Spis treści:
Choć babcie i mamy konsekwentnie sprawiają wrażenie, jakby pieczenie makowca było łatwizną, to trzeba przyznać, że jest to jeden z najtrudniejszych do przyrządzenia wypieków. Co gorsza, nawet po wyjęciu z piekarnika może prezentować się wspaniale, lecz po pierwszym przekrojeniu zamiast pięknie wypełnionego nadzieniem placka, widać pustkę. Dlaczego w makowcu jest dziura i co zrobić, żeby uchronić się przed tym cukierniczym niepowodzeniem?
Sprawdź także: Masa makowa z puszki. Co do niej dodać?
Dlaczego w makowcu jest dziura?
Zauważyłeś, że przed ukrojeniem pierwszego kawałka makowca na twarzy babci lub mamy maluje się lekki niepokój? A może na głos, bez skrępowania, proszą los o to, żeby środek ciasta był idealny? Nic dziwnego, od czasu do czasu w wypieku pojawia się niepożądane wybrzuszenie, które traktowane jest jako kulinarna wpadka. Masa makowa opada, a pomiędzy nią a ciastem widać pustkę. Jedzenie ciasta też staje się większym wyzwaniem, bo przy każdym kęsie farsz nieco się wysypuje.
Zastanawiasz się, dlaczego w makowcu jest dziura, skoro piekłeś go według sprawdzonego przepisu? Raz się pojawia, a raz nie - co może być więc przyczyną? Odpowiedź jest dość prosta, podobnie jak sposób na to, aby sobie z tym poradzić. Nieestetyczne rozepchanie ciasta i maku to najczęściej wina powietrza, które podczas pieczenia próbuje wydostać się z wnętrza deseru na zewnątrz. Nie znajduje jednak ujścia, co tworzy pustego bąbla.
Niekiedy przyczyną jest jednak zbyt delikatne zwinięcie rolady lub umieszczenie zbyt małej porcji nadzienia makowego (w proporcji do ciasta) - w takich sytuacjach również po upieczeniu w środku może pojawić się pusta przestrzeń.
Co zrobić, żeby w makowcu nie było dziury?
Poznałeś już powody, dlaczego w makowcu jest dziura. Nie musisz się jednak obawiać, bo większości z nich da się zaradzić naprawdę prostymi sposobami. Wystarczy wdrożyć lepszą technikę pieczenia, zmodyfikować nieco przepis lub przed pieczeniem wykorzystać... widelec. Co zrobić, żeby w makowcu nie było dziury?
Po pierwsze, pamiętaj, aby do środka nałożyć wystarczającą ilość masy makowej, która dodatkowo nie powinna być sucha. To również sprzyja rozwarstwianiu się ciasta. Warto więc do farszu dodać piany z białek, która nadaje mu idealną konsystencję, puszystość i chroni nadzienie przed zbyt dużym naporem ciasta, rosnącego pod wpływem temperatury w piekarniku.
Po drugie, roladę zwijaj szczelnie. Wypiek powinien ciasno oplatać masę, tak aby w środku nie miały szansy powstać żadne bąble powietrza. Po trzecie, gdy odpowiednia porcja nadzienia znalazła się już w dobrze zwiniętym makowcu, ponakłuwaj go widelcem w kilku miejscach, po całej powierzchni. Jak możesz się domyślić, podczas pieczenia, pozwoli to powietrzu uciec na zewnątrz. Ciasto będzie pięknie wyrośnięte, bez pustych przestrzeni w środku. Taki prosty patent pomoże na to, aby w makowcu nie było dziury.
Zainspiruj się przepisami na idealny makowiec na święta, przetestowanymi przez naszą redakcję i użytkowników:
3. Makowiec Basi
Zobacz przepisMakowiec zawijany na święta / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Makowiec zawijany
Zobacz przepisCo zrobić, żeby w makowcu nie było dziury? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Makowiec na biszkopcie
Zobacz przepisMakowiec na biszkopcie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: Smaker.pl
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Przeciwnowotworowa dwunastka „krzyżowców”. Na liście kapusta, brokuły i brukselka »
Świąteczne cateringi rosną w siłę. Ile kosztuje taka przyjemność? »