Fot. 123RF/Picsel
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak zrobić świąteczne śledzie?
- Jak zrobić śledzie w śmietanie?
- Jak zrobić śledzie po cygańsku?
- Jak zrobić śledzie w pomidorach?
- Jakie śledzie zrobić na święta? (przepisy)
Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez śledzi. Ryba ta jest na tyle ważnym produktem na wigilijnym stole, że zazwyczaj występuje podczas uroczystości nie w jednej, a co najmniej w kilku odmianach. Sałatki, zalewy, zawijasy, z cebulą i jabłkiem, ze śmietaną, z pomidorami, a nawet po japońsku - możliwości jest co niemiara. Twoi goście uwielbiają świąteczne śledzie? Jak zrobić je krok po kroku, aby pięknie udekorowały stół i zachwyciły nawet najbardziej wymagających degustatorów?
Sprawdź najlepsze przepisy na Boże Narodzenie. Kliknij!
Świąteczne śledzie: jak zrobić je krok po kroku?
Pierwszy etap, o którym należy bezapelacyjnie pamiętać, to odpowiednia obróbka śledzi. Jeśli nie zadbasz o ich przygotowanie, zaserwowane przez ciebie potrawy będą bardzo słone. Wysoka zawartość soli może spowodować, że dania będą na tyle zdominowane przez specyficzny morski posmak, że nie będą nadawać się do jedzenia. Co zrobić, aby nie dać kulinarnej plamy podczas wigilijnej kolacji?
Podstawową techniką pozbywania się słoności ze śledzi jest długotrwałe moczenie. Stosując tę metodę, należy pamiętać o częstym jej wymienianiu, aby ryby nie były zanurzone w solance. Postawiłeś na solone śledzie z beczki? Zmieniaj zalewę co godzinę. Jeśli jednak twój wybór padł na te w oleju, możesz bez obaw skrócić cały proces do 10 minut. Tak przygotowana ryba świetnie sprawdzi się w wigilijnych sałatkach.
Masz wrażenie, że użycie samej wody do opłukania śledzi nie wystarczy? Zastosuj dodatkową opcję moczenia w mleku, które nie tylko pozbawia ryby morskiego aromatu, ale również pozwala nabrać kruchości i delikatności. Innym produktem spożywczym, który może przydać się podczas gotowania, jest maślanka. Pamiętaj jednak, że nada ona wigilijnemu składnikowi lekko kwaśnego posmaku. W ostatniej fazie moczenia możesz także posłużyć się wodą gazowaną z niewielkim dodatkiem soku z cytryny.
Po zapoznaniu się z metodami obróbki bożonarodzeniowej ryby czas wybrać przepisy, którymi posłużysz się, pichcąc świąteczne potrawy. Sposobów podania śledziowych dań jest całe mnóstwo. Poniżej znajdziesz te najpopularniejsze. Przeraża cię ich mnogość? Spokojnie - możesz śmiało wybrać kilka z nich, ponieważ są nieskomplikowane nawet dla największych amatorów!
Śledzie w oleju
To jedna z najprostszych receptur na świąteczną rybę. Bazą tego dania jest olej rzepakowy lub lniany, cebula, sok z cytryny lub ocet, listki laurowe i pieprz. Do wyczarowania śledzi w oleju możesz użyć całych ryb, ale te będą wymagać filetowania. W takim przypadku zacznij od odcięcia głowy i rozcięcia produktu wzdłuż brzucha. Pamiętaj o dokładnym oczyszczeniu wnętrzności i usunięciu kręgosłupa. Zdejmij skórę i odetnij ogon, a następnie pozbądź się wszystkich ości. Tak przygotowana ryba nadaje się do pokrojenia.
Nie masz za dużo czasu na świąteczne przygotowania i wolisz postawić na półprodukty? Jeśli twój wybór padł na kupne śledzie w oleju, wylej zalewę i postaw na taką domowej roboty. Po przyrządzeniu przystawka okazała się niesłona? Nie martw się, można temu łatwo zaradzić - i to na dwa sposoby. Wsyp trochę soli do słoików z gotowym daniem lub wyjmij z nich filety i każdy z osobna oprósz przyprawą. Na koniec delikatnie wymieszaj zawartość poszczególny naczyń i gotowe!
