Spis treści:
- Dlaczego warto jeść bakłażany?
- Jak przygotować bakłażana, żeby nie był gorzki?
- Bakłażan na grilla - przepisy
Bakłażan to warzywo, które cieszy się popularnością w polskiej kuchni, a to wszystko za sprawą wysokiej zawartości substancji odżywczych oraz wyjątkowego smaku. Jego ogromną zaletą jest duża uniwersalność. Możesz podawać go z rozmaitymi dodatkami i przyrządzać na wiele różnych sposobów, np. na patelni, w piekarniku, we frytkownicy, a nawet na grillowym ruszcie. Dlaczego warto jeść bakłażany? Jak pozbyć się z nich goryczki? I jak przygotować bakłażana na grilla? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule.
Sprawdź także: Zaskakujący miks dwóch polskich klasyków. Co zrobić z porzeczkoagrestu?
Dlaczego warto jeść bakłażany?
Nie tylko ze względu na atrakcyjny smak i zachęcający wygląd. Dlaczego warto jeść bakłażany? Okazuje się, że warzywa te mają nam dużo do zaoferowania również pod względem zdrowotnym. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że uchodzą one za wartościowe źródło błonnika, który wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego, usprawniając pracę jelit, a co za tym idzie - regulując rytm wypróżnień. To nie koniec ich zalet, ponieważ można znaleźć w nich też inne cenne związki, wliczając w to magnez, mangan, potas oraz witaminy z grupy B.
Według doniesień naukowych włączenie bakłażana do jadłospisu przynosi wiele korzyści nie tylko układowi trawiennemu, ale także naszemu sercu. Wynika to stąd, że poprawia on profil lipidowy, zmniejszając poziom trójglicerydów i „złego” cholesterolu we krwi oraz zwiększając stężenie tego „dobrego”. Co ciekawe, w jednym z badań na modelu zwierzęcym zastosowanie ekstraktu z bakłażana przyczyniło się do złagodzenia skutków zawału mięśnia sercowego.
Poruszając temat właściwości prozdrowotnych bakłażana, należy wspomnieć również o tym, że posiada on potencjał przeciwnowotworowy i przeciwutleniający, czyli chroniący nas przed stresem oksydacyjnym - jednym z największych wrogów naszego zdrowia. Działanie to przypisywane jest obecnym w nim polifenolom, zwłaszcza glikoalkaloidom i antocyjanom, które doskonale radzą sobie ze zwalczaniem wolnych rodników i niwelowaniem stanów zapalnych w organizmie.
Jak przygotować bakłażana, żeby nie był gorzki?
Skoro już wiesz, dlaczego warto jeść bakłażany, sprawdź, jak przygotować bakłażana, żeby nie był gorzki. Jednym ze skutecznych sposobów na pozbycie się nieprzyjemnej goryczki jest pokrojenie go na plastry i oprószenie ich solą. Po około 30 minutach wystarczy opłukać je pod bieżącą wodą i osuszyć przy użyciu ręcznika papierowego. Inną opcją jest zanurzenie plastrów w zimnym mleku lub w wodzie z dodatkiem soli. Na koniec należy je osuszyć.
Bakłażan na grilla - przepisy
Bakłażan to warzywo, które świetnie nadaje się na grilla. Nie dość, że dobrze smakuje, to jeszcze idealnie łączy się z różnymi składnikami i przyprawami. Jego dodatkowym atutem jest przyjemna kremowa konsystencja. Zastanawiasz się, jak przygotować bakłażana na grilla? Przepisy z kilkoma wskazówkami znajdziesz poniżej.
Bakłażan na grilla z natką pietruszki
Jeśli jesteś fanem klasyki, postaw na tradycyjną wersję bakłażana, czyli tę z oliwą z oliwek, natką pietruszki oraz solą i pieprzem. Realizację przepisu rozpocznij od pokrojenia warzywa na plastry. Posyp je solą i odczekaj pół godziny. Po 30 minutach osusz je ręcznikiem papierowym, posmaruj oliwą z oliwek i oprósz pieprzem. Ułóż plastry na rozgrzanym grillu i piecz z obydwu stron. Na koniec posyp je posiekaną natką pietruszki.
