wybrać wersję wegetariańską - jak wolicie.
Do tego dania potrzebujecie oczywiście sosu teriyaki, ale także sosu sojowego jasnego i ciemnego. Oprócz tego w daniu powinna znaleźć się pokrojona w słupki, obrana marchewka, niewielkie różyczki brokułu, cebula dymka pokrojona w piórka, odrobina czosnku i imbiru, a także papryka w słupki. Zacznijcie od ugotowania brokułu, który powinien być zrobiony al dente. Jeśli dodajecie kurczaka, możecie usmażyć go z chrupiącą panierką zrobioną ze skrobi. Po obtoczeniu wrzućcie go na głęboki olej.
Następnie rozgrzejcie na patelni olej i wsypcie imbir oraz czosnek. Dodajcie cebulę, marchewkę i paprykę. Smażcie je przez trzy minuty. Dodajcie brokuł i makaron. Teraz czas na sos. Zmieszajcie dwie łyżki sosu teriyaki z łyżką sosu sojowego jasnego i łyżeczką ciemnego. Dodajcie odrobinę brązowego cukru, by jeszcze podbić smak sosu. Wlejcie go na patelnię i mieszajcie całość, by sos oblepił makaron i warzywa. Na samą górę dodajcie kurczaka (jeśli planujecie go w daniu) i również mieszajcie przez chwilę, by on także zabarwił się od sosu. Danie posypcie sezamem. Gotowe.
Nic dziwnego, że makaron udon to tak popularne danie. Można zrobić go na wiele sposobów. I danie zawsze smakuje obłędnie.
Kapuśniak orientalny z udonem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Orientalny rosół z kaczki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Fasolka szparagowa z wołowiną i makaronem udon
Makaron udon z wołowiną / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Rozgrzewający rosół orientalny na gęsinie
Rozgrzewający rosół orientalny na gęsinie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Makaron udon z wędzonym łososiem i sezamem
Makaron udon z wędzonym łososiem i sezamem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Co dodać do placków ziemniaczanych, żeby nie ciemniały? »