Spis treści:
- Co zrobić, żeby w sałatkach nie gromadziła się woda?
- Jaką sałatkę zabrać na wynos?
- Najlepsze przepisy na sałatki
Każdej, nawet najlepszej gospodyni, chociaż raz zdarzyło się przygotować sałatkę na imprezę w gronie rodziny i znajomych, która „puściła wodę”. Równo pokrojone składniki włożone do miski, zamiast prezentować się estetycznie, być jędrne i chrupiące zaczęły pływać w nieapetycznym połączeniu soków z owoców i warzyw, majonezu i sosu na dole miski. Czy istnieje więc sposób, aby zapobiec gromadzeniu się w wody w sałatkach? Oczywiście na wszystko jest patent, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.
Sprawdź także: Sok z tego owocu obniża poziom cukru w 15 minut. Jakie właściwości ma granat?
Co zrobić, żeby w sałatkach nie gromadziła się woda?
Przygotowując sałatkę ze świeżych składników, na pewno warto brać pod uwagę to, że większość z nich zawiera w sobie sporą ilość wody. W warzywach i owocach jest jej mnóstwo. Dla przykładu pomidory, ogórki, arbuzy, czy melony składają się w ponad 90 proc. z wody! Dlatego, jeśli zamierzasz uraczyć swoich gości sałatką ze świeżych składników, zrób ją tuż przed podaniem. W ten sposób owoce i warzywa nie będą miały czasu puścić soków.
Innym sposobem jest dokładne osuszenie składników po myciu. Nie wystarczy przepłukać pomidorów koktajlowych na sitku pod bieżącą wodą i od razu wrzucić je do sałatki. Połóż je na papierowym ręczniku lub bawełnianej szmatce, tak by dokładnie je wysuszyć. Pamiętaj również o odsączeniu składników, które są w zalewie, np. kukurydzy i fasoli z puszki lub oliwek z zalewy.
Jeśli natomiast do przygotowania sałatki używasz bardzo soczystych owoców lub warzyw z dużą ilością pestek i mokrego miąższu, możesz je usunąć. Ten zabieg warto zastosować przy pomidorach lub ogórkach. To w ich gniazdach nasiennych znajduje się najwięcej wody.
Niektóre produkty pomogą zaabsorbować nadmiar wody z sałatki, należą do nich ziemniaki, kasze oraz ryż.
Nie wszyscy wiedzą, że sól powoduje „puszczanie wody” z warzyw. Dlatego, jeżeli receptura, według której przygotowujesz sałatkę, wymaga od ciebie posolenia dania, zrób to na sam koniec.
Zwróć również uwagę na sos, którym polewasz sałatkę. Do przygotowania niektórych z nich używa się również wody, warto pamiętać, by nie dodawać jej zbyt dużo. Co do samego sosu, najlepiej dodać go tuż przed samym podaniem sałatki.
Jaką sałatkę zabrać na wynos?
Jeśli natomiast przygotowujesz sałatkę na wynos, na przykład jako lunch do pracy lub szkoły, warto skorzystać z przepisów, które nie zawierają zbyt dużo „mokrych składników”. Zrezygnuj z użycia warzyw i owoców bogatych w wodę, np. ogórków, arbuzów, czy malin. Warto również poszukać zamienników, które lepiej zniosą transport oraz kilkugodzinne oczekiwanie na spożycie. Na przykład pomidory malinowe czy gałązkowe, które, chociaż pyszne posiadają wodniste gniazda nasienne, zastąp pomidorkami koktajlowymi lub cherry. Wówczas nie musisz ich kroić, a co za tym idzie, nie puszczą one wody.
Świetnym wyborem będą sałatki na bazie kaszy, makaronów lub ryżu. Takie propozycje, oparte na wartościowych nie tylko będą pyszne, ale nasycą cię na długo. Do sałatki możesz dodać: kapustę pekińską, sałatę, np. roszponkę rucolę, sałatę lodową lub rzymską, paprykę, marchew, pieczone warzywa, awokado, różnego rodzaju sery, puszkowane warzywa, np. kukurydzę i fasolę, oliwki, kawałki wędzonej lub pieczonej ryby, mięsu lub jajka. Świetnie sprawdzą się również orzechy i pestki. Takie składniki nie powinny sprawić, że z twoja sałatka puści wodę. Pamiętaj również o tym, by sos, którym polejesz danie, trzymać w osobnym pojemniku lub słoiczku.
Najlepsze przepisy na sałatki
Szukasz kulinarnych inspiracji i chcesz przygotować pyszną i zdrową sałatkę? Koniecznie zajrzyj do przepisów naszych użytkowników, ich kreatywne pomysły na pewno cię zaskoczą.
3. Letnia wersja sałatki Cezar
Zobacz przepisLetnia wersja sałatki Cezar / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Sałatka ziemniaczana
Zobacz przepisSałatka ziemniaczana / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Sałatka z cykorią i kurczakiem
Zobacz przepisSałatka z cykorią i kurczakiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Sałatka z jajkami, ziemniakami i groszkiem
Zobacz przepisSałatka z jajkami, ziemniakami i groszkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Sałatka z ryżem i tuńczykiem
Zobacz przepisSałatka z ryżem i tuńczykiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Sałatka z kaszą bulgur
Zobacz przepisSałatka z kaszą bulgur / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Sałatka z makaronem
Zobacz przepisSałatka z makaronem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródła: smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Cztery triki sprawią, że ochota na słodycze minie. Za kilka lat sobie podziękujesz »
Odmładza skórę i stawy, przyspiesza metabolizm. „Białko młodości” pij też na odporność »
Jak zrobić panierkę do mięs, żeby nie wchłaniała dużo tłuszczu? »