Fot. 123RF/Picsel
Z tego artykułu dowiesz się:
- Z czego robi się omlet cesarski?
- Z czym podać omlet cesarski?
- Jak zrobić omlet cesarski? (przepisy)
Omlet cesarski różni się od tego tradycyjnego, którego zazwyczaj podajemy na śniadanie z szynką czy innymi, słonymi dodatkami.
Nie ulega wątpliwości, że jest to jedno z bardziej znanych dań kuchni austriackiej, które zdecydowanie warto spróbować. Ma słodki smak, przyjemną konsystencję, a w towarzystwie przypraw i owoców - po prostu obłędnie smakuje. Sprawdź, czym jest i jak zrobić omlet cesarski.
Sprawdź także: Podstawy gotowania - jak usmażyć dobrego omleta?
Co to jest omlet cesarski?
Omlet cesarski to słodkie danie pochodzące z Austrii. Ten gruby naleśnik serwowany jest tam jako danie główne lub deser. Potrawa znajduje się nawet na liście austriackich produktów tradycyjnych Federalnego Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa, Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Powstało wiele historii na temat pochodzenia dania. Podobno potrawa była jednym z ulubionych przysmaków cesarza Franciszka Józefa I i to na jego cześć otrzymała swoją nazwę. W języku niemieckim Kaiser oznacza właśnie cesarza.
Nietypowy jest też wygląd dania. Omlet cesarski rwie się na kawałki w trakcie smażenia, więc na talerzu podane są fragmenty puszystego ciasta z dodatkami, a nie cały placek.
Zobacz: Omlet z boczkiem
Z czego robi się omlet cesarski?
Jeśli zaciekawiła cię ta potrawa, to zabierz się za jej przygotowanie. Do przyrządzenia tradycyjnego Kaiserschmarrna będziesz potrzebować: mleka, mąki pszennej, jaj, cukru pudru i szczypty soli. Wystarczy zaledwie pięć produktów, by cieszyć się austriackim przysmakiem. Do omleta w tej wersji często dodaje się też rodzynki (np. nasączone rumem) lub przyprawia masę wanilią i świeżą cytrynową skórką, ale nie są to obowiązkowe składniki.
Jak zrobić omlet cesarski? Oddziel białka od żółtek. Wymieszaj żółtka, mleko, mąkę, cukier puder i szczyptę soli w jednolitą masę. Połącz delikatnie ze sztywną pianą ubitą z białek. Na patelni rozgrzej olej i wylej ciasto. Jeśli masz ochotę, posyp rodzynkami. Zakryj naczynie pokrywką, smaż na małym ogniu i nie mieszaj. Gdy spód omleta się zarumieni, odwróć go na drugą stronę, weź dwa widelce i rozerwij na małe kawałki. Podsmaż równomiernie. Twój omlet jest już gotowy!
Z czym podać omlet cesarski?
Kaiserschmarrn serwuje się prosto z patelni, gdy jest jeszcze gorący. Tuż przed podaniem należy obficie oprószyć go cukrem pudrem. Z czym jeszcze podać omlet cesarski? Można posypać go cynamonem do smaku albo podać ze słodkim sosem czy dżemem.
W Austrii często towarzyszy mu tradycyjny śliwkowy sos Zwetschkenröster, ale świetnie sprawdzą się też: powidła śliwkowe, mus jabłkowy, sos żurawinowy, sos waniliowy, krem cytrusowy lub duszone owoce. Danie warto udekorować listkiem świeżej mięty.
Jak zrobić omlet cesarski?
Niezależnie od tego, czy zaserwujesz to danie kuchni austriackiej na śniadanie, przekąskę, deser czy jarski obiad, z pewnością przypadnie do gustu zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Tym bardziej, jeśli dodasz ulubione składniki twoich bliskich. W zimie omlet cesarski rozgrzeje idealnie w wersji z duszonymi jabłkami i cynamonem, a w lecie możesz podać go z cukrem pudrem, świeżymi owocami i orzeźwiającym sosem z cytrusów.
Przekonaj się, jak zrobić Kaiserschmarrn. Zainspiruj się przepisami naszych Użytkowników i podziel w komentarzu, z jakimi dodatkami zrobisz swoją wersję tego pysznego dania!
Omlet wiedeński przepis / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Omlet cesarski Kaiserchmarrn
Jak zrobić omlet cesarski? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Jak zrobić omlet cesarski? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Kaiserschmarrn - omlet cesarski
Jak zrobić Kaiserschmarrn? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Omlet cesarski Kaiserschmarrn
Omlet cesarski - jak zrobić? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Dietetyczny omlet cesarski przepis / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!
Zobacz także:
Jak gotować warzywa strączkowe? »
Kupujesz pomidory w puszce? To błąd! »
Jak jeść więcej warzyw i owoców zimą? Spróbuj tych sposobów! »