Bakłażan na grilla z mozzarellą
Bakłażan to warzywo, które świetnie łączy się z różnego rodzaju serami, w tym mozzarellą. Jak przyrządzić go w takiej wersji? Na początek pozbądź się z niego goryczki. Posmaruj jego plastry oliwą i dopraw świeżo zmielonym pieprzem. Ułóż je na ruszcie i piecz z obydwu stron. Kilka minut przed zakończeniem obróbki termicznej umieść na nich kawałki mozzarelli. Przełóż bakłażana na talerz i posyp go świeżą rukolą. W razie potrzeby możesz polać go octem balsamicznym.
Bakłażan na grilla z sosem pomidorowym
Jak przygotować bakłażana na grilla, jeśli nie z natką pietruszki lub mozzarellą? Doskonałą opcją będzie zaserwowanie go z sosem pomidorowym. Początkowy proces jego przyrządzania niewiele różni się od tych powyższych. Po wykonaniu wstępnych czynności, czyli pokrojeniu warzywa i pozbyciu się goryczki, umieść jego plastry na grillu, nałóż na każdy z nich porcję passaty pomidorowej i posyp posiekaną kolendrą.
Bakłażan na grilla w miodzie
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że bakłażan idealnie komponuje się ze słodkimi akcentami, np. z miodem. Do wyczarowania go w tej wersji przyda ci się także oliwa z oliwek, świeża bazylia, sok z cytryny oraz sól i pieprz. Pierwszym krokiem jest zrobienie marynaty na bazie miodu, soku z cytryny i oliwy z oliwek. Pokrój warzywo na plastry lub słupki, posyp je solą i odczekaj 30 minut. Przetrzyj je ręcznikiem papierowym i za pomocą silikonowego pędzelka posmaruj miodową marynatą. Po 15 minutach ułóż je na ruszcie i grilluj z obydwu stron.
Bakłażan na grilla z miętą i czosnkiem
Jeśli lubisz odkrywać nowe, ciekawe smaki, koniecznie spróbuj bakłażana z miętą i czosnkiem. Po wykonaniu wstępnych czynności nasmaruj go oliwą z oliwek i przeciśniętym przez praskę czosnkiem, oprósz pieprzem i umieść na rozgrzanym grillu. Przed podaniem posyp go listkami mięty. Dobrym pomysłem będzie polanie go sosem tzatziki.
Faszerowany bakłażan na grilla
Wśród przepisów na bakłażana na grilla nie może zabraknąć również tego z dodatkiem farszu. Poza głównym komponentem do realizacji tego przepisu potrzebujesz pomidorków koktajlowych, cebuli, parmezanu, mięsa mielonego, czosnku, passaty pomidorowej, oliwy z oliwek, ziół prowansalskich, zielonych oliwek, świeżego tymianku oraz soli i pieprzu. Opłucz bakłażany pod bieżącą wodą, a następnie przekrój je wzdłuż na pół. Wydrąż z nich środek miąższu, posyp solą i odstaw na 30 minut. Po upływie tego czasu ponownie je opłucz i osusz.
Pokrój cebulę i podsmaż ją razem z mięsem na oliwie z oliwek. Dodaj passatę pomidorową i wcześniej wydrążony miąższ, a następnie dorzuć zioła prowansalskie, przeciśnięty przez praskę czosnek oraz sól i pieprz i kontynuuj obróbkę termiczną pod przykryciem. Po 10 minutach dodaj pomidorki koktajlowe i oliwki. Posyp całość startym parmezanem i wymieszaj. Nanieś gotowy farsz na bakłażany i rozłóż je na ruszcie grilla. Gdy już będą gotowe, udekoruj je gałązkami tymianku.
Źródło: vitapedia.pl, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, healthline.com, smaker.pl
Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Trzy napoje, które nawadniają, oczyszczają i łagodzą stany zapalne. Przepisy od doktora dietetyki »
Obłędny Falowiec. To kuzyn popularnego ciasta z PRL-u »
Kalafior na 7 sposobów. Do tych dań nie potrzebujesz mięsa »