Zobacz: Piernikowe śledzie
Śledzie w śmietanie
Nie przepadasz za daniami, których bazą jest sowita ilość oleju? W takim razie śledzie w śmietanie to dobry wybór dla ciebie. Sprawdzony przepis na ten frykas opiera się na jabłkach, cebuli, kwaśnej śmietanie (18 proc.), świeżym koperku, świeżym szczypiorku oraz soli i pieprzu.
Zależy ci na kremowej konsystencji? Zmieszaj śmietanę z odrobiną majonezu. Ciekawym wyborem będzie również postawienie na łyżeczkę chrzanu, który nada potrawie niepowtarzalnego charakteru.
Śledzie w śmietanie smakują wyśmienicie podane ze świeżymi ziołami. Jeśli koperek lub szczypiorek to nie twoja bajka, możesz użyć natki pietruszki. Ryby te lubią kwaśne dodatki, dlatego warto pokusić się również o skrojenie kilku ogórków kiszonych i dorzucenie ich do dania.
Śledzie w occie
Kolejną opcją na wigilijne przystawki są śledzie w occie. Aby podać je na świątecznym stole, na liście zakupów umieść ocet spirytusowy (10 proc.), wodę, cebulę, cukier, liście laurowe, ziele angielskie i ziarenka gorczycy. Wybierając ryby, weź pod uwagę, że najlepsze danie wychodzi z tych młodych, czyli prawdziwych matiasów, zwanych również śledziami dziewiczymi.
Bazą śledzi w occie jest prosta do przyrządzenia zalewa. Do wybranego garnka wlej wodę i dodaj cukier, listki laurowe, ziele angielskie i gorczycę. Zagotuj miksturę i zdejmij z palnika, a następnie dodaj cebulę i ocet spirytusowy. Zawartość garnka wymieszaj i odstaw do wystygnięcia. Jeśli lubisz pieprzne dania, możesz śmiało dorzucić ziarenka pieprzu. Słodyczy potrawie doda starta marchewka.
Zobacz też: Jak udekorować dom na święta?
Śledzie po cygańsku
To zdecydowanie jeden z najbardziej wyrazistych śledziowych frykasów. Do ich podania potrzebujesz dobrej jakości ryby, ogórków konserwowych, cebuli, keczupu, oleju, musztardy, papryki słodkiej, cukru i pieprzu.
Pokrój śledzie na niewielkie kawałki i posiekaj cebulę. W naczyniu obok zmieszaj pozostałe składniki i przyprawy. Tak przygotowany sos należy użyć do zalania ryby. Wymieszaj dokładnie i odstaw do lodówki na minimum dwie do trzech godzin - prosto i smacznie!
Świąteczne śledzie z pomidorami
Nie masz ochoty na ryby po cygańsku? W takim razie spróbuj świątecznych śledzi z pomidorami. Recepturę tworzy musztarda francuska, papryczka chili, pieprz, cebula, ocet balsamiczny, olej lniany lub rzepakowy, szczypiorek lub pietruszka, a także suszone pomidory.
Przepis ten jest niezwykle prosty, ponieważ wystarczy wymieszać ze sobą wszystkie składniki i ładnie ułożyć je w słoikach. Potrawa potrzebuje około dwóch do trzech godzin w chłodnym miejscu, aby poszczególne smaki i aromaty się ze sobą przegryzły. Pamiętaj, aby pomidory dokładnie opłukać z zalewy i pokroić je na mniejsze kawałki przed dodaniem do przekąski.
Podane przez nas przepisy zawierają jedynie podstawowe składniki, ale dania te są na tyle uniwersalne, że można je śmiało wzbogacać o ulubione produkty. Ciekawymi dodatkami do każdego z nich będą nie tylko suszone pomidory, ale również pieczarki, kapary, korniszony, a nawet cytryna. Nie bój się eksperymentów w kuchni i zaskocz swoich gości nietuzinkowym podejściem do wigilijnych potraw!
Śledzie w śmietanie przepis / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Jak zrobić śledzie na święta? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Śledzie w oleju przepis / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Śledzie wigilijne z tymiankiem
Śledzie wigilijne z tymiankiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Jak zrobić śledzie po cygańsku? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Śledzie w pomidorach przepis / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Niezwykłe, co Makłowicz zrobił z karpiem. Zaskakujący przepis »
Jak zrobić schab, aby był soczysty? Idealny patent na święta Bożego Narodzenia »