Czerwona kapusta bije na głowę inne warzywa. Jest niezwodna przy problemach z trawieniem

Kojarzy się z pysznymi surówkami do obiadu albo wigilijnym daniem z grochem czy fasolą. Czerwona kapusta to popularne w polskiej kuchni warzywo, które dostarcza organizmowi cennych wartości odżywczych. Jakie są właściwości czerwonej kapusty i czym różni się od białej odmiany? Dowiedz się, dlaczego warto pić sok z tego warzywa i jeść jego spore porcje.

Czerwona kapusta - właściwości | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Kiszona, zasmażana, podawana na surowo - pomysłów na użycie czerwonej kapusty w kuchni jest naprawdę dużo. Wielu Polaków chętnie zajada się nią podczas obiadów lub kolacji, ale wciąż nie wie, jakie właściwości ma to warzywo. Okazuje się, że wartości odżywcze czerwonej kapusty są naprawdę cenne dla organizmu, dlatego warto po nią sięgać jak najczęściej. Przeczytaj, jak przygotować z niej sok i kto nie powinien w ogóle jej spożywać.

Sprawdź także: Czy można pić herbatę na pusty żołądek?

Czerwona kapusta - wartości odżywcze

W modrej kapuście, jak nazywają to warzywo Ślązacy, znajduje się szereg cennych dla ludzi składników, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jakie są wartości odżywcze czerwonej kapusty?

Przede wszystkim jest ona niskokaloryczna (ok. 30 kcal w 100 g), zawiera błonnik i cenne antyoksydanty, w szczególności antocyjany (czerwone barwniki), dzięki którym może być uznawana za odmładzające i uzdrawiające warzywo. Co więcej, to bogate źródło witamin i minerałów.

Do wartości odżywczych czerwonej kapusty należy uwzględnić to, że dostarcza do organizmu m.in. potas, wapń, sód, magnez, żelazo, cynk, miedź, mangan czy selen. Jedząc warzywo regularnie, uzupełnisz też niedobory witaminy A i C, E, D, K oraz witamin z grupy B. 

Czerwona kapusta - właściwości

Cenne składniki odżywcze tego warzywa sprawiają, że ma właściwości odmładzające i prozdrowotne. Dlaczego warto jeść czerwoną kapustę? Przeciwutleniacze wspierają wchłanianie witamin, działają antyalergicznie i chronią organizm przed działaniem wolnych rodników, a więc zatrzymują procesy starzenia i rozwój komórek nowotworowych. Co więcej, wzmacniają ściany naczyń krwionośnych.

Czerwona kapusta ma mało kalorii, dlatego jest świetnym składnikiem diety odchudzającej. Dodatkowo zawarty w warzywie błonnik obniża zbyt wysoki poziom cholesterolu w organizmie i reguluje pracę jelit. Duża dawka minerałów, takich jak magnez czy żelazo, wspiera organizm w walce z anemią. Siarka, która również jest składnikiem czerwonej kapusty, poprawia wygląd skóry, paznokci i włosów.

Czerwona kapusta a biała kapusta

Skoro wiesz już, jakie właściwości ma czerwona kapusta, pewnie zastanawiasz się też, która jest zdrowsza - może jej biała odmiana? Choć na pierwszy rzut oka warzywa różnią się tylko kolorem, to wybór czerwona kapusta a biała kapusta zakończy się zawsze dobrą decyzją. Obie wersje są bardzo zdrowe i korzystnie wpływają na organizm. Różnice odczuwalne są też w smaku - biała kapusta jest nieco łagodniejsza (neutralna), a czerwona - słodsza.

Jaki jest najzdrowszy rodzaj kapusty? Jeśli chcesz mocniej wesprzeć organizm, zdecyduj się na czerwoną kapustę. Jest zdrowsza niż jej biała odmiana - zawiera podwójną (względem białej kapusty) dawkę witaminy C, potasu i żelaza. Ma ponad 10 razy więcej witaminy A, więcej witaminy K i przeciwutleniaczy. 

Sok z czerwonej kapusty - przepis

Choć najczęściej z modrej kapusty przygotowuje się chrupiącą i soczystą surówkę, warto też wypróbować przepis na sok z czerwonej kapusty. Napój oczyszcza z toksyn, poprawia pracę jelit, przyspiesza metabolizm, wspiera serce, działa antynowotworowo i odmładzająco. 

