Spis treści:
W gotowaniu liczy się smak, ale i inwencja twórcza. Co ważne, nie powinno się również marnować pozostałości, które można w smaczny i interesujący sposób wykorzystać w kuchni. Mowa tutaj zarówno o samym wywarze, jak i mięsie oraz warzywach. Oto kilka propozycji, jak zastosować je w innych smakowitych potrawach, które możesz przyrządzić na bazie rosołu.
Co zrobić z rosołem? Pomysły na jego wykorzystanie
Bez względu na to, czy rosół masz w dużej, czy niewielkiej ilości, może on posłużyć ci jako baza do innych zup, takich jak pomidorowa, grzybowa czy barszcz. Na rosole przygotujesz ponadto przepyszne sosy, ale i risotto, w którym wspomniany bulion stanowi kluczową podstawę. Gdzie jeszcze go zastosujesz? Można wykorzystać go do upieczenia pasztetu - jest on obowiązkowym składnikiem farszu, który podczas gotowania jeszcze mocniej zaakcentuje smak finalnego dania.
Co zrobić z rosołem? Świetnym pomysłem na zagospodarowanie zupy będzie przygotowanie kostek rosołowych własnej produkcji. Wystarczy, że wspomniany wywar umieścisz na patelni na średnim ogniu i doprowadzisz do jego redukcji - aż zgęstnieje. Kiedy rosół ostygnie, przelej go do foremek (najlepiej tych do lodu), a następnie włóż do zamrażalki. Będziesz miał pod ręką zdrowe, domowej roboty kostki, które podkreślą smak gotowanych przez ciebie dań.
Przygotowałeś pyszny rosół, ale nie masz ochoty na to, aby spędzać w kuchni zbyt dużo czasu? Być może zupa wyszła tak dobra, że boisz się, iż powtórzenie jej w tak rewelacyjnych proporcjach będzie trudne do odtworzenia? Jest na to sposób! Pozostałości rosołu podziel na porcje i schowaj do zamrażarki. Gdy tylko nabierzesz apetytu na rozgrzewający wywar, wystarczy, że sięgniesz po jedną rację i podgrzejesz!
Jak wykorzystać warzywa z rosołu? Inspirujące propozycje
Czasem najprostsze pomysły są najlepsze! W kuchni często zapominamy, że możemy spożytkować pozostałości po wcześniej ugotowanym wywarze. Jak wykorzystać warzywa z rosołu?
Pierwszą myślą w przypadku jarzyn jest oczywiście sałatka. Do tej klasycznej wersji i tak musiałbyś wcześniej ugotować warzywa. Dlaczego zatem od razu nie zrobić użytku z tych, które stanowiły bazę do rosołu?
Kolejnym rozwiązaniem jest przyrządzenie… zupy! Tym razem jednak w formie kremu. Zmiksuj jarzyny, podlej delikatnie rosołem i uzupełnij chrupiącym dodatkiem w postaci pokrojonych w drobną kostkę grzanek podsmażonych na patelni. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by przechować zupę w lodówce na następny dzień. Dzięki temu pierwsze danie na następny obiad wystarczy jedynie podgrzać przed zaserwowaniem. Oszczędność czasu gwarantowana!
Warzywa z rosołu mogą być ponadto zastosowane w farszu do pierogów, których smak docenią miłośnicy kuchni wegetariańskiej - warunkiem jest jednak przygotowanie wywaru wyłącznie z jarzyn, bez udziału mięsa. Jeśli jednak nie masz nic przeciwko mięsno-warzywnym smakom, wykorzystaj zmielone wcześniej resztki, w razie potrzeby dopraw solą i pieprzem, a następnie dodaj je do wspomnianych pierożków. Ich ogromną zaletą jest to, że wystarczy podgrzać je na patelni lub ugotować. Jeśli należysz do wiecznie zabieganych i zapracowanych osób, ten pomysł na szybkie danie z pewnością przypadnie ci do gustu.
Czy kiedykolwiek słyszałeś o kotletach warzywnych? Jeśli nie, od teraz możesz wykorzystać do ich przygotowania posiekane drobno warzywa z rosołu z dodatkiem bułki tartej, mąki i jajka. Dla urozmaicenia smaku warto również zetrzeć żółty ser i zmieszać go z resztą składników. Pozostałe kroki są bardzo proste - uformuj niewielkie kotleciki i podsmaż na patelni. Mogą one stanowić pyszną przekąskę w pracy lub szkole.
Jak wykorzystać mięso z rosołu? Dzięki tym wskazówkom nic się nie zmarnuje!
