Miód to doskonały dodatek do herbat i naparów sprawdza się również jako składnik ciast i deserów. Znajdziemy go niemal w każdym domu. Co zrobić w przypadku, kiedy po wyjęciu z szafki okazuje się, że na górze pojawiły się białe bąbelki?
Nie jest to powód do niepokoju, wręcz przeciwnie. Biała piana w słoiku z miodem to nic innego jak glukoza miodowa. Powstaje ona w procesie krystalizacji. Miód podczas odfiltrowywania i rozlewania do słoików nabiera powietrza. Kiedy zlewamy go do słoika i szczelnie zamykamy, zawarte w nim pęcherzyki powietrza zamieniają się w białe bąbelki. W efekcie na powierzchni oraz na ściankach słoika można zaobserwować biały nalot. Im większa zawartość cukru, tym biała piana będzie większa.
Czy piana na miodzie szkodzi?
Piana na miodzie nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Sięgając po taki miód, mamy pewność, że w nasze ręce trafił produkt wysokiej jakości. Nie podlegał on bowiem żadnej obróbce termicznej przez zlaniem do słoika w przeciwieństwie do miodów dostępnych w marketach. Dzięki temu zachował on swoje cenne właściwości oraz oryginalny smak.
Jak wykorzystać miód w kuchni?
Miód to uniwersalny produkt, który możemy używać na wiele sposobów. Udoskonali smak ciast, deserów oraz nalewek. Sprawdzi się jako dodatek do dressingów oraz marynat do mięsa. Niekiedy możemy stosować go zamiennie z cukrem - dzięki temu nasza potrawa będzie o wiele zdrowsza. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych propozycji naszych użytkowników na wykorzystanie tego składnika podczas gotowania.
3. Papryka marynowana z miodem
Zobacz przepisPapryka marynowana z miodem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Ciasteczka z granolą i miodem
Zobacz przepisCiasteczka z granolą i miodem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Jogurt z owocami, musli i miodem
Zobacz przepisJogurt z owocami, musli i miodem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Cytrynówka na miodzie
Zobacz przepisCytrynówka na miodzie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Dlaczego warto mieć miód w kuchni? >>
Miód z mniszka lekarskiego - jakie ma właściwości i na co pomaga? >>
Ile cukru jest w miodzie, czyli jakie są prawdziwe właściwości miodu? >>