Sok z czerwonej kapusty z jabłkami

Jak zrobić sok z czerwonej kapusty? Przepis wcale nie jest trudny, bo oprócz bazowego składnika, możesz dodać swoje ulubione owoce, np. jabłka, pomarańcze czy granaty. W najprostszej recepturze do sokowirówki wrzuć pół kilograma czerwonej, poszatkowanej na mniejsze kawałki kapusty i pół kilogramem obranych, oczyszczonych i pokrojonych jabłek. Dodanie słodszych owoców sprawi, że zdrowy napój będzie smaczniejszy.

Sok z czerwonej kapusty, pomarańczy i granatu

Jeśli chcesz nieco podkręcić smak i właściwości soku, połącz 1/4 główki kapusty (poszatkowanej na małe kawałki), dużą i dojrzałą, obraną pomarańczę (zamiennie z grejpfrutem) oraz pestki dużego owocu granatu. Naprzemiennie wkładaj składniki do wyciskarki do owoców. Taki napój to prawdziwa bomba witaminowa!

Czerwona kapusta - przeciwwskazania

Mimo licznych prozdrowotnych właściwości czerwona kapusta nie nadaje się do spożywania przez wszystkich. Nie zaleca się jedzenia warzywa w przypadku jego nietolerancji, przewlekłych lub ostrych chorób żołądka i jelit, zapalenia trzustki, chorób tarczycy i wrzodów żołądka oraz dwunastnicy. W nadmiarze nie powinny po nią sięgać też osoby z nadciśnieniem. Pamiętaj, że jeśli zjesz jej zbyt dużo, to w konsekwencji mogą pojawić się wzdęcia i skurcze ścian jelit, a ciśnienie krwi nieco się podwyższy.

1. Sok z czerwonej kapusty i jabłek

 Sok z czerwonej kapusty i jabłek Zobacz przepis

Sok z czerwonej kapusty i jabłek / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Czerwona kapusta zasmażana

 Czerwona kapusta zasmażana Zobacz przepis

Czerwona kapusta zasmażana / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Surówka z czerwonej kapusty

 Surówka z czerwonej kapusty Zobacz przepis

Surówka z czerwonej kapusty / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Surówka z czerwonej kapusty

 Surówka z czerwonej kapusty Zobacz przepis

Surówka z czerwonej kapusty / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Coleslaw z czerwonej kapusty

 Coleslaw z czerwonej kapusty Zobacz przepis

Coleslaw z czerwonej kapusty / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Czerwona kapusta duszona

 Czerwona kapusta duszona Zobacz przepis

Czerwona kapusta duszona / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Czerwona kapusta z dynią i jabłkami

 Czerwona kapusta z dynią i jabłkami Zobacz przepis

Czerwona kapusta z dynią i jabłkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Dip z czerwonej kapusty z warzywami

 Dip z czerwonej kapusty z warzywami Zobacz przepis

Dip z czerwonej kapusty / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Surówka z czerwonej kapusty jak w restauracji

 Surówka z czerwonej kapusty jak w restauracji Zobacz przepis

Surówka z czerwonej kapusty / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Fasolka po bretońsku w niecodziennym wydaniu. Jeden składnik zmienia wszystko »

Farbowanie to ostateczność. Tak pokonasz siwiznę domowymi sposobami »

Warzywa z niskim indeksem glikemicznym. Sprawdź, które warto jeść »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
7
>60 min
3
Śniadania Parówkowe serce

Bardzo lubię parówki oraz dania z jajek. Dzisiaj łącze te dwa składniki w jed...

Odsłon: 161

15 min
6
30 min
3

Polecane artykuły

Informacje Szkolenia kulinarne – na jaki kurs warto się zapisać?

Ostatnimi czasy preferencje żywieniowe Polaków bardzo się zmieniły. Coraz rzadziej przygotowujemy ciężkostrawne dania i często rezygnujemy z gęstyc...

0
Informacje Biały makijaż oczu z kolorową kreską krok po kroku

Pamiętam, jak pierwszy raz zdecydowałam się na eksperyment z białym makijażem oczu, dodając do niego kolorową kreskę - efekt był oszałamiający i od...

0
Informacje Koktajl z kiszonej kapusty na odchudzanie. Pije regularnie, będziesz mieć talię osy

Szczupła sylwetka to marzenie wielu osób, najprostszym sposobem, aby ją osiągnąć, jest oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta, deficyt kaloryczn...

1
Informacje Wiosenna dieta owsiankowa. Oczyszcza, wzmacnia i dodaje energii

Na czym polega dieta owsiankowa? Choć przyjmuje różne postacie, zawsze koncentruje się na jednym produkcie, czyli owsiance. Odkryj, dlaczego warto...

2