Nic tak nie smakuje, jak kawałek świeżo przyrządzonego pasztetu! Jest to dosyć czasochłonna potrawa, dlatego warto jej przygotowanie połączyć z przyrządzaniem niedzielnego obiadu. Przechowaj resztki mięsa, które były bazą do uzyskania rosołu, a następnego dnia zmiel je wraz z bułką tartą, mąką, odrobiną szczypiorku, soli i pieprzu. Tak przygotowaną masę możesz zawsze dowolnie urozmaicić, dodając do niej kawałki pomidorów, papryki, a nawet ziarna sezamu. Całość przełóż do formy, a następnie umieść w piekarniku nagrzanym do 180 stopni i piecz przez 90 minut.
Dużym powodzeniem cieszą się także mięsne potrawki serwowane z ryżem lub makaronem. Po ugotowaniu wspomnianej bazy dorzuć do niej porwane na mniejsze kawałki i oddzielone od kości mięso, a następnie uzupełnij zasmażką z masła, mąki i rosołu. Dopraw ulubionymi przyprawami i serwuj całej rodzinie to błyskawiczne w przygotowaniu danie!
Jak wykorzystać mięso z rosołu? Kolejnym pomysłem na jego zastosowanie jest przygotowanie tradycyjnych, ale jakże uwielbianych galaretek. Znane są pod różnymi nazwami, takimi jak galarety i zimne nóżki. Wystarczy odrobina żelatyny dodanej do pozostałości bulionu, mięso, warzywa - wszystkie składniki, na których opierasz tę niedzielną zupę. Możesz wzbogacić ten rodzaj zakąski jajkiem i pietruszką dla ozdoby.
Lubisz krokiety z mięsem? Jeśli tak, farsz, jaki przygotujesz na bazie mięsa po rosole, zaskoczy cię intensywnością smaku. Wspomniane nadzienie może być świetnym dodatkiem również do innych produktów, które przyrządzisz w zaciszu swojej domowej kuchni. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować zapas gotowych do zamrożenia pyz bądź na ciepło zaserwować naleśniki z mięsem mielonym.
Należysz do miłośników past kanapkowych? Z pewnością pierwsza, jaka przychodzi ci do głowy, to ta wykonana z ugotowanych jajek. Spróbuj innej, interesującej alternatywy, w której główną rolę odgrywa mięso z rosołu. Do jej przyrządzenia zastosuj blender, dzięki któremu w mgnieniu oka zmiksujesz główny składnik, który dla smaku doprawisz szczypiorkiem, szczyptą pieprzu i łyżką majonezu.
Wykorzystaj resztki z rosołu maksymalnie!
Jak widzisz, możliwości zastosowania pozostałości ze wspomnianej niedzielnej zupy jest naprawdę wiele. To również sposób na to, by nie marnować jedzenia i nie wyrzucać wartościowej żywności, którą spokojnie można wykorzystać. To świetna metoda podreperowania domowego budżetu oraz propagowanie idei „no waste”. Esencjonalny bulion, rozpływające się w ustach mięso różnych gatunków, miękkie warzywa - to wszystko idealnie nadaje się do licznych smakowitych dań, również tych mrożonych, które są niezwykle przydatne i rewelacyjnie sprawdzają się jako błyskawiczne potrawy na każdą kryzysową sytuację.
Wypróbuj sprawdzone przepisy na to, co zrobić z resztek z rosołu:
1. Pasztet z warzyw z rosołu
Zobacz przepisPasztet z warzyw z rosołu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Kotlety z warzyw z rosołu
Zobacz przepisKotlety z warzyw z rosołu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Skrzydełka z rosołu
Zobacz przepisJak wykorzystać mięso z rosołu? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Naleśniki z mięsem z rosołu
Zobacz przepisNaleśniki z mięsem z rosołu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Potrawka z mięsem z rosołu
Zobacz przepisPotrawka z mięsem z rosołu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Pasztet z kurczaka z rosołu
Zobacz przepisPasztet z kurczaka z rosołu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Potrawka z kurczakiem i warzywami z rosołu
Zobacz przepisPotrawka z kurczakiem i warzywami z rosołu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Pyzy z mięsem z rosołu
Zobacz przepisPyzy z mięsem z rosołu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Łazanki z mięsem z rosołu
Zobacz przepisŁazanki z mięsem z rosołu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
11. Sałatka z kurczakiem z rosołu
Zobacz przepisSałatka z kurczakiem z rosołu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Co dzieje się z ciałem, gdy co rano pijesz wodę z kurkumą? Widać od razu »
Co na kolację zamiast kanapek? 4 propozycje na posiłek bez chleba »
Prosty przepis na chleb, który zawsze się udaje. Już nigdy więcej zakalca »